lgtepe

Schengen vizesi almak için uğraşmadan, sadece konaklama ve uçak bileti rezervasyonu ile kolayca planlayabileceğiniz bir Avrupa tatili kulağa nasıl geliyor?

Schengen Bölgesi dışında kalan ve turistik seyahatler için vize istemeyen Avrupa ülkeleri, yakın mesafede oluşları ve ucuz uçak bileti bulma imkanı ile hem hızlı hem de ekonomik bir seyahat için ideal adres olabilir.

Sayıları çok fazla olmasa da vizesiz Avrupa ülkeleri doğal güzellikleri, kültürel zenginlikleri ve eğlence olanakları ile keyifli bir yurt dışı tatili yapmayı mümkün kılıyor. Çoğu Balkanlar bölgesinde bulunan vizesiz Avrupa ülkelerinin bazılarına pasaportsuz bile giriş yapabilirsiniz.

TC vatandaşlarının vizesiz seyahat edebileceği Avrupa ülkelerini ve ihtiyacınız olabilecek bilgileri bu yazıda sizin için derledik. Pahalı vizeler ve zorlayan vize işlemleri ile uğraşmak istemiyorsanız, seyahat planınızda bu ülkelere öncelik verebilirsiniz.

Arnavutluk

Güneydoğu Avrupa’da bulunan Arnavutluk, resmî adı ile Arnavutluk Cumhuriyeti olarak biliniyor. Karadağ, Kosova, Makedonya ve Yunanistan ile komşu olan ülkenin dili Arnavutça, para birimi olarak ise Arnavut leki kullanılıyor. Nüfusu 3 milyona yaklaşan ülkenin başkenti Tiran, Osmanlı’dan izler taşıyan mimarisi ile seyahatiniz sırasında görebileceğiniz yerlerin başında geliyor. Tiran dışında Ohri Gölü ve Dıraç da doğal görünümü ile dikkat çeken yerler arsında bulunuyor. Turistik yerler ve gece hayatı konusundaki tercihlerde ise Saranda ilk sırada geliyor. Vizesiz seyahat edebileceğiniz Arnavutluk’ta 90 güne kadar kalma şansınız var.

Vizesiz-Avrupa-ulkeleri-Arnavutluk

Azerbaycan

Kapıda Vize uygulaması ile 30 güne kadar kalabileceğiniz, Azerbaycan kültürel anlamda yakın hissedeceğiniz ve dil konusunda da sıkıntı çekmeyeceğiniz bir ülke olabilir. Başkent Bakü dışında Sumqayıt, Gence ve Mingeçevir gibi önemli şehirleri gezebilirsiniz. İran, Türk ve Rus mutfaklarından etkilenen Azeri mutfağında hamur işi, et, sebze, pilav, çorba ve sütlü yemeklerin tadına bakabilirsiniz.

Vizesiz-Avrupa-ulkeleri-Azerbaycan
Belarus (Beyaz Rusya)

Beyaz Rusya, Belarus ya da resmî adıyla Belarus Cumhuriyeti, Doğu Avrupa’da bulunan bir devlet. Eski bir Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği ülkesi olan, Slav devleti Belarus’un başkenti Minsk’tir. Resmi dili Rusça olan ülkenin para birimi olarak Beyaz Rusya rublesi kullanılıyor. İklimi gereği dondurucu soğukları ile bilinse de yine de turizm açısından tercih edilen Belarus, özellikle de eğlence hayatı ile öne çıkıyor. Genç nüfusun fazla olduğu başkent Minsk, önünde kuyruklar oluşan popüler gece kulüpleri ile eğlencenin nabzını tutuyor. Ülkenin ikinci büyük şehri Gomel’in yanı sıra Mogilev ve Vitebsk şehirleri de Belarus’ta gezilecek yerler arasında bulunuyor. Belarus mutfağında önce çıkan lezzet ise patates. Sadece patates ile yapılan yüzlerce yemeğin bulunduğu mutfağı ile bilinen ülkede mantar ve kırmızı et tüketimi de oldukça fazla. Vizesiz olarak seyahat edebileceğiniz Belarus’ta 3o güne kadar kalabilirsiniz.

