Kırıkkale’de gezilecek yerler

İç Anadolu Bölgesi’nde konumlanan Kırıkkale; Ankara, Çorum, Yozgat, Kırşehir ve Çankırı illeri ile çevrili bir şehir. Bu şehre geldiğinde tarihin izlerini sürebileceğin değerlerden doğanın dokunuşlarını görebileceğin güzelliklere kadar çok şey keşfedebilirsin. Kırıkkale Otelleri’nde yerini ayırt ve yazımıza göz atmayı unutma!

Tarih, doğa ve kültür izinde görülmeye değer güzellikle sunan Kırıkkale’ye daha öce hiç gitmediysen, şehirde beklediğinden çok daha fazlasını bulacağına eminiz.

Kırıkkale Adı Nereden Geliyor?

Önceleri başkent Ankara’nın ilçelerinden biri olan Kırıkkale, 21 Haziran 1989 tarihi itibariyle il olarak varlığını sürdürmeye başladı. Kırıkkale adının şehrin merkezinde bulunan Kaletepe ve şehrin 3 km kuzeyinde yer alan Kırıkköyü isimlerinin kısaltılarak birleşmesi sonucu meydana geldiği söyleniyor.

Kırıkkale’de gezilecek yerler

Kırıkkale’nin Doğal Güzellikleri

1. Obaköy – Yeşil Vadi

Kırıkkale’nin Yahşihan ilçesinde, Kızılırmak kıyısında yer alan Obaköy ve Yeşil Vadi, şehrin öne çıkan dinlenme ve eğlence yerlerinden. Obaköy ve Yeşil Vadi bir asma köprü ile birbirine bağlanmış durumda.

Obaköy tarafında ırmak kenarı iskeleler, ekolojik tarım için hobi bahçeleri, yemek alanları, oyun ve spor alanları, ağaçlandırılmış alanlar, atlar için padok alanı ile yürüyüş parkuru yer alıyor. Yeşil Vadi tarafında da ırmak kenarı iskeleler, geniş yeşil ve ağaçlık alanlar, spor alanları bulunuyor. Ayrıca bölgedeki Turkuaz Bisiklet Yolu, Yeşil Vadi’den başlıyor ve Kızılırmak boyunca Obaköy’e kadar devam ediyor. Bisiklet yolunun uzunluğu 8 km.

Muhteşem bir doğaya sahip olan bu alanda, Kızılırmak Nehri kıyısında yapacağın güzel bir kahvaltı ile güne başlayabilirsin. Ardından doğa ile iç içe olacağın yürüyüşler yapabilir ya da bisiklet turuna çıkabilirsin.

2. Sulu Mağara

Kırıkkale’de görülecek yerler listesinin ilk sıralarında yer alan Sulu Mağara, etkileyici bir atmosfere sahip. Yarı doğal yarı yapay bir mağara olarak bilinen Sulu Mağara, Keskin ilçesinde yer alıyor.

3 katlı bir yapıya sahip olan mağaranın toplam uzunluğu 285 m. Mağaranın havuzlu salon, küplü galeri ve alt maden galerisi olmak üzere üç bölümü bulunuyor. Mağaranın yapay galerileri, geçmiş zamanlarda burada yapılan maden alımı sonucu oluşmuş.

Antik çağlarda mağara içine yaklaşık 2 m derinliğe sahip havuzlar yapılmış. Havuzların amacı yağışlı zamanlarda akan yağmur sularını toplamakmış. Yağışlı zamanlarda mağara duvarlarında oluşan nem ve yağmur suyundan faydalanmak için yapılan bu havuzlar mağaraya ismini vermiş diyebiliriz. Sulu Mağara içinde başka herhangi bir su kaynağı bulunmuyor.

