Güzel Atlar ülkesi olarak anılan Kapadokya, Nevşehir ilinin Ürgüp ilçesinde yer alan ve karstik arazisiyle her yıl binlerce ziyaretçi tarafından meraklı gözlerle izlenen bir bölge. Kapadokya’nın ev sahipliği yaptığı sayısız doğa harikaları arasında yer altı şehirleri de bulunuyor.

1967 yılında turizme açılan Derinkuyu Yeraltı Şehri, Kapadokya bölgesinde bulunan yer altı şehirleri arasında en dikkat çekici olanlardan biri. 8 katlı olması ve kalabalık bir topluluğu barındıracak kadar büyük olması onu diğerlerinden ayıran özellikler arasında sayılabilir. Derinkuyu Yer Altı Şehri’nin ilk misafirlerinin Asur kolonileri olduğu biliniyor. O dönemde yaşayan insanların düşman saldırılarından korunmak için bir sığınağa ihtiyaç duyması nedeniyle yer altı şehirleri yapıldı.

Peki Derinkuyu Yeraltı Şehri derinliği ne kadar? Girişleri kolayca fark edilemeyecek şekilde yapılan ve dar geçitlere sahip olan yer altı şehirleri arasında en derin kuyu bu mu? Kapadokya’nın gerek yer üstünde bulunan kültürel ve tarihi güzellikleri, gerekse yer altındaki gizemli ve mistik yapıları yüzyıllar boyu önemini koruyan değerlerimiz arasında bulunuyor.

Sen de Kapadokya’nın gizemli dünyasına doğru yol almak istersen ETS’nin Kapadokya Otelleri‘ni inceleyebilir, Kapadokya Turlarına göz atabilirsin.

Derinkuyu Yer Altı Şehri Hakkında Merak Edilenler

Nevşehir’in Derinkuyu ilçesinde bulunan Derinkuyu Yeraltı Şehri, en yaygın kullanımını Bizans Dönemi’nde yaşadı. Kiler, uyuma ve dinlenme birimleri, mezar odası, yemekhane ve kilise gibi alanları bulunuyor. 8 katlı olan yeraltı şehrinin:

Giriş Katı: Dışarıdan görülemeyecek şekilde dikkatlice gizlenmiş kısım.
1. Kat: Ahır, misyoner okulu, vaftizhane.
2. Kat: Oturma odası, mutfak, erzak depoları, ahır.
3. Kat: Tüm katlara inen havalandırma bacası ve 9 km uzaktaki Kaymaklı Yeraltı şehrine bağlanan bir tünel.
4. Kat: Oturma ve yatma odaları, erzak depoları.
5. Kat: Havalandırma bacası, üçüncü kattaki tünelin sonlandığı sahanlık ve 5. katı 7. kata bağlayan tünelin başlangıcı
6. Kat: 5. katı 7. kata bağlayan bir tünel bulunuyor.
7. Kat: Derinkuyu Yeraltı Şehri’nin en geniş mekanı. Toplantı salonu, mezar odası, kilise, salon ve su kuyusu bulunuyor.

Yerin altına doğru metrelerce derinliğe sahip bir şehir burası. Kafanızda rahatça canlandırabilmeniz için tam 20 katlı bir apartmanın yerin altına doğru yapıldığını düşünün! M.Ö. 3000’li yıllarda böyle bir teknolojiye hayran kalmamak mümkün değil.

Derinkuyu Yeraltı Şehri’nin geçitlerinin ne kadar dar olduğunu, şehrin ne kadar derin olduğunu ve daha pek çok detayı öğrenmek için yazının en üstündeki videomuzu mutlaka izle!

Yorumlar