Vizesiz-Avrupa-ulkeleri-Belarus

Bosna-Hersek

Balkanlar’ın kültür zengini ülkesi Bosna-Hersek birden fazla etnik kültüre ev sahipliği yapıyor oluşu öne çıkıyor. Boşnaklar, Hırvatlar, Sırplar gibi etnik grupların yanı sıra Uzun yıllar Osmanlı kültürünün de hüküm sürdüğü ülke, Türkiye’den de yıl boyunca çokça ziyaretçi ağırlıyor. Başkenti Saraybosna olan üleknin en ünlü yapılarından biri, Mimar Sinan’ın eserlerinden biri olan Mostar Köprüsü…  Saraybosna dışında gezilecek yerler arasında Srebrenıtsa ve Luka şehirleri dikkat çekiyor. izans, Osmanlı ve Batı Avrupa mutfak kültürleri ile zengin bir menüye sahip olan ülkede özellikle köfte (cevapi) en çok tercih edilen yemekler arasındadır. Bosna-Hersek’te para birimi olarak Euro kullanılıyor. Hem yeni kültürler tanımak hem de tanıdık kültürel mirasın izlerini sürmek isterseniz, Bosna Hersek’e vizesiz seyahat edebilir, 90 güne kadar kalabilirsiniz.

Vizesiz-Avrupa-ulkeleri-Bosna Hersek

Ermenistan

Güney Kafkasya sınırları içinde bulunan ve denize kıyısı olmayan Ermenistan da Türkiye’den vizesiz seyahat edebileceğiniz Avrupa ülkeleri arasında bulunuyor. Ülkenin başkenti Erivan’dır.
Ülkenin diğer önemli şehirleri; Gümrü, Hrazdan, Kapan, Armavir, Gavar, Vanadzor, Eçmiadzin, Armavir, Artaşat ve Abovyan’dır.  Amberd Fortress, 7. yüzyıla uzanan tarihi ile ülkede görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Yukarı Azat Vadisi’ndeki Geghard Manastırı, Karahunj ve Divin görülmesi gereken diğer yerlerden… Ermeni mutfağında baharatlar, sebzeler ve meyveler büyük bir yer tutuyor. Borş çorbası, Ermenistan’da mutlaka denenmesi gereken lezzetlerden biri. Türk vatandaşlarını Kapıda Vize uygulaması ile kabule Eden Ermenistan’da 120 güne kadar kalabilirsiniz.

Vizesiz-Avrupa-ulkeleri-Ermenistan-Gumru

Gürcistan

Gürcistan veya resmi adıyla Gürcistan Cumhuriyeti, Karadeniz’in doğu kıyısında, Güney Kafkasya’da yer alıyor. Türkiye ile sınır komşusu olan Gürcistan’a, Türkiye’den pasaport olmadan sadece kimlik ile de giriş ve çıkış yapılabiliyor. Başkenti Tiflis olan ülkenin para birimi olarak Gürcistan Larisi kullanılsa da çoğu yerde Türk Lirası da kabul ediliyor. Eğlence hayatı konusunda öne çıkan ülke, plajları, farklı mimarisinin yanı sıra ucuz oluşu ile de vizesiz gidilen Avrupa ülkeleri arasında, tercihlerde ilk sıralarda bulunuyor. Ülkeye yılın 365 günü TC kimliğiniz ile giriş yapabilirsiniz.

Vizesiz-Avrupa-ulkeleri-Gurcistan

KKTC

Uzun süren yaz mevsimi, eğlence dolu gece hayatı, denizin ve güneşin tadını doyasıya çıkarma imkanı sunan plajları ve ünlü sanatçıların konserleri ile yılın dört mevsimi yoğun ilgi gören lüks otelleri ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, en çok tercih edilen vizesi ülkeler arasında bulunuyor. TC vatandaşları için serbest dolaşım hakkı sunan Kıbrıs, Türkiye’den hafta sonu tatili gibi kısa sürelerde bile renkli bir yurt dışı tatili deneyimi yaşama fırsatı sunuyor.

Vizesiz-Avrupa-ulkeleri-Kibris

Karadağ

Balkanlarda bulunan Karadağ da vizesiz seyahat edip 90 güne kadar kalabileceğiniz Avrupa ülkelerinden… Ülkenin başkenti Podgorica… Büyük ve uzun kumsalları olan bu ülkede resmi dil Karadağca’nın yanı sıra Sırpça, Boşnakça, Arnavutça ve Hırvatça da konuşuluyor. Ülkenin en büyük şehri olan Podgorica da saat kulesi, Milenyum Köprüsü, Osmanlı Camii görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Ülkenin bir diğer önemli şehri olan Bar, onlarca kültürel mirasa ev sahipliği yapmasıyla ilgi görüyor.

Vizesiz-Avrupa-ulkeleri-Karadag

Kosova

Vizesiz giriş yapıp 90 güne kadar kalabileceğiniz Kosova, Balkanlar’da yer alan ve denize kıyısı olmayan bir ülke… Başkenti Priştine olan ülkede para birimi olarak Euro kullanılıyor. Arnavutça ve Sırpça dillerinin yaygın olarak kullandığı Balkan ülkesi uzun yıllardır Osmanlı imparatorluğu egemenliğinde kalmış. Ilıman ve karasal iklime sahip olan ülkeye ziyaret için en uygun zamanlar mayıs ve eylül ayları olarak tercih edilebilir. Özellikle et yemeklerinin tercih edildiği mutfak kültürlerinde farklı türlerdeki börekler ile karşılaşmak da mümkün.

