“Bisikletimle her yeri aşarım!” diyorsan, iki teker üzerinde Türkiye’yi karış karış gezmek istiyorsan bu yazı tam sana göre. Senin için bisiklet rotalarını araştırdık, Türkiye’nin cennet köşelerini keyifli bir bisiklet yolculuğuyla keşfetmen için önerilerimizi sıraladık.

Türkiye’deki En İyi Bisiklet Yolları

Bisiklet sürmek tam bir doğasever işi. Doğaya zararlı hiçbir yakıt kullanmadan yapılan, geçtiğin rotaların havasını doyasıya içine çekebileceğin ve büyüleyici manzaralara karşı mola verebileceğin harika bir aktivite. Bisiklet sadece doğayı değil, kendini sevenlerin de sporu aynı zamanda… Saatlerce pedala basmak ve zor yolları bacak kaslarıyla aşmak vücuda güç ve direnç katıyor. Dört bir yanında muazzam coğrafyaların uzandığı Türkiye’de, bisikletle gezerek keşfedeceğin harika rotalar bulunuyor. Bu rotalarda doğanın cömertçe sunduğu renkler, uçsuz bucaksız deniz manzaraları ve tarihi yerler bisikletçilerin önüne çıkıyor. Pedal çevirme tutkun körüklendiyse bu rotaları öğrenmenin vakti geldi.

Türkiye’nin en iyi bisiklet rotaları:

1-İzmir Bisiklet Rotası

Acemileri önden alalım; ilk önerimiz bisiklet sürmeye yeni başlayanlar için… İzmir’de kolayca aşabileceğin bisiklet rotaları bulunuyor. Bunlardan en bilineni elbette İzmir Körfezi. Kuş Cenneti’nde flamingolarla vedalaştıktan sonra İnciraltı’na kadar uzanan bisiklet rotasını takip edebilirsin. Sahil şeridinden geçerken körfezin sana sunacağı muazzam manzaralar frene basmana neden olacak. Yorulmasan bile keyifli molalar vermeye teşvik edecek manzaralarla süren 60 km’lik rota, eminiz ki senin için unutulmaz olacak. İzmir Körfezi’ni dolanmak istemezsen bisikletinin rüzgarına mola verip, kendini vapurun rüzgarına bırak. Bisikletini alıp istikamet yönüne göre Üçkuyular ya da Bostanlı’dan arabalı vapura binerek yolunu kısaltabilirsin.

2-Artvin-Trabzon Bisiklet Rotası

Bir doğa aşığıysan Karadeniz’deki bisiklet rotaları tam senlik! Ama baştan söyleyelim bu rotalar biraz zor seviyede. Artvin’den başlayarak Trabzon’a uzanan bisiklet rotası 230 kilometrelik bir güzergahtan oluşuyor. Yol boyunca yeşilin her tonunu taşıyan muhteşem bir doğa seni izliyor. Bakınca kendini küçücük hissedeceğin devasa tepeleri, nizamıyla göz kamaştıran çaylıkları ve doğanın kucağındaki kamp alanlarıyla bu rota; sana unutulmaz bir bisiklet macerası yaşatabilir. Rota üzerinde Karagöl gibi doğa harikalarına ve yaylalara çıkan bisiklet turlarına da katılarak Karadeniz macerana daha çok renk katabilirsin.

3-Yenice Ormanları

Bir orman macerası yaşamak istiyorsan dağ bisikletine ihtiyacın var. Çünkü bu sefer toprak yollara inip tozu dumana katacağız. Hedefimiz Karabük’teki Yenice Ormanları! Boyu 30 metreye varan anıt ağaçların bulunduğu Yenice Ormanları adeta doğanın açık hava müzesi… Burada 7 farklı bisiklet parkuru yer alıyor. Akçaağaç ve meşe ağaçlarının arasında bisikletinle süzülürken doğanın tadına varabilir, toprak kokusuyla günlük hayatın tüm stresinden arınabilirsin. İster orman içindeki kısa parkurları, ister Küre Dağları’na uzanan uzun parkuru tercih et; harcadığın efora değen doğal güzellikleri her zaman bulabilirsin.

4-Göreme Milli Parkı Bisiklet Rotası

Benzersiz coğrafyasıyla bir masalın içinde gibi hissettiren Kapadokya, bisikletle keşfedebileceğin en harika yerlerden biri. Bu rotaya Paşadağ’dan başla ve gidonunu Meskedir Deresi’ne kır, ardından sırasıyla Güllüdere Vadisi, Çavuşin ve Aşıklar Vadisi’nde sonu görünmeyen yollarda pes etmeden pedalla ve parkurun son durağı olan Kızılçukur Vadisi’ne ulaş. Bu keyifli rotada pedallarken peri bacalarının mistik ve gizemli havası her zaman seninle olacak.

