mart-ayinda-gezilecek-yerler-punta-cana

Havayı, suyu ve toprağı ısıtan, baharın kapıda olduğunu müjdeleyen cemrelerin üçüncüsü de 5-6 Mart tarihlerinde düşüyor. Bu dönemde doğa uyanmaya ve içimiz de ısınmaya başladığına göre seyahat planlarına hız vermenin zamanı da gelmiş demektir. Çok beklemeden hemen mart ayı için bir yolculuk planlamak isteyenlere gelsin bu yazı: Mart ayında gidilecek en güzel yerler!

Mart ayının gelişiyle beraber kuzey yarım kürede ilkbahar başlıyor. Ekvatorun güneyinde ise sonbahara geçiş dönemleri. Hatta mart ayında bazı yerlerde hala kayak tatili yapmak bile mümkün. Nasıl bir tatil hayal ettiğine karar verdikten sonra işin kolay. Karar verme kısmını kolaylaştırmak için mart ayı boyunca yurt içinde ve yurt dışında gidebileceğin güzel yerlerden bahseden bu yazıyı inceleyebilirsin.

Unutmadan söyleyeyim, mart ayında Türkiye’de balayına nereye gidilir ya da yurt dışında balayı seçenekleri nelerdir diye merak ediyorsan “Mart Ayında Balayı Tatili İçin Nereye Gitmeli?” başlıklı yazıya da göz atabilirsin.

mart-ayinda-gezilecek-yerler-birgi-izmir

2020 Mart Ayı Festival Takvimi

1 Mart – Sarıkamış Kış Oyunları Festivali, Kazıkkaya, Kars

1-7 Mart – Uluslararası Yoga Festivali, Rishikesh, Hindistan

5-22 Mart – İzmir Uluslararası Kukla Günleri, İzmir, Türkiye

6-9 Mart – Moomba Festival, Melbourne, Avustralya

7-9 Mart – Floransa Yemek Festivali (Taste Florence Food Festival), Floransa, İtalya

9-10 Mart – Holi Festival, Hindistan

13-15 Mart – Amsterdam Kahve Festivali, Amsterdam, Hollanda

13-22 Mart – Uluslararası Kadın ve sanat Festivali, Marmaris, Muğla

21-21 Mart – Urla Ote Festivali, İzmir, Türkiye

13-17 Mart – Aziz Patrik Günü (Saint Patrick’s Festival), Dublin, İrlanda

15-19 Mart – Las Fallas Festivali, Valensiya, İspanya

mart-ayinda-gezilecek-yerler-mart-ayi-festivalleri

Mart Ayında Türkiye’de Nerede Tatil Yapılır?

1. Kaz Dağları’nda Doğa Buluşması!

Edremit Körfezi’nin kuzeyinde, oksijeni bol havası ve doğal güzellikleri ile baş döndüren Kaz Dağları’nda huzur da eğlence de fazlasıyla var. Sütuven Şelalesi ve Hasanboğuldu Göleti, Çamlıbel Köyü, Yeşilyurt Köyü, Mıhlı Şelalesi, Sarıkız, Şahin Deresi, Yayla Tepe ve Ayı Deresi güzergahları… Stres ve sıkıntılardan arınmak ve doğada uzun yürüyüşler yapmak sana çok iyi gelecek. Nerede kalacağına karar vermen gerekiyorsa Kaz Dağları Otelleri’ne göz atmayı unutma.

mart-ayinda-gezilecek-yerler-kaz-daglari-milli-parki

2. Kapadokya Her Mevsim Bir Başka!

Kapadokya’nın masalsı güzelliğinin mevsimsiz olduğunu düşünenlerdenim. Baharda da kışta da buraları görmenin büyüsü bir başka… Peri bacalarını seyretmek, baharda vadi yürüyüşü yapmak, çömlek atölyelerine katılmak ya da gökyüzüne renk katarak süzülen balonları izlemek “Kapadokya’da ne yapılır?” sorusuna verilecek ilk cevaplar. Ancak Kapadokya’da çok daha fazlası seni bekliyor. Dilersen Kapadokya Turları’nı bir incele, yola çıkmaya karar vermende yardımı olacaktır.

mart-ayinda-gezilecek-yerler-kapadokya-turlari

3. İzmir’in Güzellikleri Bizi Bekler!

Doğanın uyandığı dönemlerde İzmir’de olma fikri bile güzel, öyle değil mi? Karagöl Tabiat Parkı, İzmir’in tarihi ve turistik köylerinden Birgi, sakin atmosferi ile huzur veren Sığacık, Şirince Köyü, Artemis Tapınağı’na ev sahipliği yapan Efes Antik Kenti ve çok daha fazlası bu dönemde İzmir’de gezilecek yerler arasında sayılabilir… Hemen bir İzmir uçak bileti al, İzmir Otelleri’nde yerini ayırt ve bu güzelim şehrin en güzel yerlerini keşfe çık!

mart-ayinda-gezilecek-yerler-efes-izmir

4. GAP Turu İçin Hava Müsait!

Her adımda seni bambaşka dünyalara götürecek güzel bir yolculuğa ne dersin? Bu dönemde GAP Turları’na katılarak tatilini dolu dolu değerlendirebilirsin. Köklü bir tarihin yanı sıra zengin bir kültürün izlerini görmek, benzersiz mimariler arasında dolaşmak ve tadına doyum olmayan lezzetler denemek için yola koyulma zamanı!

mart-ayinda-gezilecek-yerler-nemrut-dagi-adiyaman-gap-turlari

5. Karadeniz’in Yeşiline Doyma Zamanı!

Karadeniz yaylaları, vadiler, şelaleler, tarihi değerler ve tabii ki yöreye özgü muhteşem Karadeniz lezzetleri… Karadeniz’i görmek istiyor ancak bir türlü karar verip yola çıkamıyorsan plan yapmak için en iyi zamanın şimdi olduğunu unutma. Karadeniz Turları’nı incele ve hayalini kurduğun yerleri adım adım gezmenin tadını çıkar!

mart-ayinda-gezilecek-yerler-ayder-yaylasi-rize-karadeniz-turlari

Mart Ayında Yurt Dışında Nereye Gidilir?

