Hakkaride-yapilacak-seyler

Türkiye’nin güney doğusunda bembeyaz zirvelerin kucağına kurulan Hakkari, çetin doğasında mucizeler saklıyor. Sarp kayalıkların, karlı zirvelerin yamacındaki buzul gölleri, yaylalar ve nehirler şehri dört mevsim bambaşka güzelliklerle donatıyor.

Yükseltisi oldukça yüksek olan Hakkari, son yıllarda doğa sporları tutkunlarının vazgeçilmez rotalarından biri haline geldi. Hakkari coğrafyası; zirve tırmanışı, dağcılık, kayak, kampçılık, yamaç paraşütü ve rafting gibi birbirinden heyecanlı sporlara zemin oluşturuyor.

Bu şehrin eşsiz doğasında heyecan dolu bir tatil için tek yapmanız gereken Hakkari uçak bileti alıp yola koyulmak.

Dağcılık ve Tırmanış

Hakkari’ye Türkiye’nin Himalayaları yakıştırması yapılıyor ve bu unvan kesinlikle boşuna verilmemiş. Güneydoğu Toroslar’ın doğu ucunda yer alan Hakkari’nin %80’inden fazlası dağlık arazilerden ve derin vadilerden oluşuyor. Hakkari’de yüksekliği 3 bin metrenin üzerinde tam 13 tane zirve yer alıyor. Bu zirvelerin en yükseği ise 4.156 metre yüksekliğe sahip Cilo Dağı’nın Reşko Tepesi, diğer adıyla Uludoruk… Türkiye’nin en yüksek ikinci zirvesi olan Reşko Tepesi, muhteşem buzul yapılara ev sahipliği ediyor.

Dış Doğu Toroslar’ı oluşturan bu dağ sıradağlar, karlı tepeler, vadi ve yamaçlarda akarsular, buzul gölleri ve yaylaları ile dağcılık ve doğa sporları için eşsiz bir seçenek sunuyor. Hakkari’de yılın 12 ayı boyunca karın kalkmadığı zirvelerde tur kayağı yapılabiliyor.

Kış aylarında kayakçıların yeni gözdesi olmaya aday olan Mergabüt Kayak Merkezi, Hakkari şehir merkezinden 12 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Şehir merkezine yakın bir kayak merkezi olarak da ziyaretçilerine avantaj sağlayan Mergabüt Kayak Merkezi, Hakkari’de kayak yapılacak yerlerin başında geliyor.

Rafting

Hakkari’nin dağları arasından coşkun akan Zap Suyu’nu seyretmek bile insanın nabzını yükseltirken bu dalgalarla boğuşmanın heyecanını yaşamak kulağa nasıl geliyor? Zap Suyu üzerinde, 189 km’lik parkurda bir uzman eşliğinde rafting heyecanını yaşayabilirsin. Türkiye’nin en hızlı akan akarsularından biri olan Zap Suyu, Türkiye’de rafting yapılacak en güzel yerlerden biri.

Hakkaride-yapilacak-seyler-rafting

Zap Suyu, yeni başlayanların yanı sıra profesyonel raftingciler için de farklı zorluk seviyelerinde parkurlara sahip. Bir taraftan azgın dalgalar arasında doğayla mücadelenin tadını çıkarırken diğer taraftan vadideki eşsiz manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Üstelik vadi boyunca Hakkari köylerinde mola verip, el yapımı ürünlerle yöresel kahvaltı ve yemeklerle kendinize bir ziyafet çekebilirsiniz.

Yüksekova Nehil Çayı ile Şemdinli Pesan Çayı da Hakkari’de rafting heyecanı yaşayabileceğiniz diğer doğal parkurlar olarak öne çıkıyor.

Trekking ve Hiking

Hakkari’nin birbirinden yeşil yaylaları ve vadilerinde uzun doğa yürüyüşlerini Hakkari’de yapılacaklar listenize eklemeyi unutmayın. Trekking ve hiking için elverişli rotalarda bahar ve yaz aylarında doğa yürüyüşlerinin keyfini çıkarabilirsiniz.

Hakkari, el değmemiş tabiatı, büyüleyici vadileri ve insanlara kendini bulutların üzerinde hissettiren karlı zirveleriyle doğa yürüyüşleri için sayısız rota sunuyor. Acemiler için de profesyoneller için de eşsiz seçenekler sunan Hakkâri, isteyenlere bir günlük, isteyenlere bir haftalık maceraların kapısını aralıyor.

