Türkiye’nin en özel yerlerinden biri olan Kapadokya’nın tarihi, MÖ 7 binlere kadar uzanıyor. Kapadokya; Hititlerden Friglere, Asurlulardan Perslere, Romalılardan Selçuklu ve Osmanlı’ya dek birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bereketli bir coğrafya. 60 milyon yıl önce aktif yanardağ lavlarının meydana getirdiği birbirinden ilginç oluşumların bulunduğu bölgede, peribacaları, yer altı şehirleri ve daha pek çok yapı ziyaretçilerini kendine hayran bırakıyor. Peki, Kapadokya tam olarak nerede yer alıyor? Gelin bu soruya birlikte cevap bulalım.

Anadolu ve Türkiye’nin tam ortasında yer alan Kapadokya, Nevşehir ili merkezde olmak üzere; Kırşehir, Niğde, Aksaray ve Kayseri şehirlerinin bazı bölümlerini de kapsayan bir bölgede konumlanıyor. Kapadokya nerede olduğunu öğrendikten sonra bu bölgeye nasıl gideceğini de merak ediyor musun? Bu sorunun da cevabını senin için araştırdık!

Kapadokya’ya Nasıl Gidilir?

Ulaşım bakımından oldukça kolay bir noktada bulunan Kapadokya’ya, kara veya hava yolu ile ulaşabilirsin. Özel aracınla değil de otobüsle Kapadokya’ya gitmek istersen de, hemen hemen her şehirden düzenlenen otobüs seferlerini tercih edebilirsin. Hava yoluyla da Kayseri’de bulunan havaalanını kullanabilirsin. Bu havaalanından servis veya taksilerle Nevşehir’e kolaylıkla geçebilirsin.

Eğer Kapadokya’yı daha rahat gezmek istersen Kapadokya Turları’na katılabilir ve unutulmaz anılar biriktirebileceğin bir seyahate çıkabilirsin.

Yorumlar