1. Punta Cana, Dominik Cumhuriyeti

Dominik Cumhuriyeti’nin en doğusunda bulunan La Altagracia Eyaleti’nde yer alan bir tatil beldesi olan Punta Cana, hem Karayip Denizi’ne hem de Atlantik Okyanusu’na bakan plajları ile öne çıkan popüler bir yer. Muhteşem doğal güzellikler ve eşsiz manzaralar burada seni bekliyor!

Tropikal iklimi ile mart ayında gidilecek güzel bir tatil kasabası olan Punta Cana’da safari turlarına katılmak, su sporlarının tadını çıkarmak ve dağcılık aktivitelerine katılmak mümkün. Bávaro Plajı, Cap Cana ve Macao Plajı denizin ve güneşin tadını çıkarabileceğin noktalar. Derin su altı mağaralarının bulunduğu Hoyo Azul’u da mutlaka görmelisin.

mart-ayinda-gezilecek-yerler-punta-cana-dominik

2. San Sebastián – İspanya

İspanya’nın Bask Bölgesi’nde, Biskay Körfezi’nde yer alan San Sebastian, Guipúzcoa ilinin başkenti. Baskça adı Donostia olan şehir, eşsiz doğal güzellikleri ile Atlas Okyanusu kıyısında yer alıyor. Mart ayını unutulmaz bir tatil ile taçlandırmak istiyorsan İspanya’nın bu bölgesini keşfe çıkmak için plan yapmaya başlayabilirsin. Yemek kültürü ile dikkat çeken San Sebastian’ın Michelin yıldızlı restoranlarında yemek yemeyi unutma.

La Concha Plajı, San Sebastian’da gezilecek yerlerin başında geliyor. Şehri çevreleyen bu plajı mutlaka görmelisin. Gün batımında deniz kıyısında ilham verici, uzun bir yürüyüş yapmak için de bu plaj doğru adres. Şehrin tarihi dokusunu ve kültürünü keşfetmek için Miramar Sarayı’nı, San Telmo Müzesi’ni ve Good Shepherd Katedrali’ni gezebilirsin. Türkiye’den San Sebastian’a direkt uçuş bulunmuyor. Hemen bir Bilbao uçak bileti alarak seyahatini planlayabilir ve havalimanına iniş yaptıktan sonra tren ya da otobüs ile San Sebastian’a geçebilirsin.

mart-ayinda-gezilecek-yerler-san-sebastian-ispanya

3. Kaliforniya – ABD

Amerika Birleşik Devletleri’nin en kalabalık eyaletlerinden biri olan Kaliforniya, San Francisco ve Los Angeles gibi popüler şehirleri sınırları içinde bulunduruyor. Kaliforniya’da gezilecek yerler arasında muhteşem doğal güzellikler ve pek çok etkileyici nokta var. Bunlar arasında Yosemite Ulusal Parkı, Disneyland, Golden Gate Köprüsü, Balboa Park ve Kaliforniya’nın uzun sahil şeridinde göze çarpan Santa Monica sayılabilir.

Bahar ayları Kaliforniya’da çok güzel geçiyor. Mart ayında Kaliforniya’ya yapacağın seyahatin başrolü Amerika’nın sıra dışı doğa harikalarından Ölüm Vadisi (Death Valley) olabilir. Mojave Çölü’nün bir parçası olan vadi, Kuzey Amerika’nın en sıcak, en kurak ve en alçak yeri. Büyüleyici bir güzelliğe sahip olan Death Valley Ulusal Parkı’nı gezerken Badwater Havzası, Zabriskie Point ve Furnace Creek noktalarını görebilirsin.

mart-ayinda-gezilecek-yerler-death-valley-kaliforniya

4. Budapeşte – Macaristan

Budin ve Peşte olarak Tuna Nehri’nin iki yakasına yayılmış olan Budapeşte, Macaristan’ın başkenti. Buda ve Peşte bölgeleri Zincir Köprü ile birbirine bağlanıyor. Budapeşte turu sırasında gezip görebileceğin çok yer var. Budapeşte’de gezilecek yerler arasında Buda Kalesi, Aziz Stefan Bazilikası, Parlamento Binası, Balıkçı Tabyası, Gellért Tepesi, Vaci Utca Caddesi, Széchenyi Termal Hamamı, Opera Binası ve Memento Park sayılabilir.

mart-ayinda-gezilecek-yerler-budapeste-macaristan

5. Adelaide – Avustralya

Güney Avustralya eyaletinin başkenti olan Adelaide, parklarla çevrili bir şehir. Kültür sanat etkinlikleri ile oldukça canlı olan bu şehir, zengin doğal yaşamıyla da öne çıkıyor. Adelaide’de gezilecek yerler arasında Güney Avustralya Müzesi, Adelaide Botanik Parkı, Mount Lofty, Town Hall belediye binası, North Terrace Caddesi, Rundle Mall Caddesi ve Güney Avustralya Eyalet Kütüphanesi bulunuyor.

mart-ayinda-gezilecek-yerler-adelaide-avustralya

Çağla Açıkgöz Köhserli

Yorumlar