mavi-bayrakli-plajlar

Bu yıl tatile çıkamayanlar ve çıksa da masmavi suların serinliğine doyamayanlar için yaz bitmeden gidilecek bir liste ile geldik!

Ege ve Akdeniz’in pırıl pırıl denizi ile öne çıkan Mavi Bayraklı plajları, yaz klasiği deniz, güneş, kum üçlüsü ile buluşmanız için seni bekliyor. Elbette cennet kıyılarımızda bu özelliğe sahip çok daha fazla plaj bulunuyor.

İşte onlar arasından öne çıkan 10 plaj!

Kumluk Plajı / Muğla

Doğa harikası bükleri ile ziyaretçilerini cezbeden Datça, muhteşem koylarında çok sayıda Mavi Bayraklı plaja sahip. Aralarında biri var ki hem konumu hem de güzelliği ile sadece Datça’da değil Ege sınırları içinde görülmesi gereken en güzel plajlardan biri… Datça’nın merkezinden yürüyerek kısa sürede ulaşabileceğin Kumluk Plajı, göl kadar durgun ve sığ denizi ile seni karşılıyor. Ücretsiz bir halk plajı olan Kumluk’ta, plaj boyunca şemsiye ve şezlong kiralama imkanın var. Gündüzleri denize doymak isteyenlerin adresi olan plaj, gün batımına doğru ise işletmelerin kum üzerine attıkları masalarla, eşsiz manzaraları seyredebileceğin bir lezzet durağına dönüşüyor.

kumluk-plaji

Ilıca Plajı / İzmir

İzmir’in genellikle serin sulara açılan plajları ile ünlü ilçesi Çeşme’de bulunan Ilıca Plajı, ılık denizi ve kilometrelerce uzanan kumsalı ile Ege’deki en güzel ve özel Mavi Bayraklı plajlardan biri… Ücretsiz bir halk plajı olan Ilıca’da şezlong-şemsiye kiralayabilir ya da kum üzerine havlu atarak da plajın keyfini çıkarabilirsin. Ilıca aynı zamanda kaplıca suları ile de ünlü… Bu özelliği denizde de kendini gösteriyor. Yer altı kaynak sularının beslediği Ilıca denizi, bölgedeki diğer koylara göre daha ılık suyu ile en çok tercih edilen plajlar arasında bulunuyor. Plaja Alaçatı, Çeşme, Urla gibi noktalardan toplu taşıma ile ulaşmak mümkün. Plaja yakın pek çok konaklama seçeneği de bulunuyor.

ilica-plajı-izmir

Belcekız Plajı, Muğla

Fethiye’nin doğal hazinelerinden biri olan Belcekız Plajı, Ölüdeniz kıyısında uzanan altın kumsalı, berrak mavi denizi ve şahane manzarası ile en görülesi plajların başında geliyor. Yamaç paraşütü tutkunları için de eşsiz bir adres olan plaj ve çevresi, büyülü manzaralar eşliğinde paraşütçüleri ağırlıyor. Su sporları meraklıları için de pek çok aktivite imkanı sunan plaj, Ölüdeniz’in serin sularına doyacağın, yılın tüm stresinden arınıp huzur bulacağın bir tatil için seni bekliyor.

belcekiz-plaji

Kumburnu Plajı, Muğla

Muğla’nın eşsiz güzellikteki koyları ile ünlü ilçesi Fethiye’deki bir diğer Mavi Bayraklı plaj da Ölüdeniz Tabiat Parkı içindeki Kumburnu Plajı… Dağların denizle buluştuğu muhteşem doğal manzaralar ile çevrili bu eşsiz plaj, 2 km uzunluğa sahip. Doğa ile iç içe bir atmosferde, turkuaz denizin tadını doyasıya çıkarmak istersen, Kumburnu Plajı’nı mutlaka bu yaz yüzülecek plajlar listene ekleyebilrsin. Su sporları açısından da elverişli olan plajda kano, deniz bisikleti ve daha pek çok su sporu aktivitesini deneyimleyerek deniz tatiline renk katabilirsin.

