Kuzey ışıklarını görmek, 10 insandan en az 9’unun “ölmeden önce yapılacaklar” listesinde yer alıyordur bence. Hatta en popüler ortak hayallerimizdendir belki de kuzeye seyahat etmek ve bu deneyimi yaşamak. Bu sebeple kuzey ışıklarını izlemek için en iyi yerler hakkında yazmak benim için oldukça keyifliydi. Umarım siz de severek okur ve faydalı bilgiler bulabilirsiniz.

Tabii ki kuzey ışıkları ile ilgili her şeyin bilimsel temelli açıklamaları var biliyorum ama ben kuzey ışıklarını gözlerimizin görebileceği en büyüleyici mucizelerden biri olarak düşünmekten inanılmaz keyif alıyorum. Tarihte de gökyüzünde dans eden bu ışıkların tanrıdan gelen işaretler olduğuna inananlar ya da ruhların dansı olarak görenler olmuş.

Henüz sadece fotoğraf ve videolar aracılığı ile varlığına tanıklık ettiğim bu mucizevi ve masalsı doğa olayına şahit olmanın hayallerini sık sık kuruyorum. Rengarenk dans eden ışıklarla buluşacağım o anı düşlemek bile heyecan verici.

Sanırım ağlayabilirim!

Hayaller ve hayatlar her zaman uyuşmayabiliyor ama hayallere doğru da hep bir adım daha atmak gerekiyor. Ben de bu hayalimin gerçek olacağı ana yatırım yapmak istedim ve kuzey ışıklarını izlemek için en iyi yerleri araştırmaya, ihtiyaç duyabileceğim gerekli notları da bu yazıda toplamaya karar verdim.

Kuzey ışıklarını seyredebileceğiniz en güzel yerler hakkında yazmaya başlamadan önce doğanın bu büyüleyici mucizesi ile ilgili birkaç sorunun kısa cevabını buraya iliştirmek istiyorum.

Keyifli okumalar diliyorum :)

Kuzey Işıkları Nedir ve Nasıl Oluşur?

Kutup bölgelerine yaklaştıkça görülen, yeryüzünün manyetik alanı ile güneşten gelen elektrik yüklü parçacıkların (elektronlar ve protonlar) etkileşimi sonucu ortaya çıkan doğal ışımalara, kutup ışıkları ya da kutup aurorası deniyor. Bu çarpışma çoğunlukla iyonosferde meydana geliyor ve 60 – 72 derece kuzey ve güney enlemleri arasında görülebiliyor. Güneşteki patlamaların arttığı dönemlerde auroralar daha güçlü oluyor ve daha fazla görülebiliyor.

Kuzey ışıkları daha meşhur olsa da auroralar her iki kutupta da gözlemlenebiliyor. Kuzey Kutbu’ndan görülen ışıklar aurora borealis ya da kuzey ışıkları olarak adlandırılırken, Güney Kutbu’ndan görülen ışıklar aurora australis ya da güney ışıkları olarak adlandırılıyor.

Aurora ismi, Yunan Mitolojisi’nden geliyor ve şafak tanrıçası anlamına geliyor. Boreal, Yunan dilinde kuzey rüzgarına verilen bir isim. Australis ise Latince’de güneye ait olan anlamına geliyor.

Kutup Işıklarının Rengini Ne Belirliyor?

Güneşten kopup gelen parçacıklar atmosferde gaz molekülleri ile temasa geçiyor ve renklenerek gökyüzüne yayılıyor. Kutup ışıklarının renkleri çarpılan atomun türü ve çarpmanın etkisiyle kazandığı enerjiye göre belirleniyor.

Fotoğraflarda sıklıkla yeşil renkli kutup ışıkları görürüz. Bu renk, oksijen atomuyla çarpışma sonucu oluşur. Nitrojen atomu ile çarpışma gerçekleşirse kırmızı, azot molekülleri ile çarpışma gerçekleşirse mavi ve iyonlaşmamış azot atomları ile çarpışma gerçekleşirse mor ya da eflatun renkte ışık yayılır.

Kuzey Işıkları En Güzel Ne Zaman Görülür?

Kış aylarında gecelerin uzun olması kuzey ışıklarını görme ihtimalini artırsa da istatistiklere bakıldığında kutup ışıklarını görmek için en iyi zaman, 23 Eylül ve 21 Mart ekinoksları arasında kalan dönem. Tabii ki gece, açık ve karanlık bir gökyüzü olmalı. Gökyüzünde ayın olmadığı zamanları seçmek de önemli.

Mart ve eylül aylarında yaşanan ekinoks dönemlerine yakın zamanlarda dünyanın manyetik alanı, daha fazla güneş parçacığının atmosferle etkileşime girmesine izin veriyormuş ve bu da aurora mevsimleri olarak anılan ve kuzey ışıklarının daha fazla görülebilmesini sağlayan bir zaman dilimi yaratıyormuş.