3. Lavanta Vadisi

Kırıkkale’nin lavanta bahçelerinde keyifli bir gün geçirmeye ne dersin? Balışeyh Lavanta Vadisi ve Karaahmetli Lavanta Tarlaları seni bekliyor. Lavanta bahçelerini gezmek için en iyi zaman temmuz ayı. Lavantalar arasında gezinirken mis gibi kokuyu içine çekebilir bol bol fotoğraf çekebilir ve lavantalar arasına kurulan bir salıncakta sallanmanın tadını çıkarabilirsin.

Yaklaşık olarak 35 dönümlük alana yayılan Lavanta Vadisi, Kırıkkale – Samsun yolu üzerinde yer alıyor. Karaahmetli Lavanta Tarlaları ise 12 dönümlük alanı kaplıyor. Karaahmetli’de lavantanın moru, Kapulukaya Baraj Gölü’nün mavisi ve Karaahmetli Tabiat Parkı’nın yeşili buluşuyor. Burada seni muhteşem manzaralar bekliyor!

Kırıkkale’de gezilecek yerler

4. Karaahmetli Tabiat Parkı

İçme suyu ve elektrik enerjisi için Kızılırmak üzerinde inşa edilmiş olan Kapulukaya Barajı’nın kıyısında yer alan Karaahmetli Tabiat Parkı; doğa ile buluşmak, yürüyüş ve piknik yapmak ya da kampa çıkmak isteyenler için ideal bir ortam sunuyor.

Kızılırmak kıyısında huzurla vakit geçirebilir, dilersen nehirde balık tutmayı deneyebilirsin. Olta balıkçılığı nisan, mayıs ve haziran ayları dışında her dönem yapılabiliyor. Kapulukaya Baraj Gölü’nde 13 farklı balık türünün yaşadığı belirlenmiş. Ayrıca bu göl, nesli tükenmekte olan ve lutra lutra olarak da bilinen su samurlarının yaşama alanıymış.

5. Hasandede Peribacaları

Kırıkkale’nin Kapadokya’sı olarak anılan Hasandede Peribacaları, kesinlikle görmen gereken yerlerden. Hasandede Köyü’nde, dağın yamacında görebileceğin bu doğal oluşumlar, dünya üzerinde az rastlanan kırmızı peribacası olarak biliniyor. Özellikle gün batımında dağ yamacındaki manzarayı seyretmeli ve bu büyüleyici güzelliği ölümsüzleştirecek fotoğraflar çekmelisin.

6. Dinek Dağı Atlı Safari ve Doğa Parkı

Göl manzaralı evler, göl kıyısında yürüme imkanı, at binme ve okçuluk gibi aktiviteler ile güne heyecan katma şansı, 7 metrelik dev salıncaklarda sallanıp çocuklar gibi eğlenme fırsatı… Hepsi ve daha fazlası Dinek Dağı Atlı Safari ve Doğa Parkı’nda seni bekliyor.

Balışeyh ilçesinde yer alan bu doğa parkında vakit geçirirken Dinek Dağı’nın havasını içine çekebilir ve tüm yorgunluğunu unutabilirsin. Biraz daha eğlence ve heyecan arıyorsan göl üzerinden zipline yaparak geçebilirsin.

Kırıkkale’de gezilecek yerler

Kırıkkale’nin Tarihi Yerleri

1. Ceritkale Kaya Mezarları

Kırıkkale’nin Keskin ilçesine bağlı Ceritkale Köyü yakınlarında yer alan Ceritkale Kaya Mezarları, şehrin merkezine 35 km uzaklıkta bulunuyor. Bölgenin en eski yerleşim yerinde görülebilecek bu kaya mezarlarının tarihi Demir Çağı’na kadar uzanıyor. Tarihe merakı olanlar yamaçlardaki kayalara oyulmuş bu mezarları mutlaka görmeli.