kumburnu-plaji

Karaburun Akvaryum Plajı, İzmir

Ülkemizin en büyük yarımadası olarak bilinen Karaburun Yarımadası, İzmir Körfezi’nin batı ucunda harika koylara ev sahipliği yapıyor. Sakin atmosferi ile öne çıkan Karaburun’da sizi bekleyen Akvaryum Plajı, isminden de anlaşılacağı kadar berrak denizi ve renkli sualtı yaşamı ile Mavi Bayrak almaya değer görülmüş yerlerden… İncirlikoy mevkiindeki plaj, halk plajı olarak hizmet veriyor. Karaburun’da yüzmek dışında, dalış yaparak suyun 10-15 metre altındaki renkli dünyayı da keşfe çıkabilirsin.

karaburun-akvaryum-plaji

Boğsak Koyu, Mersin

Mersin şehir merkezine 120 km uzaklıkta bulunan Boğsak Köyü’nün kıyısında yer alan bu plaj, tertemiz denizi, ince kum ve küçük çakıl taşlarından oluşan plajı ile en güzel Mavi Bayraklı plajlardan biri… Dalgasız ve sığ denizi ile ailelerin de tercih ettiği plaj, şehrin kültürü ve doğası ile en sevilen tatil adreslerinden Silifke’ye araçla 20 dakikalık mesafede bulunuyor. Caretta Caretta’ların da ziyaret noktası olan koy, tertemiz plajı ile tüm yorgunluğunu alıp götürmek için seni bekliyor.

Kleopatra Plajı, Antalya

Tam bir Mavi Bayraklı plaj cenneti olan Akdeniz’de, en görülesi köşelerden biri olan Kleopatra Plajı, antik dönemlere kadar uzanan geçmişi ve güzelliği ile dünya çapında üne sahip… Plaj ismini Antik Mısır’ın son Helenistik Kraliçesi Kleopatra’dan alıyor. Hikayeye göre; Kleopatra her Akdeniz seferinde, bu plajda denize girermiş. 2 kilometre uzunluğundaki plajı, güneş ışıkları altında parıldayan altın kumsalı ve sığ denizi ile Kleopatra Plajı, doğal havuz görünümüne sahip küçük bir koya sahip olması ile de ilgi görüyor. Keyif alacağın bir deniz tatili için Kleopatra Plajı’nı bu yaz es geçme!

kleopatra-plaji

Akçagerme Plajı, Antalya

Akdeniz’in kendine özgü karakteri ile öne çıkan tatil beldelerinden Kaş’ın en güzel plajlarından biri Akçagerme… Mavi Bayrak sahibi olan plaj, Kaş-Kalkan yolu üzerinde konumlanıyor. Durgun ve sığ denizi ile aile tatilleri için de ideal olan plaj, merkeze 4 km uzaklıkta bulunuyor. Kendi aracın ya da Kaş merkezden kalkan minibüslerle plaja kolayca ulaşabilirsin.

Kalkan Halk Plajı, Antalya

Bu yaz sıcaklarında Akdeniz’in serin suları ile buluşma planı yapanlar için en güzel adreslerden biri de serin suları ile Kalkan Halk Plajı… Mavi Bayrak sahibi plaj, serin olsa da yılın dokuz ayı denize girmek isteyenlere açık. Kalkan merkeze oldukça yakın konumlanan plaj, turkuaz denizi ve tertemiz kumsalı ile hem yerli hem de yabancı turistlerden ilgi görüyor. Plaj çevresinde konaklama alternatifleri de bulunuyor. Bu yaz bitmeden bir Kaş-Kalkan turu varsa aklında, yüzülecek koylar listene bu plajı eklemeyi unutma!

Konyaaltı Halk Plajı, Antalya

Şehir merkezinde olmasına rağmen 7 kilometre kesintisiz uzunluğu ile Antalya’nın en büyük plajlarından biri olan Konyaaltı Halk Plajı, Akdeniz’in en meşhur plajları arasında bulunuyor. Falezler boyunca Antalya Limanı’na kadar uzanan plaj, Sahil Antalya Yaşam Parkı olarak adlandırılan alan içerisinde yer alıyor. Şezlong ve şemsiye kiralama olanağı bulunan plajın çevresinde restoran ve kafeler de mevcut. Bu yaz Antalya’ya yolun düşerse, Mavi Bayrak sahibi tertemiz plajı ile seni bekleyen Konyaaltı’nda bir yüzme molası vermeyi ihmal etme!

Ege ve Akdeniz’in Mavi Bayraklı plajlarına yakın oteller ETS’de! Otelleri hemen incelemek için tıkla!

 

Yorumlar