Dünya büyük… Üzerinde yüz binlerce hatta milyonlarca insan taşıyan ülkeleriyle bitmek tükenmek bilmeyen bir keşif alanı adeta. Kaç yaşında olursak olalım dünyanın pek çok yeri ile ilgili şaşırtıcı gerçekler duymaya devam edeceğiz. Çünkü kendimizi dünyanın her santimetrekaresini görmeye adamış olsak bile maalesef gidemeyeceğimiz ve göremeyeceğimiz yerler her zaman olacak.

Küçüklükten itibaren “Büyüyünce ne olacaksın?” sorusuyla başlayan, üniversitedeyken “Sen şimdi ne olacaksın, niye okuyorsun bu bölümü?” şeklinde olgunlaşarak devam eden, mezuniyet günü (evet, gün!) ve sonrasında aralıksız bir şekilde “Ne iş yapıyorsun, iş bulabildin mi, bak komşunun oğlu nerelerde sen hala işsizsin, dalga geçtiğin Öykü reklamcı olmuş ya sen?” gibi çeşitli serzenişlerle aslında hayatımızda hep var olan bir konu şu meslek seçimi…

İşte üstte bahsettiğim şaşırtıcı gerçeklerden biri de dünyanın dört bir yanında birbirinden ilginç ihtiyaçlara yönelik doğan meslekler! Aklınızın ucundan bile geçmeyen, belki de duyduğunuzda “buna ne gerek vardı şimdi?” diyebileceğiniz pek çok meslek, uzak diyarların önemli ihtiyaçlarını karşılıyor olabilir. Peki neymiş o dünyanın dört bir yanındaki en ilginç meslekler?

Yolcu İticiler

Düşünsenize, trenlerin en yoğun olduğu saatlerde kapı önünde kalıp içeri giremeyen o kocaman kalabalığı içeri ittiriyorsunuz ve bunun için sizi maaşa bağlıyorlar. Kol kası bol, sporunu hayatından hiç eksik etmemiş güçlü bireylerin bu başlığı dikkatli okumasını öneriyoruz.

Bu mesleğin orijinal ismi Oshiya ve her ne kadar yaptıkları iş bize biraz garip gelse de yalnızca profesyonel kişilerin çalışabildiği ciddi bir meslek aslında. Demir yolu ağı oldukça gelişmiş olan Japonya’da trenler çok sık olarak kullanılıyor ve bu sebeple de hep çok kalabalık oluyor. Özellikle nüfusun yüksek olduğu şehirlerde trenlerin maksimum yolcu kapasitesine ulaşması için kapı önlerindeki kalabalığı iterek aracın içine girmelerini sağlayan kişilere Oshiya deniyor. Oshiya’lar sayesinde trenlerin kapıları kapanıp hareket edebiliyor. Bu mesleği çoğunlukla ek gelir kazanmak isteyenler ve öğrenciler tercih ediyor.

Bir gün Çin ya da Japonya’ya özellikle de Tokyo’ya yolunuz düşerse ve trenle seyahat etmek isterseniz, sizi itecek görevlilere rastlayabilirsiniz ama artık bu kişilerin önemli bir mesleğe mensup çalışanlar olduğunu bildiğinizden çok da şaşırmayacağınızı düşünüyorum.

Profesyonel Uykucu

Evet, çığlıklarınız bize kadar ulaştı. Profesyonel uykuculuk hepimizin ‘gözü kapalı’ yapabileceği müthiş bir meslek! Hangimiz öğle molamızda “Ah şurada bir yatak olsa da 10 dakika kestirsem!” demiyoruz Ülkemizde böyle bir meslek olsaydı çocukluktan itibaren sorulan büyüyünce ne olacaksın sorularının cevabı net bu olurdu.

Peki ne yapar bu insanlar? Uykuyla alakalı araştırma ve projelerde görev alacağınız bu meslekte uyumanızdaki amaç başınıza ve kalbinize bağlanan cihazlarla kalp ve beyin hareketlerinizin ölçülmesidir. Böylece bilim insanları uyku bozukluklarının sebeplerine dair pek çok bilgi edinebilir.