2. Tarihi Çeşnigir Köprüsü ve Kanyonu

Büyük Selçuklu Devleti zamanında yapıldığı bilinen Tarihi Çeşnigir Köprüsü, Kırıkkale’nin Keskin ilçesinde yer alıyor. Çeşnigir Kanyonu içinden geçen Kızılırmak üzerindeki köprünün yapımında kesme taş kullanılmış. Tarihi köprünün uzunluğu 110 m ve genişliği 6 m. Tahribata uğrayan ve Mimar Sinan tarafından tekrar yapılan köprünün ayakları sonradan su altında kalmış.

Çeşnigir Köprüsü ve Çeşnigir Kanyonu, Kırıkkale’nin turistik yerleri arasında öne çıkıyor. Çeşnigir Kanyonu, cam seyir terasından görülebiliyor ve burada oldukça güzel bir manzara seni bekliyor. Kanyon kenarında yer alan parkurda yürüyüş yapmak ve nehirde tekne turuna katılmak mümkün. Burada oyun alanı, macera parkı ve gençlik kampı gibi farklı ve eğlenceli aktivite alanları da bulunuyor. Kanyon çevresinde yemek yiyebileceğin tesisler de mevcut.

Kırıkkale’de gezilecek yerler

3. Hacı Taşan Kültür Merkezi – Taş Mektep

Kırıkkale’nin Keskin ilçesinde yer alan Hacı Taşan Kültür Merkezi (Taş Mektep), Bozlak kültürünü ve abdallık geleneğini yaşatacak etkinliklerin gerçekleştiği bir alan. Burada sohbetlere ve türkü dinletilerine katılıp keyifli anlar geçirebilirsin.

Kırmızı Ankara taşından inşa edilmiş olan tek katlı bir yapıda hizmet veren Taş Mektep, Marsilya kiremitli çatısı ve genel mimarisiyle de Kırıkkale’de görülmesi gereken yerlerden biri.

4. Rahmi Pehlivanlı Müze Evi

Kralların Ressamı olarak da bilinen Rahmi Pehlivanlı, dünyaca ünlü bir ressam. Dünyanın çeşitli yerlerinde ve Türkiye’de çok sayıda kişisel sergi açmış olan ünlü ressamın ödül kazanan eserleri Avrupa, Orta Doğu ve Türkiye genelinde 17 farklı müzede sergileniyor.

Sanatçının ünlü eserlerinden biri olan Aziziye Kahramanı Nene Hatun Portresi, Harbiye Askeri Müzesi’nde görülebilir. Zina isimli tablosunun ise 1967 senesinde Vatikan tarafından çokça beğenildiği ve dönemin papası tarafından madalyaya layık görüldüğü biliniyor. Eser, Roma’da yer alan Dal Vaticano Floransa Müzesi’nde sergileniyor. 1953-1990 arasındaki dönemde 25’ten fazla kral, kraliçe ve devlet adamı sanatçıyı ülkelerine davet etmiş ve kendi portrelerini çizmesini istemiş.

Tarihi Kırıkkale evlerinden birinde doğan ressamın evi günümüzde bir müze ev olarak kapılarını açıyor. Rahmi Pehlivanlı Müze Evi’ne giderek Rahmi Pehlivanlı’nın evini ve eserlerini görebilir, hayat hikayesini dinleyebilirsin.

5. Ballı Baba Türbesi ve Camisi

Balışeyh ilçesinde yer alan Ballı Baba Türbesi, Kırıkkale’nin sembollerinden biri haline gelmiş durumda. Türbenin yanı sıra yontma moloz taş duvarlara, ahşap tavana ve kırma çatıya sahip olan Ballı Baba Camisi de bölgenin önemli tarihi yapılarından. 1121 senesinde inşa edildiği düşünülen cami, tavanındaki ahşap işçiliği ile dikkat çekiyor. Sen de şehri ziyaretin sırasında valilik tarafından restore edilmiş türbenin son halini ve Ballı Camisi’ni görebilirsin.

