Gökyüzünü kaplayan rengarenk balonlarıyla bu mevsimde Kapadokya şimdi ne güzeldir değil mi? Peki gün doğumunda yükselen balonlar eşliğinde hafızanıza kazınacak en güzel Kapadokya manzaralarını nereden seyredebileceğinizi biliyor musunuz?

Gün doğumunda Kapadokya’nın dantel gibi coğrafyasının üzerindeki ışık ve gölgeleri en net şekilde seyredebilmek ve bu görsel şölene ortak olmak için gidebileceğiniz yerlerin başında ise Âşıklar Tepesi geliyor. Tam bir seyir terası olan bu noktada, en güzel Kapadokya fotoğrafları çekiliyor.

Âşıklar Tepesi Nerede?

Kapadokya’nın rengarenk balonlarını seyretmek için dağları tepeleri aşmanıza gerek yok. Nevşehir’in ulaşımı en kolay ilçelerinden biri olan Göreme’de yer alan Aşıklar Tepesi’ne gitmek çok kolay. Göreme Tarihî Millî Parkı içinde yer alan Aşıklar Tepesi yani resmi adıyla Aydın Kırağı Tepesi, Göreme’de hem eşsiz vadi manzarasını hem de balonları rahatça seyredebileceğiniz mükemmel bir nokta. Turistlerin Sunset Point adıyla da andıkları tepeye gittiğinizde arkanızda balonların uçtuğu muhteşem fotoğraflar çekilebilirsiniz. Hatta fotoğraf bu tepede fotoğraf çektiren çok sayıda gelin ve damada hatta yerli ve yabancı modellere de denk gelebilirsiniz. Kapadokya Turları için değişmez bir durak olan Aşıklar Tepesi, fotoğrafçıların ve gezginlerin uğrak noktası.

Balonlar Ne Zaman Kalkıyor?

Kapadokya balon turlarına katılmak ya da balonların süzüldüğü saatlerde manzaranın tadını çıkarmak isteyenlerin Nevşehir hava durumunu en güncel haliyle takip etmesi gerekiyor. Balon seferleri yağış olmayan günlerde, rüzgarsız havalarda yapılabiliyor. Balon turları genellikle güneşin doğduğu saatlerde gerçekleşiyor. Uygun havalarda ise gün batımında ikinci tur balon seferlerini gerçekleştiren firmalar da bulunuyor. Balon turlarının gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini öğrenmek için http://shm.kapadokya.edu.tr adresini takip edebilirsiniz.

Kapadokya’nın büyülü coğrafyasını adım adım keşfetmek; rengarenk balonlarla gökyüzünden seyretmek için en uygun zamanlar 15 Mart-15 Kasım arası zamanlar. Yıl boyunca, hatta uygun havalarda kışın bile gerçekleşen balon seferlerini seyrederek hayat boyu unutamayacağınız anlar yaşayabilirsiniz.

Rengarenk balonlardan peri bacalarını, vadileri, yer altı şehirlerini görmek ve enfes Kapadokya lezzetlerini denemek kısacası Kapadokya’nın büyüleyici atmosferini ETS farkıyla yaşamak için siz de geç kalmayın!

 

Yorumlar