Bazen eline kitabını alıp, rahat bir koltuğa gömülmek ve önüne gelen sıcacık bir kahvenin tadını çıkarmak istersin. Bazen de bilgisayarını açıp, tüm dikkatinle saatlerce çalışman gerekir ama tüm bunları evde yapmak istemezsin. İşte bu noktada uzaktan çalışmaya müsait kafeler, senin ikinci adresin oluverir.

Uzaktan çalışanlar, freelance işlere sahip olanlar ve öğrenciler için hem huzurla çalışıp hem sosyalleşebileceği mekanlar artık lüks değil ihtiyaç. Gürültüden uzak, sakin ve rahat bir yerde, kitabını, defterini, bilgisayarını alıp çalışmak artık günlük rutinin bir parçası oldu. Hal böyleyken Anadolu Yakası’nın buluşma noktası Kadıköy’de uzaktan çalışmaya müsait mekanlardan birkaçını sizin için seçtim.

Naïve

En az adı kadar naif, her detayında incelik ve zarafet saklı bir mekan Naive… Kadıköy’ün içinde ama kalabalığından uzakta, kahve kokularının çiçek kokularına karıştığı benzersiz bir işletme burası. Doğayı, çiçekleri ve kahveyi çok seven bir kadın girişimcinin kurduğu butik çiçek tasarımı ve kahve dükkanı Naive… Burası, hayatın inceliklerle anlamlı olduğunu unuttuğumuz, koşturmacanın içinde durup bir çiçeği koklamayı aklımıza getirmediğimiz günlerde sığınılacak huzurlu bir liman gibi.

kadikoy-cafe-naive

Naïve; diğer kafeler gibi çok masalı, kalabalık ve gürültülü bir yer değil. Sessiz bir ortamda çalışmak ve iç huzurunu sağlamak istiyorsan, burası tam senlik. İçerideki sedirde rahatça oturabilirsin hatta bazen sevimli mi sevimli bir minnoş da gelip yanına kıvrılıveriyor.

kadikoy-cafe-5

Kadıköy’de, Feneryolu’ndan Dalyan’a inen nezih ve yemyeşil bir sokakta kapılarını açan Naïve; hem her türlü çiçek hizmeti alabileceğin hem de taze çekilmiş kahveleri ve günlük hazırlanan sağlıklı tatlı-tuzlu atıştırmalıkları tadabileceğin şirin bir dükkân… Eğer mevsimine denk gelirsen, şeftalili crumble’ı mutlaka dene.

kadikoy-cafe-6

Kısaca; çiçekler ve bitkiler içerisinde sağlıklı atıştırmalıklardan deneyerek lezzetli bir kahve içmek ve sessiz bir ortamda çalışmak istersen; Naïve tam sana göre. Sadece çalışmak için değil mis gibi kokan buketlerden almak için bile Naïve’e uğramak gerek.

Adres: Fenerbahçe, Hacı Mehmet Efendi Sk. No:33/B, 34726 Kadıköy / İstanbul

Loop Cafe

Mekan, sahibine benzer diye bir söz var mı bilemiyorum, yoksa bile mutlaka Loop Cafe’de duymuşumdur. Bir mekan seçerken önceliğin samimiyet ve rahatlıksa, buraya bayılacaksın. Loop, benim tesadüf eseri keşfettiğim sonrasında müdavimi olduğum yerlerin ilki.

kadikoy-cafe-loop

Burası hem Bahariye’ye hem Yoğurtçu Parkı’na yakın, iki cephesi de sokağa bakan geniş camekanlı, ferah bir yer. Aynı zamanda dışarıda da oturup geleni geçeni görebileceğin bir noktada yer alıyor. Çoğunlukla müdavimlerin geldiği samimi ve sıcak bir atmosferi var. Eğer yalnız başına bir mekanda uzunca vakit geçirmeye alışkın değilsen, burada kendini yabancı hissetmiyorsun. Garsonların ve mekan sahibinin yanına uğrayıp hal hatır sormasına şaşırma yani.