6. Koçubaba Camisi ve Türbesi

İlk inşaları 15. yüzyıla ait olan Koçubaba Camisi ve Koçubaba Türbesi, Balışeyh ilçesine bağlı Koçubaba Köyü’nde yer alıyor. Günümüzde cami, aslına uygun olarak tamamen yenilenmiş durumda. Türbe ise çeşitli onarımlar sonucu özgün halini kaybetmiş. Sekizgen plana sahip olan ve sibri bir külah ile örtülen türbenin içinde Alevi Şeyhi Koçumbaba’nın sandukası bulunuyor.

7. Hasandede Camisi ve Türbesi

16. yüzyılda yaşamış olan Hasan Dede, Anadolu’nun inanç mozaiği içinde önemli bir yere sahip. Kendisi çeşitli savaşlara katılmış ve Anadolu’daki isyan ve anlaşmazlık durumlarında ara buluculuk görevini üstlenmiş. Bunların sonucunda bugün Hasan Dede Türbesi’nin bulunduğu yerde kendisine arazi verilmiş. Türbenin yanında bulunan Hasandede Camii ise Kanuni Sultan Süleyman zamanında inşa edilmiş.

Hasan Dede, bilge kişiliğinin yanı sıra Hoca Ahmet Yesevi, Hacı Bektaş-ı Veli ve Yunus Emre felsefelerini benimseyen şiirleriyle de halkı aydınlatmış. Hasandede Camisi’nin duvarı içine konulan Mekke taşları bu camiye önem kazandıran başka bir detay. Şehrin merkezi bir noktasında yer alan bu türbe ve camiyi kolaylıkla ziyaret edebilirsin.

8. Haydar Sultan Camisi ve Türbesi

Böyrek Dağları’nın eteklerinde yer alan Haydar Sultan Köyü’nde yer alan Haydar Sultan Türbesi ve Haydar Sultan Camisi, ilk olarak Geç Roma ve Erken Bizans dönemlerinde bir külliyeye dahil olarak inşa edilmiş. Cami ve türbenin bulunduğu alanın avlusunda yer alan Deliler Kuyusu da günümüze ulaşan önemli bir değer. Kuyunun soğuk olmasına rağmen kükürtlü oluşu nedeniyle buhar çıkarıyor.

Hoca Ahmet Yesevi’nin oğlu Haydar Sultan’ın, külliyenin olduğu bu alanda düşmana esir düştüğü ve kuyuya hapsedildiği anlatılıyor. Hacı Bektaş-ı Veli Anma Törenleri’nin yapıldığı zamanlarda pek çok ziyaretçi Haydar Sultan Türbesi’ne geliyor.

Kırıkkale’de Ne Yenir?

Kırıkkale’nin yöresel lezzetleri de en az tarihi mirası kadar zengin. Bu bereketli toprakları ziyaretin sırasında Kırıkkale mutfağına ait lezzetleri de mutlaka tatmalısın.

Çok eski zamanlardan bu yana kendine has yöntemi ile tavada pişen Keskin tava, Kırıkkale ili adına tescil edilerek coğrafi işaret almış ve mutlaka yerinde tadılması gereken bir lezzet. Bunun dışında bir köfte türü olan besmeç, Sulakyurt tava, Karaahmetli patlıcan turşusu, Kızılırmak’ın bazı kesimlerinde görülen kadife balığı, Keskin sirke, gavurga, Delice’nin meşhur üzüm bağlarından elde edilen Delice üzümü ve Delice şırası, doğal kaynak suyundan ve yer altındaki tuz ocaklarından elde edilen Delice tuzu da Kırıkkale mutfağının öne çıkan lezzetleri arasında.

Son olarak Kırıkkale’ye özgü bir tatlıdan bahsedelim, Sulakyurt ballısı. Yufka, bal, tereyağı ve ceviz bir araya gelince nasıl bir lezzet ortaya çıkar, siz düşünün! Şimdiden afiyet olsun.

Yorumlar