Bu yıl 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın cuma günü olması sebebiyle, 3 günlük uzun bir hafta sonu tatili yapma fırsatı da doğuyor. Durum böyle olunca da uzun hafta sonu tatili için şimdiden planlar yapılmaya başladı. Peki, “Bu uzun hafta sonunu değerlendirip, 3 buçuk günde nereye gitmeli?” diye düşünenler için cevap niteliğinde bir yazı hazırladık.

Bize göre bu tatil, uzun zamandır merak ettiğin ama hep ertelediğin o yerleri keşfetmek için ideal… İşte, hem kafa dinlemek hem de gezmek için 29 Ekim‘de gidebileceğin o yerler!

Sapanca

3 günlük uzun hafta sonu tatilini değerlendirmek için Sapanca’yı tercih edenlerdensen, buraya geldiğinde ilk olarak meşhur Sapanca Gölü’nü görmeli ve etrafında kısa bir tura çıkmalısın. Aynı zamanda Sapanca’da Osmanlı zamanından kalma tarihi cami, han ve hamamları gezebilir ve bir yandan da doğasının tadını çıkabilirsin. Sapanca’nın merkezinde yer alan tarihi evleri de ziyaret etmeyi ihmal etmemelisin.

Abant

29 Ekim’deki 3 günlük tatili değerlendirip, ne yapsak diye düşünenler için Abant güzel bir alternatif… Yemyeşil doğası, sakin atmosferi ve çok daha fazlasıyla kendine hayran bırakan Abant Gölü’nün çevresinde doğayla iç içe ve sakin bir hafta sonu geçirebilirsin. Şimdiden Abant tatili için hazırlıklara başlayabilir ve rotanı Bolu yakınlarında ziyaretçilerini ağırlayan Abant’a çevirebilirsin. Burada ister kamp yapabilir istersen de günübirlik bir geziye çıkabilirsin. Üstelik bu güzel destinasyonda doğa yürüyüşlerine çıkmak da ayrı bir keyif… Abant’a kadar gelip Sinekli Yaylası, Güzeldere ve Samandere şelalelerini ziyaret etmeden dönmek de olmaz!

Safranbolu

Karabük’ün en güzel ilçelerinden biri olarak bilinen Safranbolu, 3 günlük uzun hafta sonu tatili için güzel bir yer. Burası, gezilecek ve görülecek yerler bakımından da ziyaretçilerine oldukça zengin alternatifler sunuyor. Eğer bu uzun hafta sonu tatilinde Safranbolu’ya gitmek isterseniz, hemen kendine bir Safranbolu gezilecek yerler listesi oluşturabilir ve ETS’den senin için uygun oteli seçip yerini ayırtarak yola çıkmak için hazırlanabilirsin.

Kapadokya

29 Ekim için Kapadokya ideal bir seçim… Kapadokya’ya gittiğinde gezilecek ve yapılacak listen oldukça kabarık olabilir. Çünkü burada keşfetmen gereken birçok yer seni bekliyor. Öncelikle; Nevşehir’in merkezinde, Ürgüp, Göreme, Avanos, Ortahisar gibi ilçelerde gezerek başlayabilirsin. Nevşehir Kalesi ve Nevşehir Müzesi’ni ve şehirde bulunan çok sayıda tarihi camiyi ziyaret etmeden oradan ayrılmamalısın. Nevşehir Kalesi dışında bölgede Uçhisar ve Ortahisar Kaleleri de görülmeye değer yapılar arasında bulunuyor. Hatta Uçhisar Kalesi’nden eşsiz gün batımına da şahitlik edebilirsin. Kapadokya’nın enfes lezzetlerinin de tadına bakmadan dönmemeni öneririz.

Antalya

Eğer 29 Ekim’de rotanı Akdeniz’e çevirip güzel bir deniz tatili yapmayı düşünüyorsan, Antalya senin için biçilmiş kaftan! 3 günlük hafta sonu tatili için Antalya’ya gittiğinde öncelikle merkezde vakit geçirerek Kaleiçi’ni keşfe çıkabilir, limanda keyifle vakit geçirebilir ve kafelerde küçük molalar vererek konaklamana keyif katabilirsin. Eğer doğayla baş başa zaman geçirmek istersen de Akdeniz’in yaylalarına mutlaka uğramalısın. Tarih ve kültür dolu kısa bir tatil yapmak güzel olur diyenlerdensen; şehrin merkezinde ve çevresinde pek çok müze, ören yeri ve antik kent de seni bekliyor.

Yorumlar