Vizesiz-Avrupa-ulkeleri-Kosova

Makedonya Cumhuriyeti

Resmi adı Makedonya Cumhuriyeti olan Makedonya Güneydoğu Avrupa’da bulunan bir Balkan ülkesidir. Makedonya kuzeyde Sırbistan ve Kosova, batıda Arnavutluk,Güneyde Yunanistan ve doğusunda Bulgaristan vardır. Kapladığı alan 25.713 kilometrekaredir. Ülkenin nüfusu 2 milyondur. Başkenti Üsküp’tür. Ülkenin resmi dili Makedonca’dır. Önemli şehirleri Bitola eski adıyla Manastır, Ohri,Struga,Tetovo,Veles eski adıyla Köprülü. Para birimi Makedon Denarı’dır. Makedon Mutfağı hem Akdeniz hem de Orta Doğu mutfağını kapsayan geniş ve bir o kadar lezzetli bir mutfaktır. Pastırmajlija en meşhur yemeklerinde biridir. Etten yapılan bir pide türüdür. Tavce Gravce ise bir başka yemek çeşidi olup hemen her lokantada bulabileceğiniz yemek çeşididir. Gezilmesi gereken şehirlerin başında Üsküp ve Ohri gelmektedir. Doğal harikaların olduğu muhteşem yerlerdir.

Vizesiz-Avrupa-ulkeleri-Makedonya

Moldova

Moldova, Doğu Avrupa’da yer alan Ukrayna ile Romanya arasında kalan bir ülke… Başkenti Kişinev olan ülkede Rumence, Moldovaca ve Rusça yaygın olarak kullanılan diller. Konum açısından Balkanlarda oluşundan ötürü kışlar çok soğuk bir iklime sahip. Yaz aylarında ise sıcaklığını hissettiren ülke, her mevsimi yaşamak isteyen ziyaretçiler için farklı alternatifler sunabiliyor. Üzüm bağları ile öne çıkan Moldova, eğlence hayatından ziyade renkli kültürel festivallere ev sahipliği yapmasıyla da ilgi görüyor. Vizesiz seyahat edebileceğiniz ülkede 90 güne kadar kalmanız mümkün.

Vizesiz-Avrupa-ulkeleri-Moldova

Sırbistan

Balkan ülkelerinden biri olan Sırbistan; Macaristan, Romanya, Bulgaristan, Arnavutluk, Bosna Hersek Hırvatistan ve Karadağ ile komşu… En önemli şehri ve başkenti Belgrad olan Sırbistan’da gezilecek Barok parkları, kaleler ve manastırlar öne çıkıyor. Belgrad, özellikle son yıllarda ekonomik oluşu, eğlence hayatı ve lezzetli mutfağı ile Avrupa’nın en popüler turistik şehirlerinden biri haline geldi. Ülkenin Diğer önemli şehri ise Novi Sad. Prince Street de Sırbistan’ın turistik bölgelerinden biri olarak öne çıkıyor. Ayrıca Belgrad Kalesi, Kalemegdan Parkı, Aziz Sava Katedrali, Nikola Tesla Müzesi görülmesi gereken önemli yerlerden… Et tutkunu olan Sırpların en bilindik lezzetleri ise rostijl, kajmak, pljeskavica, cevapcici. Sırbistan’a tursitik seyahat gerçekleştirmek isterseniz, vizesiz olarak giriş yapabileceğiniz ülkede 90 güne kadar kalabilirsiniz.

Vizesiz-Avrupa-ulkeleri-Sirbistan-Belgrad

Ukrayna

Doğu Avrupa’da yer alan Ukrayna özellikle renkli gece hayatı ile ünlü olan başkent Kiev ile turistler için bir cazibe merkezi… Tarihi güzelliği, karpostalvari mimarisi ile turistleri kendine hayran bırakan liman kenti Odessa’nın yanı sıra, Sivastopol, Lviv, Yalta, Donetsk de diğer önemli şehirler arasında yer alıyor. Resmi dili Ukraynaca olan ülkede Rusça ve İngilizce de konuşuluyor. Aziz Sofya Kathedrali ve Kiev Pechersk Lavra manastırı mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Mutfağı oldukça çeşitli olan Ukrayna’nın borş çorbası oldukça meşhur. Kiev usulü tavuk, katleta, smetana en bilindik tatlar… Ülkeye vizesiz seyahat ederek 90 güne kadar vizesiz kalmak mümkün.

Vizesiz-Avrupa-ulkeleri-Ukrayna-Kiev

Yorumlar