Kimine göre doğanın bir mucizesi, kimine göre periler diyarı, kimine göre güzel atlar ülkesi… Kapadokya deyince akıllara güneşi rengarenk balonlar eşliğinde karşılamak da geliyor, peri bacalarının büyüleyici güzelliğine bakakalmak da, yer altı şehirlerinin gizemine ortak olmak da. Yani aslında hepimiz için Kapadokya’nın pek çok farklı anlamı var. Peki, tüm bu güzellemelerin ötesinde aslında Kapadokya ne demek?

Öncelikle Kapadokya’nın coğrafi olarak ne demek olduğundan biraz bahsedelim. Tarihi, kültürü ve fiziki özellikleri ile Kapadokya gerçekten özgün bir coğrafya.  Kapadokya bölgesi olarak tanımlanan alan, sanılanın aksine sadece Nevşehir sınırları içinde yer almıyor. En batıda Aksaray’dan başlayan Kapadokya; Nevşehir, Niğde, Kayseri ve Kırşehir illerinin bulunduğu bölgeye doğru yayılıyor. Bizim bildiğimiz hali ile daha turistik olan Uçhisar, Göreme, Avanos, Ürgüp, Derinkuyu, Kaymaklı, Ihlara ve çevresine ise Kayalık Kapadokya ismi veriliyor. Kapadokya’da doğal ve kültürel varlık olarak öne çıkan Göreme bölgesi, 6 Aralık 1985 tarihinden bu yana UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alıyor.

“Kapadokya ne demek?” sorusuna verilecek diğer cevap biraz daha tarih barındırıyor. Paleolitik dönemden bu yana pek çok uygarlığı ağırlamış olan bölgenin adı, aslında bir zamanlar burada var olmuş Kapadokya Krallığı Katpatuka’dan geliyor. Katpatuka, Pers dilinde Güzel Atlar Ülkesi anlamını taşıyor.

Kapadokya Nasıl Oluştu?

Jeolojik devirlerde Erciyes Dağı, Hasan Dağı ve Göllü Dağ gibi aktif volkanların püskürttüğü lav ve küller yumuşak tabakalar oluşturdu. Bu tarz volkanik patlamalar yaşandıkça oluşan yumuşak tüf tabakası zaman içinde çeşitli etkilerle değişime uğramaya başladı. Yumuşak tabakalar milyonlarca sene içinde yağmurun, akarsuların ve rüzgarın aşındırmasına uğradı ve sertleşerek şekil aldı. Isı farkı da bu süreçte oldukça etkin bir rol oynadı ve Kapadokya’nın oluşumu böylece başladı.

Süreç içinde günümüzdeki haline ulaşan peri bacaları ve vadiler, çok daha yavaş olsa da aşınıp değişmeye devam ediyor. Peki, peri bacalarının şapkaları nasıl oluştu? Daha önce platoya yayılmış olan tüf tabakaları lavlarla buluşup çok daha sert katmanlar oluşturdu. Yumuşak tabakalar daha fazla aşınırken bu sert katmanlar daha az aşınarak peri bacalarına şapka görünümü kazandırdı.

Kapadokya’yı her yönüyle yaşamak ve anlamak için Kapadokya Turları’na katılabilir, bölge hakkında bilgi sahibi olan iyi bir rehberle gezmenin tadını çıkarabilirsin. Dilersen Kapadokya Otelleri’nde yerini ayırtıp tur planını kendin oluşturarak da bölgeyi daha yakından tanıma ve gezme şansı bulabilirsin.

Yorumlar