Yeşille mavinin tam anlamıyla iç içe olduğu, sessiz, sakin ve bir o kadar da huzur dolu tatil isteyenler, burası tam sizlik!
Datça merkeze yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta bulunan Mesudiye köyü; doğasıyla, deniziyle ve insanıyla ziyaretçilerine sıcak ve samimi bir “Merhaba!” diyor.

Vakit Kaybetmeden Kendini Suya Bırak

Mevsim yazsa gerçek anlamda da sıcak bir karşılama yapan Mesudiye’ye ulaştığında yapmak isteyeceğin ilk şey, kendini serin sulara bırakmak. Hem havanın sıcaklığı hem de yol boyunca gördüğün sonsuz mavilik ve muhteşem koylar, “Bir an önce denize girmeliyim.” dedirtiyor.

Nerelerde Konaklama Yapılır?

Ben Mesudiye’ye gittiğimde pandeminin ilk yazıydı ve doğayla iç içe, sakin bir tatil istemiştim. Bu nedenle 2 hafta boyunca çadır kampında kaldım. Sen de kampta kalmak istersen çok sayıda tesis var. Çadırın yoksa da işletmeden temin edebilirsin. Eğer daha konforlu bir tatil tercih edersen de birçok seçenek mevcut. Birbirine yürüyerek 20 dakika uzaklıkta bulunan Ovabükü ve Hayıtbükü çevresinde onlarca apart, bungalov ev, küçük otel ve pansiyon bulunuyor.

Deniz Ürünlerini ve Kabak Çiçeği Dolmasını Denemelisin!

Ege’de olunca haliyle akla ilk gelen şey deniz ürünleri. Her çeşit balığı ve deniz ürününü taze bir şekilde gönül rahatlığıyla tüketebilirsin. Örneğin ben ahtapotu ilk kez orada yedim ve çok beğendim. Ayrıca barbun dahil çeşitli balıklar, kalamar ve mezeler… Hepsi birbirinden güzel. Bu arada barbun yemek istersen gideceğin yere 1 gün önceden sorup ayırtman gerekebilir; çünkü kısa sürede tükeniyor. Tabii bunların dışında yöreye ait lezzetler de bir o kadar güzel. Kabak çiçeği dolması da listenin üst sıralarında… Varlığını ilk kez orada duyup yediğim kabak çiçeği dolmasını kesinlikle denemelisin. Duyduğumda aklımda bir lezzet canlanmadı ancak denedikten sonra bir porsiyon daha söyledim.

Neler Yapılır, Nerelere gidilir?

Gün içinde denize girip güneşlenmek dışında doğa yürüyüşleri de yapabilirsin. Bu tür gezileri düzenleyen ekipler var ve şanslıysan dik yamaçlarda yürüyen dağ keçilerini görebilirsin. Hatta deniz kaplumbağası görme ihtimalin bile var.

Palamutbükü’ne Gitmişken Dondurma Yememek Olmaz

Eğer ulaşım sorunun yoksa ünlü Palamutbükü koyuna gitmeni öneririm. Mesudiye’ye 8 kilometre uzaklıktaki Palamutbükü, bulunduğun yere göre daha hareketli. Tabii oraya gitmişken dondurma yememek olmaz. %100 keçi sütünden yapılan meşhur dondurmacıya mutlaka uğramalısın!

Yol Üzerindeki Koyları Görmeden Geçme

Ayrıca yol üzerinde göreceğin Kurubük, Akçabük ve Akvaryum Koyu’na uğramadan da geçme derim! Tertemiz ve berrak suyu, muhteşem görünüşüyle seni mest edecek koylar, yolculuk sırasında mola vermek için en güzel yerlerden…

Knidos’ta Gün Batımı…

Ve tabii ki Knidos… Datça’nın en batısında bulunan, Mesudiye’ye 22 kilometre uzaklıktaki Knidos Antik Kenti, Türkiye’nin en güzel gün batımı izleme noktalarından. Tarihi Helenistik ve Roma dönemlerine kadar uzanan Knidos, ziyaretçilerine enfes bir manzara sunuyor. Seyahatini gün batımına göre ayarlarsan, hayatın boyunca unutamayacağın o eşsiz görüntüye şahit olabilirsin.

Son olarak, telefonunun hafızasının yeterli olduğundan da emin ol; çünkü bol bol fotoğraf çekmek isteyeceksin!

Datça için güzel bir tatil planlamak istersen birbirinden güzel konaklama seçeneklerini buradan inceleyebilirsin!

Yorumlar