Fütüristler, bilim insanları ve araştırmacılar sürekli gelişen ve birçok alanda çağ atlayan yeni dünya için tahminlerde ve öngörülerde bulunuyor. Şu ana kadar pek çok öngörü doğru çıktı, bir kısmı gerçekle tam örtüşmese de çok yaklaştı. Abartılı tahminlerse uzay boşluğunda kayboldu.

Her alanda farklı görüşlerini dile getiren fütüristler, bu kez insanlığın gelecekte nerede ve nasıl tatil yapacağını merak etti ve bu konuyu araştırmaya başladı. Hadi, şimdilik ütopik olan geleceğin tatil dünyasına birlikte yolculuk yapalım.

Gelecekte belki bir kapsül içinde, belki okyanusun derinliklerinde ya da uzayda tatil yapacağız. Kesin olan tek bir şey var ki o da tatilin artık çok daha uzaklarda yapılacağı…

2025-Su Altı Otelleri

Su altında konaklamak bazılarının hayallerini süslerken bazılarına korkunç bir fikir gibi gelebilir. Su altında bir otelin yalnızca bilim kurgu filmlerinde olabileceğini düşünebilirsin. Pek çok kişi bilmese de aslında yıllardır Dubai’den İsveç’e kadar pek çok yerde su altı otelleri bulunuyor. Tahmin edersin ki bu otellerde kalmak çok maliyetli ve zor. Ama fütüristler gelecekte deniz altında konaklamanın; tatil yapmanın sıradan, kolay ve yaygın bir yolu olacağı kanısında.

Otel Simülasyonları

Yapay zekanın giderek gelişmesi birçok alanda insanlığa fayda sağlıyor. Bununla birlikte artırılmış gerçeklik (Augmented Reality) hızla gelişiyor. Artık gelecekte alacağımız hizmeti test etmek ve ürünü almadan ve fiziksel halini görmeden önce deneyebilmek hayatımızın bir parçası olacak gibi görünüyor. Örneğin; internetten alacağın bir kıyafeti giymeden üstünde nasıl duracağını görebileceksin. Almayı düşündüğün yeni bir koltuk takımının evinde nasıl duracağını test edebileceksin. Tüm bunlar yaygınlaştığında sıra tatil sektörüne de gelecek. Fütüristler, yapay zeka yardımıyla artık otele gitmeden oteli deneyimleme ve görme fırsatına sahip olabileceğimizi düşünüyor. Belki de gelecekte, otel yiyeceklerini yemeden tadabileceğiz. Evde kulaklığımızı takıp bangır bangır müziğimizi dinlerken bir yandan otelin bahçesinde yürüyebileceğimizi düşünüyor fütüristler. Teknoloji bu aşamaya geldiğinde otele gitmemize gerek kalır mı acaba? Orasını bilemeyiz… Her şeyin sanallaştığı dünyada zevklerimiz de sanallaşmaktan payını alacak gibi görünüyor.

2050-Bütün Tatiliniz Yolda Geçse?

Gelecekte yolculuk yapmak artık tatil için bir sorun olmayacak; tatilin kendisi olacak. Yolculuk yapmayı sevenler için güzel bir haberimiz var. Uzmanlar, 360 derecelik gökyüzü manzaralı, geniş salonlu ve 1.000 kişi kapasiteli uçakların üretilebileceğine ve bu uçakların yolculuk değil tatil amaçlı kullanılabileceğine inanıyor. Yani bir cruise gemisinin uçak hali gibi…

Fütüristlerin yaptığı araştırma, uçakların daha büyük kanatlara sahip olma ihtimalinin yüksek olduğunu gösteriyor. Bu sayede çok daha geniş kabin alanı inşa edilebilir, daha fazla diz mesafesi yaratılabilir, uçak içi barlar ve sosyalleşme için ayrı salon alanı yapılabilir. Bu uçaklar, küçük biyoyakıt motorlarıyla çalışan elektrikli fan kümeleri tarafından hareket ettirilecek ve günümüz uçaklarına göre daha az emisyonla çalışacak. Yani, fütüristlerin bahsettiği yeni nesil uçaklar, ekosistemimize zarar vermeyecekler.

Tatilin uçak yolculuğuyla geçmesi nasıl olur bilemeyiz. Ofiste “Ne yaptın yıllık izninde?” diye sorulduğunda “Yoldaydım işte…‘’ demek biraz garip olabilir.

2065-Okyanus Ortasında Tatil

 

Gelecekte insanlar yeni tatil alternatiflerine yönlenecek gibi görünüyor. 2065 yılına gelindiğinde, denizin üzerinde yüzen devasa tatil köyleri görebiliriz. Seyahat Uzmanı Chris Clarkson, “Ulaşım teknolojisindeki büyük ilerlemeyle birlikte yalnızca denizaşırı diğer kıyı bölgelerinde değil, belki de denizlerde yeni tatil alternatiflerinin gelişeceğini tahmin ediyorum.” diyor.

2100-Uzayda Tatil

Gelecek, yeni çağ ve fütürizmden bahsediliyorsa uzaya değinmeden olmaz. Eğer 2100‘e kadar yaşarsan tatil dönüşü iş arkadaşlarını kıskandıracak havalı cümleler kurabilirsin. “Nerelerdeydin tatilde?” sorusuna “Uzaydaydım! Mars’tı, Neptün’dü derken iyice yorulduk ama değdi. Gitmişken akrabalara da uğradık tabii…” gibi cevaplar verebilirsin.

Fütüristlere göre; 2100 yılında evine gelen sürücüsüz araçla havalimanına gidecek, pilotsuz uçağa binip konforlu bir şekilde ışık hızında seyahat edecek ve uzay oteline varmış olacaksın.

Henüz anlattığımız teknolojilere ulaşmamış olsak da günümüzde harika bir tatil planlamanın yolu ETS’den geçiyor. Birbirinden güzel otellerde yerini ayırtabilir, tatilin keyfini çıkarabilirsin.

Uzay dolusu sevgilerle…

Talha Aydoğan
Temmuz 2023

Yorumlar