Peri bacalarının büyüleyici manzaralarına bir de tepeden bakmaya ne dersin? Kapadokya’da ayaklarını yerden kesecek muhteşem bir deneyime ortak olabilirsin. Kapadokya’da balon turuna katılmak dünyanın en ihtişamlı deneyimlerinden biri olarak görülüyor. Peki, bu balon turu nasıl oluyor da oluyor?  Cevabı içeren videoyu izlemeyi unutma!

Rüzgarla iş birliği yapmak ve yukarı doğru süzülen bir sıcak hava balonunun içinde olmak gerçekten heyecan verici bir deneyim. Kapadokya’da balona binmek için sabah erkenden uyanman gerektiğini şimdiden söyleyelim. Çünkü “Kapadokya’da balon turu ne zaman yapılır?” sorusunun cevabı gün doğumu…

Güneşin doğuşu ile birlikte Kapadokya’da balon turları başlıyor. Gökyüzünde balon gezisi başlayınca sıcak hava balonunun içinde olmayanlar için bile birkaç saatliğine muhteşem bir görsel şölen başlıyor. Gün doğumunun renkleri, havada süzülen balonlarla buluştuğunda ortaya çıkan manzara öyle görkemli ki bu güzelliği herkes hayatında en az bir kez görmeli… Balondakiler Kapadokya’nın masalsı güzelliğine farklı bir açıdan bakma fırsatı bulurken aşağıda kalanlar da rengarenk balonların süslediği gökyüzünü hayranlıkla izleyebilir. Her iki deneyimi de mutlaka yaşamalısın. Kapadokya’da balon turunun her anı yaşamaya değer!

Kapadokya tatilini hemen planlamak istersen Kapadokya Otelleri arasından sana en uygun olanı seçip yerini hemen ayırtabilir ya da Kapadokya Turları’na katılarak bölgenin en güzel yerlerini birkaç gün içinde profesyonel bir rehber eşliğinde gezmeyi tercih edebilirsin.

Kapadokya’da Balon Turu Ne Zaman Yapılır?

Yağmurlu ve fırtınalı havalar dışında tüm yıl boyunca Kapadokya’da balon turuna çıkılabiliyor. Uçuş kararı, hava durumuna göre Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne bağlı Slot Hizmet Merkezi tarafından veriliyor. Balon turları sabah erken saatlerde yapılıyor. Pek çok kişi “Balon turu için neden sabah saatleri tercih ediliyor?” sorusunu soruyor. Bu sorunun cevabı rüzgarda gizli… Gün doğumu saatleri daha dingin rüzgarlar oluyor. Havanın bu yumuşaklığı sayesinde balonlar da daha rahat havalanıp hareket edebiliyor ve inişini yumuşak bir şekilde gerçekleştirebiliyor. Sabah saatlerinde havanın serin olması da balonun daha fazla yükselmesinde etkili rol oynuyor. “Peki, balon turu kaç saat sürüyor?” diye merak ediyorsan ortalama 1 ya da 1,5 saat boyunca gökyüzünde süzüleceğini söyleyebiliriz.

Yorumlar