Kapadokya bölgesinde el sanatları uzun yıllardır ön planda. Yöreye özgü karakteristik el sanatları, bölgenin kültürünü daha da zenginleştiriyor. Nevşehir’in el sanatları merkezi Kapadokya’da çömlekçilik ve seramik sanatının tarihi M.Ö. 2000 yıllarına, bölgede yaşayan Hititlere kadar uzanıyor. Köklü bir tarihi olan bu sanatı deneyimlemek için Kapadokya tatilin sırasında mutlaka bir çömlek atölyesine uğramalısın.

Kapadokya’nın önemli kültür miraslarından biri olan çömlek yapımı, günümüzde hala popülerliğini koruyor. Kırmızı toprak ve kil kullanılarak hazırlanan çömlekler çeşitli amaçlarla kullanılıyor. Kapadokya’daki çömlek atölyeleri tarafından özenle hazırlanan rengarenk toprak kase, çanak, testi ve çömlekler “Kapadokya’dan ne alınır?” sorusuna cevap arayanlar için de oldukça şık hediyelikler olarak düşünülebilir. Hatta Kapadokya’da çömlek yapımı atölyesine katılarak bu el işçiliğini biraz olsun öğrenmen ve kendi hediyeliğini kendin hazırlaman da mümkün.

Avanos, Kapadokya’nın el sanatları ve alışveriş merkezi olarak öne çıkan bir yer ve Kapadokya’daki çömlek atölyeleri çoğunlukla burada yer alıyor. Bir avuç toprağın usta ellerde işlenerek aldığı hali görmek gerçekten etkileyici… Bir de rengarenk işlemeler ile tamamlanınca, harika ürünler ortaya çıkıyor. Kapadokya’da çömlekçilik nesilden nesile aktarılıyor. Bu sanatçı ruh babadan oğula yayılıyor. Sen de içindeki sanatçıyı ortaya çıkarmak istiyorsan Avanos’ta çömlek atölyelerini gezmeyi, çömlekçi çarkının başına oturmayı ve elini çamura bulamayı ihmal etme.

Bir Çömlek Nasıl Yapılıyor?

Çömlekleri oluşturan yağlı ve yumuşak kil toprak, Avanos Dağları’nın eteklerinden ve Kızılırmak yatağından geliyor. Ardından geleneksel ya da modern yöntemler kullanılarak hamura şekil veriliyor. Sonrasında çömleklerin üstü boyanıyor ve süsleniyor. Bu işleme zırhlama deniyor. Çömlekler belli bir sertliğe gelmesi için 2 gün bekletiliyor ve henüz tam kurumadan yüzeyleri parlatılıyor. Bu işleme de perdahlama deniyor.

Sıradaki adım kurutma… Çömleklerin nemini atmak için 20 dakika güneşte ya da güneş yoksa 1 gün boyunca yanalak adı verilen işliklerde bekletilmesi gerekiyor. Kulplu ürünlere kulp bu aşamada takılıyor ve pişirme sürecine geçiliyor. Çömleklerin fırınlanması ve sırlanması son aşamalar. Ev eşyaları geniş küvetlerde 1.000°C’de, su geçirmez sert ürünler ise 1.400°C’ye varan sıcaklıkta 1 ya da 3 gün süresince pişiriliyor. Sırlama yapıldıktan sonra tekrar fırınlanan ürünler kullanıma hazır hale geliyor.

Kapadokya’nın Diğer El Sanatları

Kapadokya’da el sanatları denince akla ilk çömlekçilik gelse de unutulmaması gereken başka değerler de var. Bunlar arasında halı ve kilim dokuma sanatı, oniks taşı ile yapılan takı ve biblolar, Kapadokya’da önem kazanmış olan zultanit taşı ile tasarlanan takılar öne çıkıyor. Kapadokya tatilin sırasında tüm bunları daha yakından inceleme şansı bulabilirsin. Dilersen hemen Kapadokya Turları’nda yerini ayırtabilir ya da Kapadokya Otelleri’ni inceleyerek tatilini planlamaya başlayabilirsin. Burada büyüleyici manzaralar ve unutulmaz deneyimlerle dolu bir tatil seni bekliyor!

Yorumlar