Bir otel odasında uyuyarak deneyimlerinizi bloğunuza veya otel sayfalarına yazmanız istenebilir. Yatak, yorgan ve yastıkları test ederek bilgi vermeniz gereken zamanlar olabilir. Özellikle Amerika ve Avrupa’da icra edilen bu meslekte, insanlar bunun gibi pek çok keyifli amaç için uyuyor ve bence biraz ayıp ediyorlar…

Profesyonel Nedimeler

Düğününüzün gösterişli ve kalabalık olmasını isterseniz veya o özel gününüzde her şeyinizle ilgilenen arkadaşlarınız yoksa üzülmeyin, çünkü nedimeleriniz size bir telefon kadar yakın. Gelinlere ve düğünlere kişisel asistanlık hizmetleri veren şirketleri arayarak nedimelerinizi kolayca ayarlayabilirsiniz.

Profesyonel Sarılıcılar

Çok mu yalnızsınız? Haddinden fazla duygusal mısınız? Sizi anlayacak ve derdinizi dinleyecek kişilere değil sadece sıcacık bir sarılmaya mı ihtiyaç duyuyorsunuz?

Üstelik pek çok araştırma sonucundan öğrendiğiniz kadarıyla da sarılmanın iyileştirici gücü olduğundan haberdarsınız. İşte tam bu sebeplerle doğmuş bir meslekten bahsediyoruz: Profesyonel sarılganlık!

Asya’da ortaya çıkan bu iş kolu yavaş yavaş dünyaya yayılıyor. Mesleğin dezavantajı ise sarılan kişiler arasında duygusal bir elektriklenme oluşma ihtimali… Oysa ki sarılıcıların tek isteği size sarılarak uyumanızı sağlamak ve sarılmanın rahatlatıcı etkisini hissettirebilmek!

Yas Tutuculuk

Kulağa en ilginç gelen mesleklerden biri de yas tutuculuk! İngiltere’de Rent a Car sistemine benzer bir şekilde Rent a Mourner diye bir sektör var. Yani insanlar araba kiralar gibi profesyonel yas tutucu insanlar kiralayabiliyor. İsimlerinden de belli olduğu gibi bu insanlar özellikle cenaze törenlerine gidip yas tutup ağlayarak para kazanıyor. Örneğin Tayvan’da yaşayan bir vatandaşın herhangi bir yakını vefat etmişse yeterince dramatik bir cenaze töreni gerçekleştirebilmek adına profesyonel yas tutucu kiralayabiliyor. Bu kişi veya kişiler de törende yüksek sesle ağlayıp çığlıklar atarak, ağıtlar okuyup yerlerde yuvarlanarak sanki ölen kişi kendisinin çok yakın bir tanıdığıymışçasına rol yapıyor.

Bu meslek ilk olarak 1970’li yıllarda Tayvan’da ortaya çıkmış. Tayvan’da yaşayan gençler çalışmak ya da okumak için farklı şehirlere gittiklerinde bir yakınları vefat ettiği vakit cenazeye zamanında yetişemediklerinden böyle bir meslek grubuna ihtiyaç duyulmuş. Çünkü Tayvan’da ölülerin ardından dövüne dövüne ağlamak ve yas tutmak son derece önemli. Bunun için de inandırıcı ve samimi bir şekilde rol yapabilen profesyonellerden yardım almayı tercih ediyorlar. Son dönemde bu meslek yok olmaya başlamış, hatta bazı bölgelerde bu çalışanları cenazeye çağırmak yasaklanmış.

Trafik zebraları

Yolunuz Bolivya’ya düşerse trafikte sağdan sola koşuşturan ve üstelik konuşabilen pek çok zebra görebilirsiniz. Bu sevimli zebralar trafik kurallarının yerine getirilip getirilmediğini kontrol ediyor ve trafiğin güvenliğini sağlıyor. İnsanların koluna girip karşıdan karşıya geçiriyor veya yaya yolunda durduysanız aracınızın önünde şov yapıyorlar. Ücretleri devlet tarafından ödenen trafik zebraları çoğunlukla ek gelir elde etmek isteyen öğrencilerin yaptığı bir meslek.

Imax Ekran Temizleyicileri

En büyük teşekkürlerimizi size ayırmak istedik çok sevgili Imax ekran temizleyicileri… Çok sevdiğimiz filmleri müthiş bir görüntüyle izleyebilmemiz için bu gerçek üstü büyüklükteki ekranların kir ve tozlarını temizleyen insanların işi hiç de kolay değil. Üstelik her iki veya üç ekranda bir vakumlu elektrik süpürgelerini boşaltmaları gerekirken… Toz zerrecikleri IMAX ekranların kalitesini düşürerek istenen görüntünün seyirciye ulaşmasına engel olduğundan buna önem veren bazı firmalar sayesinde cam gibi net filmler izleyebiliyoruz.

Cansu Yıldız

Yorumlar