Yaz tatillerinin gözdesi Ege ve Akdeniz, “Cennetten bir köşe” denebilecek güzelliklerinin yanı sıra tekne turlarıyla da bir hayli meşhur. Sabah saatlerinde başlayıp akşam saatlerine kadar süren bu eşsiz seyahatlerde gün boyu güneşlenecek, açık denizlerde masmavi sularda yüzmenin keyfine varacaksın. İrili ufaklı birçok adayı görecek, ziyaret edeceksin. Karadan ulaşımın olmadığı ya da zor olduğu koylara uğrayacak, farklı türde balıklara hatta balık sürelerine denk geleceksin.

“Peki nerede yapılır bu tekne turları?” dediğini duyar gibiyiz. Balıkesir’den Antalya’ya kadar birçok seçenek ve rota mevcut. Bu yazımızda sıkça tercih edilen ve keyif veren rotaları bulacaksın.

Başlamadan söyleyelim; tur sırasında uğrayacağınız yerler, tercih ettiğiniz tekneye, rotaya ve hava durumuna göre değişkenlik gösterebilir.

Ayvalık Tekne Turu

Ayvalık Merkez’den hareket eden tekneler; İncirli, Karaada, Akvaryum Adası, Maden Adası ve Çıplak Ada ile İlyosta ve Kleopatra Koyları arasında belirli yerlere uğruyor. Bu molalarda yüzmek ve eğlenmek için bolca vakit bulacaksın. Turun devamında ise tekneler Cunda Adası’nda mola veriyor. Yine burada da adayı keşfetmek için vaktin olacak. Sonra ise dönüş zamanı…

Foça Tekne Turu

Eski Foça’dan hareket eden tekneler, bulunduğun bölgedeki koyları ziyaret ediyor. Farklı yerlerde molalar verilen bu turda, Foça açıklarında masmavi sularda yüzecek, karadan ulaşımın pek de mümkün olmadığı koyları keşfedeceksin.

Çeşme, Alaçatı Tekne Turu

Çeşme’nin eşsiz güzelliklerini deneyimleyeceğin bu turda birçok adayı görecek, mest olacağın koylarda yüzmenin keyfine varacaksın. Yeşil Koy, Eşek Adası, Mercan Boğazı, Mavi Koy, Kış Limanı ve Jandarma Koyu uğrayacağın koylardan bazıları…

Kuşadası Tekne Turu

Güvercinada Limanı’ndan hareket eden teknelerle benzersiz bir deneyim yaşayacaksın. Dilek Yarımadası Milli Parkı’nın el değmemiş güzelliklerini keşfedecek, Ege’nin maviliklerinde serinlerken tekne turu hiç bitmesin isteyeceksin. Dilek Yarımadası’yla başlayan seyahat, Kavaklıburun Koyu’nda verilen molayla taçlanırken, devamında ise Karasu Koyu’nu ziyaret edeceksin.

Bodrum Tekne Turu

Türkiye’nin en çok tercih edilen tatil bölgelerinden biri olan Bodrum’da birçok rota mevcut. Bunların içerisinde Bodrum (Karaada), Gümbet, Orak Adası ve Bodrum Korsan Tekne Turları bulunuyor. Her birinde eşsiz güzellikleri göreceğiniz bu turlar, lokasyon ve rotasına göre farklı bölgelerden hareket ediyor.

Datça Tekne Turu

Datça yarımadasının ulaşması zor koylarını göreceğin bu tur, hafızana kazınacak. Uzun ve kısa olmak üzere farklı seçenekler bulacağın Datça’da, kısa olan turu tercih edersen Ovabükü, Palamutbükü gibi koyları göreceksin. Tercihin uzun tur olursa Datça’nın en güneyine kadar giderek Knidos’un eşsiz güzelliğiyle buluşacaksın.

Marmaris Tekne Turu

Marmaris’te tekne turu yapmak istersen birçok farklı seçenek ve rota mevcut. Bunların bir tanesiyle yakın çevredeki koyları ziyaret edebilirsin. Bir diğeri Hisarönü rotası. Bu gezide, Marmaris ile Datça arasında bulunan Hisarönü Körfezi’ni göreceksin. Bölgedeki bir diğer popüler rota ise Sedir Adası… Bu turda, Gökova Körfezi ve Kleopatra Plajı’nın tadını çıkarabilirsin. Son olarak ise Dalyan-Köyceğiz turunu söyleyebiliriz. Bu eşsiz turda ise dünyaca ünlü İztuzu Plajı’nın keyfine varacaksın. Gezinde ayrıca çamur banyolarını ziyaret edebilir, antik kaya mezarlarında bol bol fotoğraf çekilebilirsin.

Fethiye, Göcek Tekne Turu

Göcek’te yapacağın 12 Adalar turunda, bölgedeki adaları görecek, bol bol yüzme molası vereceksin. Gün boyu güneşlenip yüzme zevkini yaşarken keşfedeceğin yerlerden bazıları şöyle: Göcek Adası, Yassıca Takımadaları, Tersane Adası, Akvaryum Koyu, Mavi Mağara Koyu, Bedri Rahmi Koyu.

Ölüdeniz Tekne Turu

Ölüdeniz’de yapacağın tekne turu da unutulmaz anılar arasında yerini alacak. Karadan ulaşımın çok zor olduğu Kelebekler Vadisi’ni görmenin keyfini yaşayacağın bu gezide, Akvaryum Koyu, St. Nicholas Adası, Gemiler Adası, Soğuk Su Koyu, Deve Plajı ve Mavi Mağara’da günü geçirecek ve molalarda sudan çıkmak istemeyeceksin.

Kaş – Kekova Tekne Turu

Büyük keyif alacağın bir diğer tekne turunu da Kaş’ta bulabilirsin. Kekova’nın büyülü güzellikleriyle mest olacağın bu tur sayesinde benzersiz bir deneyim yaşayacaksın. Doğasında ayrı, denizinde ayrı keyif alacağın seyahatinde Adalar, Akvaryum, Burç, Çamlıca, Gökkaya, Tersane, Aperlai, Buzağlık ve Çamlık Koyları göreceğin yerlerden bazıları…

Adrasan Tekne Turu

Son tekne turunda ise “Türkiye’nin Maldivleri” olarak anılan Suluada’ya gidiyoruz. Adrasan’dan hareket eden tekneler, geri dönmeyi hiç istemeyeceğin Suluada’ya uğruyor. Ayrıca seyahat sırasında farklı yerler de keşfedecek, açık denizde yüzme fırsatı bulacaksın.

Nerede tekne turu yapacağını belirlediysen sıra geldi konaklamaya! Onun için de adres ETS… Yüzlerce otel arasından dilediğini seç, rezervasyonunu yap ve tekne turuna rahat çık.

Yorumlar