Bursa Cumalıkızık'ta Hafta Sonu Ne Yapılır?

 

Yoğun iş temposuna ara verip kısa bir hafta sonu kaçamağı yapmayalı ne kadar zaman oldu?

Mevsim kışa dönmeye başlayınca çoğumuz uzun uzadıya tatil planları yapmaktan vazgeçiyoruz. Soğuyan hava, kısalan günler, tam kadro koşuşturan şehir ahalisi, işler-güçler derken arada bir es vermek, yorgunluk atmak biraz da nefes almak için kaçacak yer arıyoruz.

Uludağ’ın eteklerinde daracık taş sokakları, orijinal dokusunu yitirmemiş otantik evleri ve köy havasını koruyan atmosferiyle Cumalıkızık, şehir yorgunlarını hafta sonu çıkılacak kısa ama keyifli bir yolculuğun ucunda tüm sıcaklığıyla karşılıyor.

Ben de tebdil-i mekanda ferahlık vardır deyip geçtiğimiz günlerde kuzenimle birlikte düştüm köyün yollarına…

lets-go-cumalikizik-03-825x600

Orijinal Dokusunu Yitirmemiş Bir Osmanlı Köyü

Bursa merkezden kalkan dolmuşlarla yaklaşık 20 dakikalık bir yolculuk sonunda ulaşabiliyorsunuz köye…

Dolmuş şehrin merkezinden yukarı doğru çıktıkça, manzaralar da yavaş yavaş değişiyor. Şehir merkezinde başlayıp köy meydanında tamamlanan bu kısa yolculuğun sonunda, kendinizi bir anda yüzlerce yıl öncesinde buluveriyorsunuz.

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan Cumalıkızık’ın kuruluş hikayesinin 1300’lü yıllara kadar uzandığı biliniyor. Osmanlı’nın erken dönem sivil mimari örneklerine ev sahipliği yapan köy, bu dönemde Uludağ çevresine kurulan 7 kızık köyünden biri…

O zamanlar dağ eteklerinde kurulan köyleri tanımlamak için “kızık” sözcüğü kullanılıyormuş. Bu köylerden Cumalıkızık, Derekızık, Hamamlıkızık, Fidyekızık ve Değirmenlikızık olmak üzere beşi günümüze kadar ulaşmış.

Aralarında orijinal dokusuna en yakın şekilde korunmuş olanı ise Cumalıkızık.

Eskiden tüm kızık köylerindeki halkın cuma namazı için toplandığı yer olması sebebiyle köyün bu ismi aldığı rivayet ediliyor.

lets-go-cumalikizik-05-825x600

Köyde 250’yi aşkın ev bulunuyor; ancak restorasyonlarla birlikte bu evlerin hemen hemen yarısı kullanılır durumda.

Köy aslında bundan birkaç sene öncesine kadar çok da bilinmiyormuş. 2002-2004 yılları arasında yayınlanan Kınalı Kar dizisi ile ünlenen köy, o dönemden itibaren ziyaretçi akınına uğramaya başlıyor.

Sonrası ise bilindik bir hikaye; restore edilen evler, kapı önlerinde yerel lezzetlerin ve el yapımı eşyaların sıralandığı tezgahlar, pansiyona dönüştürülen konaklar…

lets-go-cumalikizik-11-825x600

Köy Konağında Bir Gece

Meydanda başlayan köy maceramız, rengarenk evlerin sıralandığı, kaldırımı olmayan, yokuşlu ve daracık taş sokaklarda devam ediyor bir süre…

Birbirine açılan sokaklara kendinizi bıraktıkça kaybolacakmış gibi hissetseniz de korkmayın, yokuş aşağı yöneldiğinizde direkt köy meydanına çıkarıyor sizi sokaklar.

lets-go cumalikizik-06-825x600

 

Köy evleri genellikle taş, ahşap ve kerpiçten yapılmış iki katlı yapılardan oluşuyor. Hemen hemen hepsinin pencerelerinde kafes ya da cumbalar dikkatimizi çekiyor.

En çok da kapılar…

Hepsi ahşap ve iki kanatlı kapıların üzerlerindeki demir tokmaklar, aralık olanlarından kafanızı uzatınca yerli halkın günlük hayatından anlar yakalayacağınız avlular görülmeye değer.

Akşam olup da hava serinlemeye, evlerin bacalarından duman tütmeye başlayınca, bir geceliğine de olsa köy evlerinden birinde konaklamak istiyoruz.

lets-go-cumalikizik-02-825x600

 

Dizinin çekildiği konaklardan biri olan ve artık pansiyon olarak hizmet veren Bulanlar Kınalı Kar Konak, gece için köydeki durağımız oluyor.

Küçük, yemyeşil bir bahçe içerisindeki konağa girer girmez ısısı, ışığı ve çıtırtılarıyla bizi karşılayan şömine ve kenarına ilişmiş, gazete ya da kitap okuyan misafirleri görünce her anlamda içimiz ısınıyor.

 

lets-go-cumalikizik-01-825x600

Cumalıkızık’ta Ne Yenir?

Cumalıkızık’ın nesi meşhur derseniz; serpme köy kahvaltısı ilk sırada yer alıyor.

Özellikle Bursalılar, hafta sonları uzun ve keyifli bir kahvaltı için köyü tercih ediyorlar.

Siz de köye hafta sonu giderseniz, saat 10.00’dan sonra çoğu kahvaltıcıda yer bulamama gibi bir durumla karşılaşabilirsiniz.

lets-go-cumalikizik-13-825x600

Cumalıkızık’ta köy kahvaltısının başrolünde ise gözleme var…

Elde açılmış, tazecik ve lezzetli yufkası, peynirli, patatesli, kıymalı, ıspanaklı gibi türleriyle kahvaltı sofranızı şenlendiriyor gözlemeler.

Köy meydanı ve çevresinde, gözleme yiyip kahvaltı edebileceğiniz yerler sıralanıyor. Kahvaltı için Mavi Boncuk ya da Narlı Bahçe’yi tercih edebilirsiniz.

Bulanlar Kınalı Kar Konak’ın restoranında sac kavurma ve mantıdan oluşan akşam yemeği ise kahvaltısından daha çok yer etti aklımızda…

lets-go-cumalikizik-12-825x600

Cumalıkızk’tan ne alınır sorusunun cevabı da köy evlerinin önündeki tezgahlarda…

Köy kestane, böğürtlen ve ahududusu ile meşhur. Turisti bol bir yer olduğu için köyde çoğu evin önünde ev yapımı ürünlerin ve hediyeliklerin bulunduğu tezgahlar görebilirsiniz.

Köyde yetişen meyveler, salça, tarhana, erişte, turşu, reçel genellikle köy kadınlarının başında durduğu tezgahlarda tüm albenileriyle sizi bekliyor.

 

lets-go-cumalikizik-11-825x600

 

Bir hafta sonu şehir kalabalığından uzaklaşıp doğal, samimi ve biraz da nostaljik bir deneyim yaşamak için en kısa zamanda yollara düşün derim!

Cumalıkızık’ın tarihi sahnesinde kendinize bir rol kapmak, yerel lezzetlerin en iyileriyle tanışmak ve cezbeden kırmızı rengi ile ahududu reçelinin tadına bakmak için geç kalmayın!

lets-go-cumalikizik-10-825x600

Sevinç Arslan

Yorumlar