“Kars’ta ne yapılır, ne yenir, nereye gidilir?” diyenler için bir Kars gezi rehberi hazırladık. Kars’a dair, gitmeden önce bilinmesi gereken detaylar burada!

Kendine has atmosferiyle Doğu’nun öne çıkan şehirlerinden olan Kars hakkında bilinmesi gerekenler neler? Ülkemizde güneşin ilk doğduğu şehirlerden biri olan ve Cemal Süreyya’nın “Beyaz, uykusuz ve uzakta” dediği Kars’a dair birçok soru bu yazıda yanıt buluyor!

Kars’a Ne Zaman Gidilir?

Kars, yaz aylarında bile serin seyreden bir iklime sahip, kışlar da fazlasıyla sert geçiyor. Bu nedenle Kars’ı görmek isteyenlere kış turizminin en aktif olduğu ayları tavsiye edebiliriz. Sarıkamış’ta kayak yapma hayali kuranların Ocak ve Şubat aylarını kaçırmaması gerekiyor. Kayak planı olmayanlar ise Şubat, Mart ya da Nisan ayını tercih edebilir. Kayak planın olmasa bile karın Kars’a ne kadar yakıştığına şahit olmalısın.

Kars’ta Nerede Kalınır?

Kars, her bütçeye hitap eden konaklama alternatifleri sunan bir şehir. Bu nedenle şehir merkezinde rahatlıkla bütçene uygun bir seçenek bulabilirsin. Kayak yapma planın varsa Sarıkamış Kayak Merkezi’ne yakın olan veya servis hizmeti sunan bir otel tercih edebilirsin. Birçok kültürün etkisin taşıyan mimariye sahip bir otel tercih ederek farklı bir atmosferde konaklamayı da deneyebilirsin.

Kars’ta Nereye Gidilir?

Öncelikle doya doya Kars’ı gezmek için üç günlük bir seyahatin yeterli olacağını bilmelisin. Mutlaka görülmesi gereken tarihi yerleri ve doğal güzellikleri; Ani Harabeleri, Kars Kalesi, Horomos Manastırı, Kars Müzesi, Çıldır Gölü, Sarıkamış ve Baltık evleri olarak sıralayabiliriz.

Kars’ta gidilecek yerler hakkında daha detaylı bilgi için buradaki yazımıza bakabilirsin.

Kars’ta Ne Yenir?

Kars mutfağı, hamur işleri ile hayvansal ürünlerden oluşan zengin bir mutfak. Yanı sıra peynir çeşitleriyle de oldukça ünlü… Kaşarının yanı sıra Kars’ın balı da oldukça meşhur…

Kars mutfağının mutlaka denenmesi gereken geleneksel lezzetlerini; umaç çorbası, ekmek aşı, Kars böreği, hangel, kete, hörre (un) çorbası, katmer, haşıl ve elma dolması olarak bir araya getirebiliriz. Kars’ın bir diğer meşhur lezzetleri ise kaz etrafında şekilleniyor. İlk kar fırtınasının ardından, tuzlanarak 10 gün kar altında bırakılan kaz eti ile yapılan; kaz dolması, kaz etli pilav, tandırda kaz çekmesi gibi bir sürü yemek duyabilirsin.

Kars’tan Hediyelik Ne Alınır?

Elbette Kars’tan alınabilecek hediyeliklerin başında; Kars kaşarı, çeçil peyniri, Kars loru, bal ve kaz pastırması geliyor. Bunların dışında semt pazarlarında bulabileceğin; yerel ot ve baharat çeşitleri, salça, reçel, erişte gibi yöresel ürünleri de hediyelik olarak değerlendirebilirsin.

Yorumlar