Her mevsim bir başka güzel İstanbul! Yazın üşümez, kışın terlemez  ve her daim enerjik… İstanbul’un bu enerjisinden ilham alın ve “Çok sıcak yok da nem var nem!” söylemlerini bir kenara bırakın. Güneşli İstanbul’un size sunduğu seçeneklere odaklanın. Bu yazı İstanbul’da geçireceklere ve İstanbul’u ziyaret edecek olanlara birkaç önerimiz var.

İşte yaz mevsiminde İstanbul’da mutlaka yapılması gerekenler.

Boğaz Turu

İstanbul’u karadan fethetmek yetmez. Çünkü bu şehrin panoramik olarak değerlendirilmesi gerekiyor. Genellikle yabancı turistlere hitap eden ve kulağımıza “Bosphorus, bosphorus, bosphorus!” diye ulaşan bu çağrıya kulak verin. Boğazın tam ortasından, İstanbul’un siluetini oluşturan muhteşem manzaraları ve İstanbul enerjisini keşfedin. Dilerseniz özel teknelerin düzenlediği yemekli boğaz turlarına katılın ve müzik eşliğinde İstanbul’un tadını eğlenerek çıkarın.

İstanbul'da boğaz turu yapmadan, şehri tam anlamıyla keşfetmiş sayılmazsınız!

İstanbul’da boğaz turu yapmadan, şehri tam anlamıyla keşfetmiş sayılmazsınız!

Tarihe Güneşli Bir Yolculuk Yapın

Bu yaz turistlere Ayasofya’yı tarif etmekten daha öte bir şey yapın ve İstanbul’un tarihi yerlerine bir uğrayın. Çünkü tarihi gizemin nirvanaya ulaştığı çok değerli bir kentte bulunuyorsunuz. Ayasofya ve hemen yanında bulunan kapı komşusu Sultan Ahmet Camisi, biraz ileride bulunan Yerebatan Sarnıcı ve Topkapı Sarayı… Bir solukta gezip, çok başka duygular hissedeceğiniz bu mükemmel plan sonrasında, Kapalı Çarşı ile günü kapatabilirsiniz. Bunlar yetmez derseniz, rehber eşliğinde düzenlenen İstanbul turları ile kentin ayrıntıda kalmış tüm tarihi gizemini keşfedebilirsiniz. Surlar, camiler, Fener, Balat, Beyoğlu ve aslında adımınızı attığınız her yer… Kalın fakat hiç sıkıcı olmayan bir tarih kitabı İstanbul; onu mutlaka okumalısınız!

Adalar’da Kısa Bir Tatil

İstanbul’un sahip olduğu en doğal güzelliklerden Adalar! Kusursuz bir yaz rotası… Harika plajları, yemyeşil ormanları, daracık sokakları ile biraz nostalji biraz tatil havası veren bu adaların en büyüğü, Büyükada. Heybeliada, Kınalıada ve Burgazada’nın da yer aldığı seçenekler arasında bir karar verip, şehirden uzakta mükemmel bir gün geçirebilirsiniz. Adaların hiç birinde araba bulunmuyor. Bu yüzden bisikletler size ada keşfi sırasında eşlik edecek en eğlenceli seçeneklerden.

Biraz dinlenmek ve keyifli vakit geçirmek için İstanbul'a yakın adaları gezebilirsiniz.

Biraz dinlenmek ve keyifli vakit geçirmek için İstanbul’a yakın adaları gezebilirsiniz.

Açık Hava Konserleri ve Festivaller

İstanbul, yaz mevsiminde etkinliğe doymamasıyla bilinir. Düzenlenen müzik festivalleri ile müzikseverlere coşkulu günler yaşatan bu kentin açık hava konserleri de ünlü. Her yaz Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi’nde düzenlenen dizi dizi konserleri ve yemyeşil alanlara yayılarak çadırınızda arkadaşlarınız ile birlikte müzik dinleyeceğiniz festivalleri kaçırmayın!

Belgrad Ormanı’nda Yürüyüş

Hazır laf doğaya gelmişken, İstanbul’un yeşil alanlarının büyük bir kısmını oluşturan bozulmamış bir huzur alanı, Belgrad Ormanı’nı keşfetme vakti geldi! Orman, adını Kanuni Sultan Süleyman’ın Sırbistan seferi dönüşü beraberinde getirdiği, Belgradlıların yerleştirildiği köyden almış. Köy sakinlerinin su kaynaklarını kirlettiği anlaşılınca, padişahın emriyle orman koruma altına alınmış. Her yer yemyeşilken bile böylesine değerli olan Belgrad Ormanı, bugün İstanbullular için nefes alma alanı. Sıcak yaz günlerinde Belgrad Ormanı’na uğrayıp, ciğerlerinize oksijen çeke çeke 6 km uzunluğundaki yürüyüş parkurunda yürüyüş yapabilir, bisiklete binebilir, yanınıza aldığınız atıştırmalıklarla bir güzel piknik yapabilirsiniz.

Güzel havaların tadını Belgrad Ormanı'nda yürüyüş yaparak çıkarabilirsiniz.

Güzel havaların tadını Belgrad Ormanı’nda yürüyüş yaparak çıkarabilirsiniz.

Boğaza Karşı Gece Partisi

Dans etmek için, az önce önerdiğimiz festival ve konserler değerlendirilebilir seçeneklerden. Fakat sadece çılgınlar gibi dans etmek isteyenlere farklı bir önerimiz var. İstanbul’un muhteşem manzarasında sabaha kadar dans etmek!  Ortaköy ve Bebek tarafında bulunan dünyaca ünlü muhteşem kulüplerde denize nazır bir dans gecesi geçirebilirsiniz. Boğaz ışıklarından enerji alacağınız bu gece, sizin için unutulmaz bir İstanbul tecrübesi olacaktır.

Gecenin enerjisini İstanbul Boğazı'nda yaşayın!

Gecenin enerjisini İstanbul Boğazı’nda yaşayın!

Yorumlar