2020 yılı, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Patara Yılı olarak ilan edildi.

Tıpkı 2019 yılında öne çıkan Göbeklitepe gibi, Patara da sahip olduğumuz değerli hazinelerden biri…

Bugüne kadar Kaş’ın en güzelleri arasında sayılan plajı, tur gruplarının uğrak noktası olan antik kenti ve yuva olduğu Caretta Caretta deniz kaplumbağalarının adı ile aşina olduğumuz Patara ismini, 2020 yılından itibaren çok daha fazla duyacağız.

Peki 2020 yılı neden Patara yılı ilan edildi, Patara’nın önemi ve neden görülmesi gerektiği gibi soruların cevabını merak ediyor musun?

İşte MÖ 8’inci yüzyıldan günümüze uzanan hikayesi ile bu yıl Türkiye turizminde başrole geçen Patara’nın hikayesi…

Patara’nın tarihi güzelliklerine yerinde tanık olmak farklı bir deneyim olabilir.


Efsanelerle Dolu Patara Antik Kenti

Ülke coğrafyamızın sahip olduğu tarihi değer eşine az rastlanacak bir büyüklükte… Doğudan batıya tarihin ayak izleriyle dolu her yer. Bugünlerde o izleri takip edenlerin yolu, Antalya’nın Gelemiş Köyü’nün gizemli antik kenti Patara’ya çıkıyor.

Mitolojik öykülerde su perisi Lykia ile birlikte Apollon’un oğlu Paturus’un Patara’yı kurduğu söyleniyor. Bunun gibi birçok efsaneye sahip bu kent. Örneğin Büyük İskender’in bu şehri alırken verdiği destansı mücadele ya da Noel Baba olduğu düşünülen Aziz Nikolas’ın Pataralı olduğu rivayetleri dolaşıp durur antik kentin etrafında…

Patara Plajı doğal güzellikleriyle ön plana çıkıyor.

Antik Çağ’ın Yönetim ve Sanat Merkezi

Patara’nın Antik Çağ’da Likyalılar’ın hüküm sürdüğü önemli bir ticaret merkezi olduğu bilinen bir gerçek. Önemi o kadar büyüktü ki Likya Birliği’nin 3 oy hakkına sahip 6 şehrinden biriydi. Demokrasinin mihenk taşı sayılabilecek dünyanın en eski meclis binalarından birine de yine bu kent ev sahipliği yapıyordu.

Patara, tiyatrosu ile aynı zamanda bir sanat merkeziydi. Kentin güney ucundaki tepede konumlanan tiyatrosu yaşanan depremlerden dolayı yıkılmış, MS 147. yüzyılda yeniden inşa edilmiş. Tiyatro kentin en göz alıcı noktasında bulunuyor. Patara’yı ziyaret ettiğinde, tüm manzarayı tek bir yerden izlemek istersen, tiyatronun sırtını yasladığı Kurşunlu Tepe bunun için en ideal bir yer…

Patara’da tarihin izini sürebilirsin.

Doğanın Mucizevi Eseri: Patara Plajı

Antik kentin sonuna doğru yürürken yol bir anda tarihin gizem dolu dünyasından sıyrılıp, doğanın mucizevi eseri Patara Plajı ile devam ediyor. Rüzgarın sabırla taşıdığı kumlar, zaman içinde büyüyerek ihtişamlı tepelere dönüşmüş. Plajın ziyaretçilerini de ilk onlar karşılıyor. Kum tepelerinin ardındaki muhteşem gün batımı manzarası ise Patara Plajı’na yolu düşenleri bekleyen doğal güzelliklerden biri…

Bu doğal güzelliğe sadece insanlar sahip değil tabii… Nesli tükenme tehlikesi altında olan ve bu bölgede koruma altına alınan Caretta Caretta deniz kaplumbağaları da plajın bir diğer sahipleri… Özellikle bahar döneminde yüzlerce Caretta Caretta engin denizi aşıp yumurtlamak için bu plaja geliyor. Sonbahar mevsiminde, yeni doğan yavrularla birlikte Patara’ya veda edip, tekrar denize dönüyorlar.

Patara Plajı’nın bir diğer sahipleri de Caretta Carettalar…

Patara’ya Nasıl Gidilir?

Patara ulaşım konusunda ziyaretçilerine birçok yol güzergâhı sunuyor. Bölge İstanbul’la 837 km, Ankara’ya 657 ve İzmir’e 407 km uzaklıkta. Antalya üzerinden Patara’ya gitmek içinse yaklaşık 220 km’lik bir yol mevcut. Kalkan’ı geçtikten 11 km sonra Patara sapağından girip, 5-6 km daha ilerlediğinde, sağda ve solda dizili duran köy evleri seni karşılayacak.

Dilersen Patara’ya uçak seyahati planlayarak da gidebilirsin. Bölgeye 110 km uzaklıkta kalan Dalaman Havalimanı ya da 220 km’lik bir mesafede bulunan Antalya Havalimanı seçeneklerini kullanabilirsin. Uçak haricinde Kaş’a veya Fethiye’ye giden şehirlerarası otobüslerinden de Patara’ya ulaşım sağlanabiliyor. Otobüs yolculuğundan sonra, şehir içi ulaşım araçlarını kullanarak, Ovaköy mevkiinden Patara’ya ulaşabilirsin.

Patara Plajı’nın kum tepelerinde güneşin batışını izlemek bir başka güzel…

 

Fatih Tepe

Yorumlar