Tatilimizin iyi geçmesindeki en önemli unsurlardan biri de emin ellerde olmak… İşinin ehli ekipler sayesinde, sevdiklerimizle birlikte keyifle zaman geçirebiliyoruz. Otellerde birçok sağlık önlemi ve uygulaması ile çalışanların ve dolayısıyla misafirlerin sağlıklarının korunması konusunda yoğun çalışmalar yürütülüyor.

Odaların temizliğinden hazırlanan leziz yemeklerin sunumuna kadar tüm alanlarda emek veren otel çalışanlarının sağlığının korunması tesislerin en büyük önceliklerinden biri.  Tesis çalışanlarının eğitilmesi, kullanılan koruyucu ekipmanlar ve daha birçok önleme gelin birlikte göz atalım.

İşe Başlamadan Önce Sağlık Eğitim ve Kontrolleri

 • Birçok tesis, misafirle temas halinde olsun olmasın tüm çalışanların; sağlık ve hijyen uygulamaları hakkında iş yeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve departman yöneticilerinden eğitim almalarını sağlıyor. Bazı tesisler ise çalışanlarına; dezenfeksiyon ve hijyen konusunda profesyonel destek aldıkları firmalara ait eğitim programlarının sertifikalarını aldırıyor.
 • Tesiste çalışmaya yeni başlayan personellerin de daha önceki sezonlarda hizmet veren çalışanların da iş başı yapmadan önce sağlık kontrolleri gerçekleştiriliyor. İşyeri hekimi tarafından verilen onay sonrasında çalışanın sağlıklı ve işe uygun olduğunu bildiren rapor ile birlikte işe giriş işlemi yapılıyor.

 • Çalışanların kullandıkları servis araçları, kullanım öncesi ve sonrasında dezenfekte ediliyor, çalışanların ulaşım sırasında koruyucu maske takmaları isteniyor ve ulaşım araçlarında güvenli sosyal mesafe kuralına uygun olarak kapasite belirleniyor.
 • Çalışmaya başlamadan önce personellerin ateş ölçümleri dijital termometreler ile kontrol ediliyor. Kendini iyi hissetmeyen, yüksek ateş ve hastalıkla ilişkili semptomlar gösteren çalışanların işe gelmemeleri ve sağlık kuruluşlarına başvurmaları isteniyor.

Çalışma Esnasında Korunmaya Yönelik Tedbirler

 • Tesislerde; çalışanların giydikleri üniformalar sık sık yıkanıyor ve personel çalışmaya başlamadan önce dezenfekte ediliyor.
 • Personelin kullandığı ortak alanlarda ve misafirin görmediği arka plan çalışma alanlarında yeterli sayıda dezenfeksiyon ünitesi yer alıyor. Tüm personelden, görevlendirildikleri bölümden bağımsız olarak ellerini belirli aralıklarda yıkayıp dezenfekte etmeleri isteniyor.

 • Kat hizmetleri, temizlik hizmetleri, yiyecek ve içecek üretim alanlarında ve bulaşıkhane gibi hazırlık bölümünde çalışan personeller, maske ve tek kullanımlık eldiven kullanıyor.
 • Tesislerin birçoğunda personellerin kullandığı genel alanlarda temizlik ve hijyen konusunda bilgilendirici afişler ve broşürler yer alıyor. Ayrıca bu alanlarda sosyal mesafe kuralı uygulanıyor.
 • Resepsiyon bölümünde sosyal mesafe kuralına uyularak giriş ve çıkış işlemleri yapılıyor ve buralardaki yoğunluğu engellemek adına bekleme alanları kuruluyor veya randevu sistemi ile çalışılıyor.
 • Vale ve bagaj taşıma işleri tek kullanımlık kişisel koruyucular kullanılarak yapılıyor.

Teknik Servis Tarafından Uygulanan Sağlık Önlemleri

 • Teknik ekipler, odalar ve genel alanlarda yapacakları bakım ve onarımları, yönetmelikte belirlenen kişisel koruyucu donanımları (maske, eldiven, koruyucu kıyafet) kullanarak gerçekleştiriyor.
 • Hem çalışanların hem de misafirlerin yer aldığı tüm mekân havalandırmaları ve klima filtrelerinin düzenli olarak temizlik ve bakımları yapılıyor.
 • Tesislerde tesisat ve donanımların (buz makineleri, çamaşır makineleri, soğuk hava depoları, asansör) temizlik ve bakımları düzenli olarak gerçekleştiriliyor.

Güvenlik Çalışanlarının Aldıkları Önlemler

 • Otele gelen misafirlerin, personellerin ve tedarikçilerin ateşi ölçülüyor, ateşi yüksek olan kişiler en yakın sağlık kuruluşuna yönlendiriliyor.
 • Transfer gerektiren durumlarda transfer araçları her misafir öncesi ve sonrası dezenfekte edilerek gerekli tüm hijyen önlemleri alınıyor. Transfer aracını kullanan çalışanlar, maske kullanıyor.
 • Tesislerde görev alan cankurtaranların olası bir acil müdahale durumunda gerekli tüm kişisel tedbirleri alarak müdahale etmeleri konusunda eğitim almaları sağlanıyor.

Yorumlar