5-Frig Vadisi Bisiklet Rotası

Bisiklet yolculuğunda verilen molalar en az yolda olmak kadar keyifli. Molaların daha keyifli olması için bitirmeyi hedeflediğin bisiklet rotasının da önemi büyük. Doğanın içinde bisiklet sürerken bir ağacın köşesinde ya da sonsuz bir deniz manzarasının kıyısında durmak molanın değerini ikiye katlıyor. Peki, tarihi duraklarda mola vereceğin antik bir maceraya ne dersin? Bisiklet tutkun gibi tarihe de ilgin varsa Frig Vadisi’nde mutlaka pedala basmalısın. Kütahya, Ankara, Eskişehir ve Afyon illerinin sınırlarında yer alan Frig Vadisi’nde asfalt, toprak ve kum yollar bulunuyor; ekipmanlarını buna göre ayarlamanı öneririz. Rota boyunca kiliseler, mağaralar, anıt mezarlar, Memeç Kayalıkları, Aizanoi Antik Kenti ve Aslankaya Anıtı gibi birçok tarihi yapı bulabilirsin. Verdiğin molalarda dinlenirken Friglerin izini sürerek tarihi gizemleri de keşfedebilirsin.

6-Likya Yolu Bisiklet Rotası

Dünyaca ünlü yürüyüş rotasını bisikletinle aşmaya ne dersin? Motivasyonunu Akdeniz’in büyüleyici manzarasından alıp zorlu bir rotayı tamamlamak, köy ve yaylalara uğrayıp harika anılar biriktirmek… Bunlar seni heyecanlandırıyorsa gidonunu Likya Yolu’na çevir. 535 kilometrelik bu rota, Türkiye’nin en uzun bisiklet rotalarından biri. Fethiye’den başlayıp Antalya’da son bulan rotada, maviye ve yeşile doyabilir; Olympos, Phellos ve Simena gibi birçok antik kente uğrayarak tarihe dokunabilirsin. Bu rota üzerinde mutlaka dağ bisikleti kullanmanı öneririz.

7-Sapanca Bisiklet Rotası

Doğanın renklerini cömertçe sunduğu, göl manzarasının her adımda seninle olduğu bir yerde pedala basmaya hazırsan rotanı Sapanca’ya çevir. Kazımpaşa’dan başlayıp Akmeşe’yi geçerek Sapanca Gölü’nün çevresinden dolanan rotayı mutlaka deneyimlemelisin. Rota üzerinde zaman zaman yokuşları aşarak bacak kaslarını zorlaman gerekiyor ancak gölün huzur veren manzarası buna değiyor. Pedallarken yükselen kalp atışını göl kenarında verdiğin molalarla yavaşlatabilirsin.

8-Gökova Körfezi Bisiklet Rotası

Bisiklet macerana deniz keyfi ve kamp anıları katmak istersen Gökova Körfezi’ni bisikletinle aşmalısın. Muğla merkezden başlayıp Akyaka’ya uzanan rota, ortalama 3 gün sürüyor. Yol boyunca ünlü plajlara uğramak, bisiklette döktüğün teri Ege’nin ışıl ışıl sularında atmak gibisi yok. Hazırlıklı ol, bu rotada doğa evin olacak. Sahil şeridinin bazı bölümlerinde yer alan kamp alanlarında konaklayarak bölgenin tüm güzelliklerini doyasıya yaşayabilirsin. Kamp alanları, plajları ve doğal güzellikleriyle bir yaz tatili gibi keyifli gelecek bu rota, asfalt ve topraktan oluşuyor. Üstelik bisiklet sürmeye yeni başlayanlar için de ideal.

9-Van Gölü Bisiklet Rotası

Vitesi biraz artırmak istersen Van Gölü kıyılarını bisikletinle keşfe çıkmalısın. Van Gölü’nün çevresini dolaşan 400 kilometrelik rotada karşına Van Kalesi, Akdamar Adası, Balık Bendi ve Aygır Gölü gibi mutlaka görmen gereken yerler çıkacak. İstersen Ahlat, Adilcevaz, Erciş ve Muradiye gibi ilçelere de uğrayabilirsin. Bu rotanın sana sunduğu en güzel hediye sadece Van Gölü manzarası değil, meşhur Van kahvaltısıyla güne başlamak da senin için harika olacak.

10-Hitit Yolu Bisiklet Rotası

Tarihin izlerini iki teker üzerinde sürmek ve zorlu yolları aşmak isteyenler buraya! Aradığını Hitit Yolu’nda bulabilirsin. 385 kilometrelik yolda birçok farklı bisiklet rotası bulunuyor. Dağ bisikletine uygun olan rotalarda zorlu bölümler de var. Engebeli yerlerde zaman zaman sarsılacak, çıkarken zorlandığın yokuşların tadını inişte çıkaracaksın. Rüzgar yüzüne çarparken tarihin mistik havasını duymak da mümkün. Bölgede Hititlerin yaşamından izler taşıyan Alacahöyük ve Hattuşa gibi tarihi kalıntıların yer aldığı yerler bulunuyor. Vereceğin molalarda bu büyük medeniyetin yaşam izlerini sürebilirsin.

Türkiye’nin dört bir yanı bisikletinle keşfedebileceğin rotalarla dolu! Gündüz harcadığın enerjini güzel bir otelde toplamak istersen ETS’ye gel, hedeflediğin bisiklet rotana yakın tesisleri keşfet.

Yorumlar