kadikoy-cafe-13

Loop Cafe bazı günlerde grup etkinliklerine de ev sahipliği yapıyor. Mesela kitap kulübü buluşmaları veya kahve yapımı atölyeleri gibi. Yani eğer istersen sessiz sakin kendi köşene çekilip işini yapabilir, istersen insanlarla sohbet edip keyifli vakit geçirebilirsin. Burayı daha fazla benimseyenlerse müdavim köşesine kendi kupasını bırakıp, her geldiğinde onu kullanabiliyor. Bu arada mekanın hayvan dostu olduğunu da şuraya iliştireyim.

Adres: Osmanağa, Hasırcı Başı Cd. 33/A, 34714 Kadıköy / İstanbul

Tasarım Bookshop & Cafe

Yaratıcı bir işle uğraşırken ilham alabileceğin bir mekan arıyorsan veya tam konsantrasyonla kütüphane sessizliğinde çalışmak istersen Tasarım Bookshop & Cafe’ye uğramanı öneririm.

Tasarım, dekorasyon, mimari, sanat, moda, grafik ve edebiyat gibi alanlarda çalışanlara ilham verecek geniş bir kütüphane… Dilersen tek başına dilersen grup halinde çalışmaya müsait masalar… Üstelik yalnızca kahveleriyle değil, hem lezzetli hem sağlıklı yiyeceklerle saatlerce yerinden kalkmadan, sıkılmadan çalışacağın ferah bir mekan Tasarım Bookshop & Cafe.

kadikoy-cafe-tasaim-book-shop

Tasarım Bookshop & Cafe’de, sağlıklı ve lezzetli bir bowl ile diyetini bozmadan karnını doyurabilir veya dumanı tüten sıcak kahvenin yanında bir brownie ile kendini ödüllendirebilirsin.

Ayrıca Tasarım Bookshop & Cafe’nin dönemsel olarak gerçekleştirdiği şiir okuma günleri veya tasarım workshop’ları gibi ufuk açıcı etkinliklere katılabilirsin. Üstelik yeri çok kolay, Bahariye’de Süreyya Operası’nı geçince hemen ilk sağdaki sokakta kalıyor.

Adres: Adres: Caferağa, Nevzemin Sk. 6/A, 34714 Kadıköy/İstanbul

İ.D.E.A Kadıköy

Yeni nesil çalışma alanı anlayışıyla kurulan İ.D.E.A Kadıköy, Kadıköy Belediyesi çatısı altında hizmet veren bir kamusal alan. Moda Burnu’nda, denizin yanı başında yer alan mekan, her şeyden önce manzarasıyla göz dolduruyor. İstanbul’un en güzel manzarasına hakim konumda, dilersen aylık belirli ücretlerle açık bir ofiste masa sahibi olabilir veya önce bir bakayım dersen öğrencilere ayrılmış kısımdan ücretsiz olarak faydalanabilirsin.

kadikoy-cafe-25

Daha detaylı anlatmak gerekirse İ.D.E.A Kadıköy; İşlik, Derslik, Etkinlik, Toplantı Salonu ve Mahalle Bistrosu kısımlarından oluşuyor. İşlik kısmında; aylık belirli bir ücret karşılığında hafta içi veya hafta sonu kullanmak üzere kendine sabit bir masa kiralayabiliyor, dilersen farklı masalarda çalışma fırsatı buluyorsun.

Özellikle öğrencilerin tercih ettiği Derslik kısmından ise ücretsiz yararlanabiliyorsun. Derslik kısmından yalnızca öğrenciler değil; araştırmacılar, serbest çalışanlar olmak üzere entelektüel bir uğraş içinde olan, öğrenme süreci devam eden, kısa süreli, nitelikli çalışma alanına ihtiyaç duyan herkes herhangi bir ücret ödemeksizin faydalanabiliyor.