Kuzey Işıklarını Görme Şansınızı Artıracak 6 İpucu

Belki de ömrümüz boyunca tek bir fırsatımız olacak kuzey ışıklarını görmek için. O zaman bu yolculuğa oldukça donanımlı çıkmalıyız ki şansımızı yükseltelim.

Söz konusu olan bir doğa olayı olduğu için tabii ki hiçbir zaman kesin konuşamayız çünkü edindiğim bilgilere göre arktik bölgelerde hava durumu göz açıp kapayıncaya kadar değişip bambaşka bir hal alabiliyor. Yine de aşağıdaki ipuçları ile büyük ölçüde kuzey ışıklarını görme şansınızı artırabilirsiniz. Dilerim hepimiz için “o gece” gökyüzü açık olur!

  • Kuzey ışıkları aktivitelerinin en yoğun olduğu aylarda seyahate çıkın.
  • Ne zaman, nerede daha yoğun kuzey ışığı gözlemlenebileceğini gösteren uygulamalardan veya web sitelerinden faydalanın.
  • Kuzey ışıklarını daha rahat gözlemleyebilmek için şehir ışıklarının çok az, hatta belki de hiç olmadığı yerleri tercih edin. Hatta gökyüzünde ayın bile olmadığı zamanları seçin.
  • Kendi ulaşım aracınız olsun. İstediğiniz gibi karanlık noktalara rahatça gidebilmek ve dilediğiniz yerde durabilmek için önemli bir detay.
  • Kuzey ışıklarını görme şansınızı artırmak için açıklık bir alan tercih edin, görüş alanınız olabildiğince geniş olsun.
  • Gecenin geç saatlerinde kuzey ışıkları daha etkili bir şekilde görülebiliyor. Ya sabaha kadar uyumamayı göze alın ya da gecenin geç saatlerinde uyanmak için alarm kurun.

Kuzey Işıklarını Seyredebileceğiniz 15 Büyüleyici Yer

1- Tromsø, Norveç

Dünyanın en yaşanabilir ülkeleri listelerinde hep ilk sıralarda yer alan Norveç’in en kuzeyindeki şehirlerden biri olan Tromsø, kuzey ışıklarını izleyebileceğiniz en güzel yerlerden biri. Kasım ve mart ayları arasında şehirdeki turist yoğunluğu oldukça fazla oluyor. Siz de bu dönem için seyahatinizi planlayabilirsiniz.

2- Svalbard, Norveç

Norveç’e bağlı bir takımada olan Svalbard Adaları, oldukça etkileyici bir coğrafyaya sahip. Burası dünyanın en kuzeyi, Avrupa’nın bittiği nokta… Böyle etkileyici bir ortamda aurora borealis seyrine dalmak da eminim unutulmaz olacaktır.

3- Abisko, Kuzey İsveç

Avrupa’da kuzey ışıklarını görebileceğiniz en iyi izleme noktası Abisko. Bu durum bilimsel olarak da kanıtlanmış. Burada gökyüzü sıklıkla auroraların görülebilmesini sağlayacak kadar karanlık ve açık oluyormuş. İsveç Laponyası’nda yer alan Abisko Ulusal Parkı’na gelerek kuzey ışıklarını görme şansınızı artırabilirsiniz.

4- Kiruna, Kuzey İsveç

İsveç’in Kiruna kasabası, Tromsø ile aynı enlemlerde yer alıyor. Burada oldukça güzel buz otelleri bulunuyor. Gökyüzüne yayılan yeşil perde kütleleri gibi görünen kuzey ışıkları, bu küçük kasabadan oldukça keyifle izlenebiliyor. Auroraları farklı noktalardan izlemek isterseniz araçla 20 dakika uzaklıktaki Jukkasjarvi Köyü’ne de gidebilirsiniz.

5- Reykjavik, İzlanda

Kuzey ışıklarını izlemek isteyenlere önerilebilecek en ekonomik seçenek olarak İzlanda’nın renkli başkenti Reykjavik öne çıkıyor. Soğuk ikliminin ardında sıcacık bir ortam sunan Reykjavik’te kuzey ışıklarını izlemek dışında da yapılacak çok şey var tabii ki. Bunların başında Mavi Lagün’ü görmek ve Game of Thrones’un çekildiği mekanları gezmek geliyor.

6- Thingvellir Milli Parkı, İzlanda

İzlanda’da Reykjavik dışında da kuzey ışıklarını izleyebileceğiniz yerler mevcut. Geniş ve açık ovalara sahip olan Thingvellir Milli Parkı, bu gözlem için harika bir ortam sunuyor. Şubat ya da kasım aylarında gelin, UNESCO miras listesinde yer alan Thingvellir Ulusal Parkı’nda yerinizi alın ve efsane bir kuzey ışıkları şölenine hazır olun!

