Eşsiz manzaralarıyla nefesinizi kesen Kapadokya coğrafyası, mutfağıyla da ziyaretçilerini kendine hayran bırakıyor. Birbirinden lezzetli Kapadokya yemeklerinin hiçbirini es geçmeyelim diyorsanız, gelin “Kapadokya’da ne yenir?”, sorusunun cevabını birlikte arayalım.

Peribacalarının ve rengarenk balonların gölgesinde Kapadokya’nın en güzel vadilerini gezerken acıkmamak imkansız. Bu nedenle tadı damağınızda kalacak Kapadokya yemekleri ile enerjinizi yeniden kazanmak da tatilinize tat katan ayrıntıların başında geliyor. Kapadokya’nın meşhur yemekleri ile kendine bir ziyafet çekmek isteyenler için sıralı tam liste şu şekilde:

Testi Kebabı

Kapadokya’da yenebilecek en ünlü yemeklerin başında testi kebabı geliyor. Ağzı çiğ hamurla kapatılan toprak bir testi içindeki kebap, Nevşehir’in yöresel lezzetleri arasında da anılıyor.

Testi kebabı tarifine kısaca yer vermek gerekirse, kuzunun ön kolunun eti kuşbaşı doğranarak domates, biber, soğan ve daha birçok sebze ile toprak testiye konuyor. Ağzı hamurla kapatılan testi açık havada odun ateşinde 2 saat, fırında ise 1,5 saat kadar pişiriliyor.  Kapadokya’da en iyi yemeğin izini sürenler içinse en iyi testi kebabını yiyebileceğiniz en ünlü mekanlar Göreme’de yer alıyor. Avanos, Uçhisar veya Ürgüp’te yöresel yemekler yapan restoranların neredeyse tümünde bulabileceğiniz testi kebabı, Nevşehir’in en meşhur yemeği olarak menülerde yer alıyor.

Çömlek Fasulyesi

Çömlekçiliğin en yaygın olduğu Kapadokya bölgesinde, çömlek ve testi gibi toprak kaplarda yapılan yemeklerin lezzeti bir başka oluyor tabii…  Kapadokya civarında “ağa pahla” Adıyla anılan kuru fasulye, toprak güveçlerde bol pastırmayla pişiriliyor ve bu yemeğin tadına doyum olmuyor.

Yaprak Sarması

Dört bir yanı üzüm bağlarıyla çevrili olan Nevşehir’de üzüm ve asma yaprakları da oldukça lezzetli. Kapadokya mutfağında önemli bir yer tutan kırmızı et, yaprak sarmasında da başrolde. Nevşehir’in tazecik yoğurduyla sunulan etli yaprak sarması, Kapadokya’da yiyebileceğiniz en güzel yemeklerden biri.

Köftür

Nevşehir’in yöresel tatlılarından biri olan köftür, bağbozumu zamanı sıkça yapılan bir tür üzüm lokumu. Üzüm suyu, nişasta ve unun kavrulmasıyla yapılan köftür, içine ilave şeker eklenmeden üzümün kendi şekeriyle tadını alıyor. Sağlıklı atıştırmalıklardan sayılabilecek bu lezzet de Nevşehir’den hediyelik ne alınır diye düşünenler için ideal bir seçenek.

Kabak Çekirdeği

Nevşehir’den ne alınır sorusuna da yanıt olan kabak çekirdeği, Nevşehir’de mutlaka yemeniz gerekenlerden biri. Taze kavrulmuş iri kabak çekirdekleri Nevşehir’den alınabilecek hediyeler için de lezzetli bir alternatif oluşturuyor.

Dolaz

Nevşehir’in yöresel tatlısı dolaz, her ne kadar bildiğimiz un helvasına benzese eklenen bazı malzemelerle bambaşka bir lezzete dönüşmüş. İçinde yumurta, bal veya üzüm pekmezi olan dolaz, tam bir enerji bombası denebilir. Kapadokya’yı dağ bayır dolaşırken ihtiyacınız olan enerjiyi dolazdan alabilirsiniz.

Kuru Kaymak

İddia ediyorum, sütün en tatlı hali kaymağı daha önce böyle görmemişsinizdir. kaynayan sütün üzerindeki kaymağın toplanıp kurutulmasıyla yapılan kuru kaymak, Kaymaklı Köyü’nün Anadolu mutfağına armağanı. Tamamen katılaşan kaymak, adeta bir gofret gibi çıtır çıtır hale geliyor ve mis gibi süt kokuyor. Buzdolabında 3-4 gün dayanan kuru kaymak açık havada 1 veya 2 gün dayanıyor.

Kapadokya’nın et ağırlıklı ana yemeklerinin üzerine üzümle tatlandırılmış muhteşem tatlıları, Kapadokya tatilinize lezzet katacak. Bu eşsiz yemeklerin büyük kısmını dönüşte sevdiklerinize  de götürebilirsiniz.

Yorumlar