Yüzyıllar boyu tarihte önemli bir yeri olmasının yanı sıra yeşiliyle de konuşuldu Bursa…

Eşsiz doğasında yeşilin en güzel tonlarını cömertçe sergilediği il, bu tanımı hala hak ediyor.

Sanayileşmenin ve modern yapılaşmanın etkisi fazla olsa da şehir merkezindeyken bile kafanızı kaldırdığınızda yemyeşil dağlarla çevrili olduğunuzu görüyorsunuz.

Ama bu sefer mevzu başka…

Yeşil Bursa’nın mavi yüzü Mudanya’ya doğru yolculuk vakti!

Bursa, çevresindeki illerde yaşayanlar için yılın her mevsiminde farklı bir atmosfer sunan duraklarıyla hafta sonu gezilerine ideal bir rota oluşturuyor.

Kimi kışın keyifli bir kar tatili yaşamak için Uludağ’a çıkıyor, kimi Cumalıkızık’ta köy kahvaltısının tadına bakıyor, kimi de İznik’te göl havası alıyor.

Bursa’nın sahil şeridinde yer alan Mudanya ise Marmara kıyısında mavi-beyaz bir Ege havası solumak isteyenleri bekliyor.

lets-go-mudanya-03-825x600

Mudanya, Bursa’nın en eski limanlarından biri.

Şehir merkezine yaklaşık 20 km mesafede bulunan bu sahil kasabasının tarihinin MÖ 7. yüzyıla kadar uzandığı biliniyor.

Mudanya sokaklarını dolaştığınızda ise karşınıza daha yakın dönemlere ait tarihi güzellikler çıkıyor. Nüfus mübadelesi öncesi Rum yerleşiminin ağırlıkta olduğu ilçe, özellikle eski konakların sıralandığın Rum mahalleleri ile bir dönem filminin içindeymişsiniz gibi hissettiriyor.

 

lets-go-mudanya-05-825x600

 

Giritli Mahallesi ve Denize Açılan Tarihi Sokakları

Bugün Halitpaşa Mahallesi olarak adlandırılan, ama geçmişte Girit Mahallesi ismiyle bilinen sahil tarafı, ilçenin en görülesi yerlerinden.

Mudanya Mütareke Evi Müzesi’nin yer aldığı meydandan başlıyor mahalle…

İtalyan mühendis Piçiretu tarafından planlanan, her biri ayrı güzellikteki tarihi konakların yer aldığı ve hepsi denize çıkan sokaklarıyla mahalle, sıcacık manzaralar sunuyor yollarını arşınlayanlara.

Lozan Antlaşması sonrasında gerçekleşen nüfus mübadelesiyle burada yaşayan Rumlar Girit’e, oradaki Türkler de Mudanya’ya gelmiş; mahalle de adını buradan alıyor.

Mudanya sokaklarında Osmanlı’dan kalma camilere ve mimari yapılara da rastlıyorsunuz; 18. yüzyıldan kalma Tahir Paşa Konağı bunlardan biri… Çokça restorasyon geçirip orijinal halinden biraz uzaklaşmış olsa da tarihi konak güzelliğinden bir şey kaybetmemiş.

 

lets-go-mudanya-01-825x600

Lezzetli Deniz Ürünleri, Rum Mezeleri ve Muhteşem Bir Manzara

Mudanya kıyı bandı sadece mimari güzelliği ile değil lezzetleriyle de gönlünüzü çelecek. Kıyı boyunca dizili balık restoranları, içinizi titreten poyrazı ve gündüz ayrı, gece ayrı güzel manzarasıyla Mudanya’nın lezzet sofrasında mutlaka bir mola verin derim.

Peki Mudanya’da ne yenir?

Size hiç tereddüt etmeden önereceğim bir adres var; Kalami

Burası eski bir Rum konağının ev sahipliği yaptığı şahane bir Girit restoranı…

Mavi beyaz dekorasyonu, ahşap sandalyeleri, çiçekli perdeleri ve masa örtüleri, ev yapımı ürünlerin dizili olduğu ahşap rafları ve kulağınıza hafif hafif çalınan Rumca şarkıları ile içeri ilk adım attığınız andan itibaren sizi sıcaklığıyla sarıp sarmalıyor.

Girit ezme ve kabak çiçeği dolması başlangıç mezeleriniz arasında mutlaka bulunsun derim. Kalamarı ise muhteşem.

Mevsim balıklarının çoğunu bulabileceğiniz restoranda son vuruş ise tatlı olarak servis edilen fırın helva…

Kızarmış, incecik çıtır kabuğun altından kaşığınıza dolan sakız kıvamındaki tahin helvası, belli belirsiz tarçın aromasıyla damağınızı şenlendirecek. Kalami’de bazı akşamlar Yunanca canlı müzik de yapılıyor.

 

lets-go-mudanya-04-825x600

 

Sıra Geldi Alışverişe!

Mudanya’da alışveriş deyince akla gelen ilk şey tabii ki bölgenin zeytinleri…

İlçe ince kabuklu, etli, çekirdeğinden kolayca ayrılan ve yağ oranı yüksek zeytinleriyle meşhur.

Vaktiniz varsa ilçenin merkeze 10 dakika uzaklıkta bulunan köyü Trilye’ye de geçebilirsiniz. Tarihi yapısı Mudanya merkeze göre çok daha iyi korunmuş olan köyün bir diğer adı Zeytinbağı

Yöre halkının neredeyse tamamı balıkçılık ve zeytincilikle geçiniyor. Köylülerin kendi bahçelerinden kırma, çizme ya da konserve şeklinde üretilen zeytinlerden satın alabilirsiniz.

 

lets-go-mudanya-02-825x600

Mudanya merkez’de kalacaksanız da feribot iskelesinin olduğu meydandan 12 Eylül Caddesi boyunca yürüdüğünüzde, sahil paralelinde uzanan yol boyunca dizili pek çok dükkan arasında yerel zeytinler ve onlardan yapılan ürünlerin satıldığı yerleri görebilirsiniz.

Gezi dönüşü hem kendiniz hem de sevdikleriniz için farklı boyutlardaki kavanozlara konulmuş zeytinler, zeytinyağları ve sabunlardan alabilirsiniz. Yol üzerinde de kendi bahçelerinde ürettikleri zeytinleri satan yerlilerin tezgahları ile karşılaşabilirsiniz.

Sevinç Arslan

Yorumlar