Sevdiklerinle farklı yerler keşfetmek elbette güzel ama bazen herkes kendiyle baş başa kalıp, iç sesine kulak vermeye de ihtiyaç duyuyor. Bunu yapabilmenin en güzel yolu doğaya açılmaktan geçiyor. Doğanın sakinliği ve dingin atmosferi, tüm stresi alıp götürüyor. Bunun için en iyi şehirlerden biri Antalya. Görkemli dağlara, uçsuz bucaksız ormanlara, masmavi denize, yani kısacası her şeyi ile doğaya hayransan Antalya tam sana göre! Kanyonları, şelalesi ve doğal güzellikleriyle büyüleyen Antalya’da keşfedebileceğin birçok şey var. Senin için Antalya’da görmen gereken yerleri sıraladık.

Antalya’nın Doğal Güzellikleri

Gözde tatil merkezlerinden Antalya’nın sadece kıyıları değil, doğası da harika! Görkemli yamaçların arasında uzun kanyonlar, akarsular ve şelaleler yer alıyor. Hadi, hepsini keşfedelim ve yalnız başına çıkacağın doğa gezisinde senin için rota çizelim.

İşte Antalya’nın doğal güzellikleri;

1-Kekova Adası

Küçük ve kayalık bir ada olan Kekova Adası, daha kıyılarına yaklaşırken farklı olduğunu hissettiriyor. Adanın kıyılarında M.S. 2. yüzyılda sulara gömülen batık şehri görebilirsin. Hem suyun altında hem de suyun üzerinde kalan kısımlarıyla batık şehri görmek, denizin içinde yer alan lahiti incelemek insana ayrı bir heyecan yaşatıyor. Adanın doğal güzelliğini görmekle birlikte tarihi bir deneyim yaşamak istersen buraya mutlaka uğra. Unutma, adaya sadece tekneyle ulaşılabiliyor.

2-İncekum Tabiat Parkı

Kızılçam ağaçlarının denize kadar indiği İncekum Tabiat Parkı; zakkum, okaliptüs ve defne gibi inceleyebileceğin birçok bitkinin bulunduğu büyüleyici bir doğaya sahip. 2710 dekarlık tabiat parkının derinliklerinde kendinle baş başa kalabileceğin birçok yer bulabilirsin. Üstelik doğanın kalbinde bir gün geçirmek istersen tabiat parkında kamp alanları da yer alıyor. Yalnız başına kamp yapmak iç dünyanı keşfedeceğin ve kendinle baş başa kalabileceğin derin bir meditasyon etkisi yaşatabilir.

3-Çığlıkara Ormanları

Çığlıkara Ormanları, ülkemizde çok az yerde bulunan sedir ağaçlarının yayılım alanı olarak öne çıkıyor. Dünyanın en yaşlı ağaçlarının yer aldığı bu orman, 15 bin hektarı aşkın alan boyunca uzanıyor. Yaşlandıkça adeta bir şemsiye gibi açılan sedirlerin altında yürüyüş yapmak, doğanın içinde huzur bulmak harika bir deneyim olabilir. Üstelik ormanın yüksekte kalan tepelerinden ve önü açık düzlüklerinden Akdeniz’i çevreleyen dağ manzaralarını da görebilirsin.

4-Köprülü Kanyon Milli Parkı

Uzun ama keyifli bir kanyon turuna ne dersin? Köprüçay Nehri ile can bulan doğası, üzerinden geçerken muhteşem manzaralara şahit olacağın köprüleri ve dev yamaçlarıyla heyecan veren Köprülü Kanyon’da harika bir geziye çıkabilirsin. Dilersen burada kendinle baş başa bir piknik yapabilir, su sesinin ağaçların salınışına karıştığı nehir kıyılarında serinleyebilirsin. Doğanın içinde heyecanlı bir maceraya katılmak istersen nehir üzerindeki rafting turlarına da katılmanı öneririz.

5-Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parkı

Yemyeşil bir bitki örtüsünün arasında hayal görüyormuşsun gibi hissettirecek harika bir şelaleyi görmek ister misin? Doğa gezisi rotana Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parkı’nı mutlaka ekle. Burada sadece Kurşunlu Şelalesi olduğunu sanma! Yeşilin her tonunu görebileceğin tabiat parkında ördeklerin huzurla yüzdüğü gölet, farklı kuş türlerinin mutlu sesleri ve ağaçların serinletici gölgesi ruhunu dinlendirmeye yetecek.

6-Saklıkent Kanyonu

Saklıkent Kanyonu; akarsuların ve doğal etkenlerin yüz binlerce yıllık etkisiyle ortaya çıkan, doğanın bize sunduğu büyüleyici bir hediye. Coşkun sularıyla raftingciler için aksiyon parkuruna dönüşen Karaçay, Saklıkent Kanyonu’nun içinden akıyor. Kanyonun dev yarıkları arasında, buz gibi suların içinde yürümek maceracı ruhları alevlendiriyor. Bu devasa kanyon; seyir terasları, yürüyüş parkurları ve büyüleyici doğal oluşumlarıyla seni kendine hayran bırakacak. Antalya sınırında bulunan bu bölgeye mutlaka uğra!

7-Akbaş Göleti

Hayatın ritmini biraz yavaşlatmak ve sakinleşmek istiyorsan Akbaş Göleti tam sana göre. Dağlarla çevrili olan bu gölet, pastoral bir tabloyu andırıyor. Göletin hangi köşesinden bakarsan bak, doğanın sakin manzarası huzur vermeyi başarıyor. İster göletin çevresinde keyifli bir yürüyüşe çık, istersen gözüne hoş gelen bir kıyıda oturup hayallere dal. Aradığın doğal atmosferi burada bulabilirsin.

8-Atatürk Kültür Parkı

Atatürk Kültür Parkı, şehrin merkezinde her şeyden uzaklaşabileceğin ideal bir kaçış noktası. Yeşilin huzur veren tonlarını içinde barındıran parkta doğayla iç içe yürüyüş yolları bulunuyor. Yürüyüş yaparak enerjini keyfe dönüştürebilir, yoga ve pilates gibi aktivitelerle bedeninin gevşemesini sağlayabilirsin.

9-Demre Kuş Cenneti

Doğa sadece bitki örtüsüyle dolu değil, içerisinde çeşit çeşit hayvanlar da var. Yeterince bitki ve ağaç çeşidi inceledim diyorsan kuşların dansıyla büyülenmeye hazır ol. Tavus kuşu, karabatak ve flamingo gibi 149 kuş türüne ev sahipliği yapan Demre Kuş Cenneti’nde seni tüm stresinden uzaklaştıracak bir deneyim yaşayabilirsin. Sazlıklar üzerinde özgürce kanat çırpan kuşları inceleyebilir; seyir kulesinden yaşam dolu sulak alanı inceleyebilirsin.

10-Kral Havuzu

Harika bir doğal güzellik görmek istersen Serik’e gitmelisin. İlçede yer alan Uçansu Şelalesi’nin zirvesinde seni Kral Havuzu karşılayacak. Gizli saklı konumu, önünde uzanan orman manzarası ve masmavi sularıyla şiirsel bir görünüm sunan Kral Havuzu, seni kendine hayran bırakacak. Suyun kayaların üzerinden akarak havuzla buluştuğu bu masalsı yer, tam da krallara layık.

Doğa gezisi yaparken konaklayabileceğin Antalya otelleri ETS’de seni bekliyor. Rotanı çizmeden önce otelini seç, planını yapmaya başla!

Yorumlar