Hakkaride-yapilacak-seyler-trekking

Hakkâri şehir merkezinde yakınlığıyla ulaşım avantajı sağlayan Helil Vadisi, Mergabüt Yaylası, Berçelan Yaylası ve Ağaçdibi Köyü Vadisi trekking için mükemmel rotalar sağlıyor.

Yüksekova sınırlarında yer alan Cilo Sat Gölleri doğal oluşumları ile göz alıcı manzaralara sahne oluyor. Bağlar Köyü Narlı Köyü ve Tiyar Vadisi de Hakkari’nin başlıca trekking rotaları arasında önemli yer tutuyor.

Yamaç Paraşütü

Zirvelerin birbiri ile yarıştığı Hakkari’de doğa sporları arasında seçim yapmak gerçekten zor. Bu çetin doğanın mucizelerini Hakkari semalarında süzülürken kuşbakışı seyretmek içinse yamaç paraşütünü deneyebilirsiniz. 2000 metre rakımdan başlayıp 3500 metre rakımlara kadar varan zirvelerin arasında uzanan Hakkari’nin hava durumu yılın 6 ayı yamaç paraşütüne uygun şartlar sağlıyor. Şehrin uzandığı geniş platodan yükselen sıcak hava dalgası sayesinde saatlerce süren yamaç paraşütü deneyimini Hakkari’de yaşayabilirsiniz.

Yüksekova’nın yanı sıra Gever Ovası ile Meydanbelek Yaylası yamaç paraşütüne yeni başlayanlar için oldukça ideal. Yamaçlarından yapılan kalkış sonrası düzlüklerde son bulan bu rotada iniş noktaları, herhangi bir engel taşımaması nedeniyle son derece güvenlidir.

Hakkari’de nerdeyse şehrin her yerinde yamaç paraşütü parkurları var. Berçelan Yaylası, Mergabüt Kayak Merkezi, Cilo Sat Dağları, Gever Ovası, Mergan Yaylası ve Meydanbelek Yaylası şehrin en sık kullanılan uçuş bölgeleri olarak sayılabilir.

Yamaç paraşütü heyecanını kayak keyfi ile birleştirmek isteyenler içinse yepyeni bir spor deneyimi yine Hakkari’nin ayrıcalıkları arasında yer alıyor. Dağlardan süzülen kayakçıların zaman zaman uçtuğu zaman zaman da kaydığı, kayaklı yamaç paraşütü son yıllarda adrenalin tutkunlarının gözde sporları arasında yerini aldı.

Türkiye’de daha yeni yaygınlaşmaya başlayan kayaklı yamaç paraşütü için Berçelan Yaylası ve Mergabüt Kayak Merkezi sıkça tercih ediliyor. Mergan Yaylası, Cilo Sat Dağları ve Meydanbelek Yaylası da bu spor için ideal uçuş bölgeleri arasında.

Kampçılık

Doğayla bütünleşmenin ve yeryüzüne kulak vermenin en güzel hali kampçılık… Hakkari yaylaları ve ovaları ister yazın ister kışın kamp yapmak isteyenler için cennetten köşeler sunuyor. Birbirinden göz alıcı göller, akarsular ve her zaman beyazla örtülü zirvelerin yanı başında kamp yapmak isterseniz, Hakkari tam da aradığınız yer.

Hakkaride-yapilacak-seyler-kamp

Kışın çok çetin geçtiği Hakkari’de baharla birlikte canlanan, yeşillenen doğanın tadını çıkarmak için Çukurca’daki Dutluca Bölgesi Kamp Alanı oldukça keyifli bir seçenek… Üstelik burada kamp alanı için ücret ödemenize gerek yok. Ayrıca ihtiyaçlarınızı Dutluca Köyü’nden kolaylıkla temin edebilirsiniz.

Hakkari’nin simgesi durumundaki Sat Buzul Gölü ise mayıs-haziran gibi masmavi bir görünüme bürünüyor. Bu eşsiz manzaranın tadını doyasıya çıkarmak içinse çadırınızı Sat Buzul Gölleri Kamp Alanı’na kurmanız yeterli. Ancak burada kamp yaparken tamamen doğayla baş başa olduğunuzu ve elektrik, tuvalet gibi olanakların bulunmadığını hatırlatmakta fayda var.

Yılın dört mevsimi Hakkari’de doğayla buluşmanın tadını çıkarmak için aradığınız Hakkari otelleri ETS’de sizi bekliyor.

Yorumlar