7- Grönland, Danimarka

Eğer zoru ve macerayı sevenlerdenseniz, kuzey ışıklarını izlemek için Grönland’a gidebilirsiniz. Sadece güneyinde, küçük bir yerleşim bulunan bu bölgede gece gökyüzünü izlemek kesinlikle bir ayrıcalıktır. Kasım ya da şubat aylarında buraya gelebilirsiniz.

8- Faroe Adaları, Danimarka

Vikinglerin ülkesi Danimarka’da yer alan bir adalar grubuna gidip muhteşem bir doğa olayına tanıklık etmek nasıl olurdu? Eminim harikadır! Coğrafi konumu nedeniyle kuzey ışıklarını net bir şekilde izlemek isteyenlere avantajlı bir ortam sağlayan Faroe Adaları’nda birden fazla seyir noktası bulunuyor.

9- Fairbanks, Alaska, Amerika Birleşik Devletleri

Alaska’nın eşsiz doğasını Into The Wild – Özgürlük Yolu filminden hatırlayabilirsiniz. Fairbanks’a gelerek bu doğayla buluşmanın ve kuzey ışıklarını izlemenin tadına varabilirsiniz. Şehir ışıklarından uzak olan Denali Milli Parkı, araçla 2 saatlik mesafede bulunuyor ve çok güzel seyirlik alanlar sunuyor. Gözlem için Yukon bölgesine de gidebilirsiniz.

10- Yellowknife, Kuzey Kanada

Kanada’nın bölgelerinden Kuzeybatı Toprakları’nın başkenti olan Yellowknife, bulunduğu enlem ve az ışık kirliliği dolayısıyla adeta bir aurora görüş cennetiymiş! Wood Buffalo Ulusal Parkı ve Jasper Milli Parkı, kuzey ışıkları açısından popüler izleme noktaları olarak biliniyor. Ağustos ortalarından nisana kadar olan zaman gözlem için oldukça uygun.

11- Calgary, Kanada

Yukon, Newfoundland, Nova Scotia, Saskatchewan, Northwest Territories yani Kuzeybatı Toprakları, İngiliz Kolombiyası… Kanada’da kuzey ışıklarını görebileceğiniz birçok yer var. Çoğu zaman bu ışıkları görmek için şehrin dışına çıkılsa da Alberta eyaletindeki Calgary’de şehirden çok uzaklaşmadan gözlem yapabilirsiniz.

12- Fin Laplandı, Finlandiya

Komşuları İsveç ve Norveç kuzey ışıklarını görme konusunda fazlaca dikkat çektiği için Finlandiya biraz geri planda kalsa da siz Kuzey Lapland bölgesinin Finlandiya tarafına geçerek burada bulunan iglo köyüne gidebilir ve kuzey ışıklarının muhteşem dansını izleyebilirsiniz. Lousto, Rovaniemi ve Ivalo köyleri de kuzey ışıkları açısından elverişli. Yeni yıla bu büyülü atmosfer eşliğinde girmek istersen Lapland Yılbaşı Turu’nda yerinizi hemen ayırtabilirsiniz.

13- Kakslauttanen, Finlandiya

Kuzey ışıkları söz konusu olduğunda Finlandiya’nın dikkat çeken bir diğer yeri de Laponya bölgesinde yer alan Kakslauttanen Köyü oluyor. Bu köyde yaşayacağınız büyülü dakikaları daha da güzel ve konforlu hale getirecek Eskimo evleri bulunuyor. Camdan imal edilmiş bu evlerden gökyüzünü seyre dalmak keyifli olmalı…

14- Kuzey İskoçya, Birleşik Krallık

Coğrafi yapısı ile oldukça etkileyici görünen İskoçya’ya kuzey ışıklarını izlemeye gelecekseniz, Aviemore ve Cairngorms Ulusal Parkı’nı rotanıza mutlaka ekleyin. Caithness sahili ve Inverness de auroraları izleyebileceğiniz alanlar olarak öne çıkıyor.

15- Sibirya, Rusya

Rusya’nın büyük bir kısmı Kuzey Kutup Dairesi’nin içinde yer alır ve bu sebeple de kuzey ışıklarını izlemek isteyenler için Sibirya altın madeni gibidir. Kola Yarımadası’ndaki Murmansk kentine, Arkhangelsk’e ya da Petrozavodsk’a gelirken Sibirya soğuklarını unutmayın.

Umarım bu bilgiler ışığında auroraların büyüsünü yaşamak için en iyi yerleri ve en iyi anları yakalamak çok daha kolay olur hepimiz için. Bir gün her birimiz mükemmel birer aurora avcısı olabiliriz!

Mottomuz şu: Kuzeye, en kuzeye gidelim… Ne kadar kuzey, o kadar aurora borealis!

Sevgiyle kalın müstakbel aurora avcıları.

Siz de kuzey ışıklarını görmek için sabırsızlanıyorsanız Lapland’i ziyaret edebilirsiniz.

Çağla Açıkgöz Köhserli

Yorumlar