Oflamalar puflamalar, biraz olsun serinlemek için tişörtleri yay gibi gerip geri bırakmalar…  Bu sıcaklar geçmeyecek gibi geliyor, ama geçecek!

İstanbul’da yaşayanlar veya İstanbul’a tatile gelenlerin, sıcak günlerde keyifle vakit geçirebilecekleri ve biraz da olsa serinleyebilecekleri turistik yerleri listeledik!

Rumeli Feneri Kalesi

Sarıyer’de bulunan tarihi kalıntı İstanbul Boğazı’nın Karadeniz tarafında, en uç noktada yer alıyor. Toplu taşıma araçları ile buraya ulaşım imkanı maalesef bulunmuyor. Sakin, kalabalıktan uzak bir yerde keyif yapmak isteyenlerin gidebileceği güzel bir yer. Verdiği estetik “vibe” sayesinde hesapların bayram edecek ve Instagram’a birçok story, post atabileceksin! Benden söylemesi…

Gülhane Parkı

Yine tarihi atmosfere sahip bir yer ile önerilere devam ediyorum. Gülhane Parkı’na ulaşım oldukça kolay… Metro, Marmaray, vapur veya tramvay ile parka ulaşım sağlayabilirsin. Gülhane’ye gitmişken uğraman gereken yerlerin başında İstanbul Arkeoloji Müzesi geliyor. Koleksiyonuyla sadece ülkemizin değil dünya tarihi için de öneme sahip pek çok esere ev sahipliği yapan müze, dünyanın en iyi 10 müzesi arasında yer alıyor. Yine İslam bilim insanlarının ortaya koydukları eserlerin sergilendiği İslam Bilim ve Teknoloji Müzesi,  Arkeoloji Müzesi’nin tam karşısında bulunan çini sanat eserlerinin sergilendiği ve aynı zamanda 2000’e yakın arkeolojik eseri de görebileceğin Çinili Köşk Müzesi ve Yakın Doğu ülkelerinin eserlerinin sergilendiği Eski Şark Eserleri Müzesi de Gülhane’ye gitmişken görebileceğin yerlerden… Bu arada akşam saatlerinde ya da hafta sonunda Gülhane Parkı biraz kalabalık olabiliyor. Bu bilgiyi de paylaşmış olalım da sonra “ben bilmiyordum, duymadım” deme! :)

Yıldız Parkı

İstanbul’un en eski ve en bilinen yeşil alanlarından ve sosyal ortamlarından biri Yıldız Parkı… Beşiktaş’ta bulunan park, Osmanlı İmparatorluğu’nun Lale Devri’nde de gösterişli ve ihtişamlı eğlencelerin başlıca mekanlarından biriymiş. Günümüzde de Avrupa yakasının merkezinde biraz nefes almak ve serinlemek isteyenlerin uğrak adreslerinden… Büyük ve ferah bir alan olduğu için ortam çok fazla kalabalık ve gürültülü değil. Arkadaşlarınla sakin tatlı bir gün geçirmek istersen Yıldız Parkı sizin için oldukça iyi bir seçim olacaktır. Aman ha çimlere uzanıp soğuk içeceklerinizi yudumlarken muhabbetten geri kalma, sonra toparlaması zor oluyor! :)

Yoros Kalesi

Yine toplu ulaşımı tercih edenler için biraz yorucu olabilecek bir destinasyon olan Yoros Kalesi, Anadolu Kavağı sırtlarında konumlanan, Doğu Roma döneminden kalma bir kale…  Genellikle sakin ve serin bir yer. Çevresinde bulunan butik kafe ve restoranlarda oturup yemek yiyebilir, bir şeyler içebilirsin. Ama tabii ki kale içinde az da olsa bulunan masalarda veya çimenlik alanda da dilediğini yiyip içebilirsin ki Yoros Kalesi’nin büyük mü büyük, enfes manzarasına karşı serin serin oturmak da bir başka olacaktır.

Karlıtepe Kulesi
Yoros Kalesi’ne gitmişken Karlıtepe Kulesi’ni görmeden dönersen, kulenin lanetine kapılmış olacağına dair bi’ efsane var desem? Hayır hayır, yok öyle bir şey! :) Ama Karlıtepe Kulesi geçip gidilecek bir yer de değil… Müthiş kuş bakışı manzarası, manevi ve huzurlu atmosferiyle benim en sevdiğim ve huzur bulduğum yerlerden biri… Çevresinde bulunan ormanlık alan ve biraz ötedeki deniz, metropol ve yeşilin iç içe geçtiği manzara, insana İstanbul’u bir bütün olarak hissettiriyor. Serin ve huzurlu bir akşam geçirmek isteyenler burayı kesinlikle ziyaret etmeli!

 

Talha Aydoğan
Temmuz 2023

Yorumlar