Burada da aynı İşlik’te olduğu gibi bilgisayarını şarj edip kablosuz interneti kullanabiliyorsun. Ancak burada kimse için rezerve masalar yok, bulduğun yere oturuyorsun. O yüzden erken gelmekte yarar var.

Eğer etkinlik düzenleyecek bir mekana ihtiyaç duyuyorsan, örneğin işle ilgili bir toplantı yapman gerekiyorsa kapalı etkinlik alanlarını kiralayabiliyorsun. Belirli tarihlerde, saat aralıklarında sana ayrılan etkinlik alanlarında barkovizyondan ses sistemine, kablosuz internetten masa sandalyeye uzanan ihtiyaçların sağlanıyor.

Ayrıca dilersen yemek yiyebileceğin, dilersen bir şeyler için atıştırabileceğin Moda Mahalle Bistrosu’nda muhteşem bir deniz manzarasına karşı yemek yiyebilirsin. Şunu söylemeden geçmemek lazım, Moda İskelesi’ni ve deniz manzarasını izleyebileceğin hem ekonomik hem de bu kadar keyifli başka bir yer bulmak zor. İ.D.E.A Kadıköy, gelip rahatça çalışabileceğin, dilersen sosyalleşebileceğin, etkinliklere katılabileceğin bambaşka bir mekan deneyimi sunuyor.

Adres: Caferağa Mahallesi, Küçük Moda Burnu Sokak No:4, 34710 Kadıköy / İstanbul

Cafe Benazio

Kadıköy’ün en eski mahallelerinden biri olan Yeldeğirmeni’ni, son birkaç yıl öncesine kadar eski evleri, denize çıkan dar sokakları ve simit fırınlarıyla bilirdik. Mahalle, şimdilerde restore edilen binaları ve yeni açılan kafe ve restoranlarıyla gençlerin uğrak noktası haline geldi ve çok da keyifli bir yer oldu açıkçası…

kadikoy-cafe-benazio

Yeldeğirmeni’nin en bilindik ve en şık kafelerinden biri de Cafe Benazio. 3 katlı, cumbalı, ahşap bir evin en alt katında, sokağın köşesinde duruyor. Dilersen buranın muhteşem kahvaltısıyla güne güzel bir başlangıç yapıp, tam konsantrasyonla işlerine gömülebilirsin. Eğer mevsimlerden yazsa, frozen’larla, kışsa özel çekilmiş kahvelerle kendini şımartmayı da unutma.

Adres: Rasimpaşa Mah. Karakolhane Cad. No:48A Kadıköy / İstanbul

Polka

İşi gücü bıraksam, bir küçük kafe de ben açsam diye hayaller kuranlar vardır ya hani etrafımızda… İşte bu hayalin Moda’da gerçeğe dönüşmüş hali Polka. Butik pastalar ve tatlılar yapan, misafirlerini güler yüzle ağırlayan bir mekan arıyorsan, Polka’ya mutlaka bir şans vermelisin.

kadikoy-cafe-polka

Salaş, otantik ama bir o kadar da samimi bir atmosferde, içini ısıtacak çaylar, kahveler birbirinden leziz tatlılar… Burası için çok büyük ve ferah tanımını yapmak yanlış olur ama insanın içini ısıtan bir dekorasyonu var.

kadikoy-cafe-30

Sen de sonbaharın melankolisine bürünenlerdensen, burası sıcak ve huzurlu bir sığınak gibi. Kitabını, defterini, laptop’ını alıp bu küçük dünyada biraz kendinle baş başa kalmak eminim sana da iyi gelecek.

 Adres: Caferağa, Caferağa Mahallesi, No: Zuhal Sk. No:19, 34710 Kadıköy / İstanbul

Eğer İstanbul’u keşfetmek için birkaç günlüğüne geldiysen, Kadıköy Otelleri kalmak için cazip seçenekler sunuyor. Kadıköy’de bütçene uygun ve istediğin yere kolayca gidebileceğin merkezi bir noktada, sana göre bir otel bulabilirsin.

Yorumlar