Aksaray’ın 25 km güneydoğusunda bulunan Ihlara Vadisi’nin, baş döndüren güzelliği ile bir zamanlar dünya nimetlerinden uzaklaşan keşişlere ev sahipliği yaptığı biliniyor. Volkanik bir dağ olan Hasan Dağı’nın püskürmesine sebep olan tektonik hareketler ve lavlar sayesinde oluşan Ihlara Vadisi’nin tabanını, Melendiz Çayı oyduğu için kanyonun derinliği de yer yer 200 metreye ulaşıyor.

Ihlara ve Selime köyleri arasında uzanan vadi, geçmişte Peristrema adı ile anıldığı biliniyor. Günümüzde ise güneydoğu ucundaki Ihlara köyünün adı ile anılıyor. Vadiyi boydan boya geçip 26 kıvrım çizerek akan Melendiz Çayı, vadide seyretmek doyamayacağın bir manzara oluşturuyor. Ihlara Vadisi’nin devamında yer alan Ilısu’da, termal kaynaklar ve kayalara oyulmuş yerleşimler bulunuyor. Bu bölge de oldukça dikkat çekiyor.

Ihlara Vadisi’nin Tarihi

Ihlara Vadisi’nde; Bizans dönemine ait kayalara oyulmuş ve duvarları resimlerle süslü yüzden fazla tarihi yapı ve on bine yakın kaya oyuğu bulunuyor. Ihlara Vadisi’ni baştan sona gezebilmen için birkaç gününü buraya ayırman gerekiyor.

Vadiyi ister yürüyerek istersen de arabayla gezebilirsin. Vadiye giriş, Ihlara Köyü’nün içinde yer alan müze kapısından yapılıyor. Vadiyi buradan en güzel şekilde seyredebilirsin. Adeta bıçak gibi kesilmiş kaya duvarları, aşağıda gürül gürül akan Melendiz Çayı, günümüzde dahi ulaşılması zor noktalara oyulmuş kiliseler insanı hayretler içinde bırakıyor.

Peki, Ihlara Vadisi’nin adının nereden geldiğini hiç merak ettin mi? Bu sorunun cevabını almak için hemen videomuzu izleyebilirsin.

Yorumlar