Bursa denince akla kayak yapmak da gelebilir, denize girmek ya da termal tatile çıkmak da… Bu güzel şehirde tarihin ve lezzetin izlerini sürmek de mümkün. Anlaşılacağı gibi Bursa’da gezilecek yerler listesi oldukça uzun. Bu liste içinde öne çıkanlar arasında bulunan Yeşil Külliye de şehrin mutlaka görülmesi gereken etkileyici yerlerinden biri!

Bursa’nın tarihi yerlerini görmek isteyenlerin ilk duraklarından biri olan Yeşil Külliyesi, yapıldığı dönem itibariyle Osmanlı’nın şahlanışını simgeliyor diyebiliriz. Cami, türbe, medrese, imarethane ve hamamdan oluşan bu görkemli külliye, 1419 senesinde Sultan Mehmed Çelebi tarafından yaptırıldı.

Türk sanat motifinin önemli örneklerini bugüne taşıyan Yeşil Külliye, mermer ve ahşap işçiliklerinin yanı sıra çini süslemeleriyle de dikkat çekiyor. Burada İznik çinilerinin en güzel örneklerini görebilirsin. Ziyaretçilerini kendine hayran bırakan külliye, Yeşil Camii’ye ve Sultan Mehmed Çelebi’ye ait Yeşil Türbe’ye ev sahipliği yapıyor.

Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk başkenti Bursa’nın tarihi değerlerini ve mimari yapılarını yerinde görmek istiyorsan Bursa Otelleri’ni inceleyerek yerini hemen ayırtabilir ve şehri gezmek için yola çıkabilirsin.

Yorumlar