Bazı filmler var ki yıllar geçse de eskimez, unutulmaz. Bazılarının konusu ve senaryosu, bazılarının oyunculukları, bazılarının ise çekildiği yerler iz bırakır insan hayatında. Tabii ki biz bu yazıda, efsanevi filmlerin çekildiği ikonik yerlerden bahsedeceğiz.

Kimi yerler muhteşem doğal güzellikler sunar, kimisi tarihi izler, kimisi de şehrin renklerini, çeşitliliklerini… İşte o filmlerin adını duyduğun anda iz bırakan sahneler gelir aklına. Cadde ve sokakları, hafızalara kazınan binaları ya da enfes doğası. Dünyanın dört bir yanındaki birçok yer, bu tarz filmlere ev sahipliği yaptı. Tahmin edersin ki bu yerler, yıllar içinde bazı değişiklikler geçirse de gördüğün anda yine o sahneler aklına gelecek.

Bu arada hatırlatmakta fayda var; aynı film birçok farklı yerde çekiliyor olabilir. O nedenle de birden fazla sahne aklına gelebilir. Biz bu içerikte, akla ilk gelenleri kullanmaya özen gösterdik. Hadi o zaman iyi okumalar!

Yüzüklerin Efendisi (The Lord of The Rings), Hobbit

Yüzüklerin Efendisi üçlemesi birçok insanın “Favori filmlerim” listesinde üst sıralarda yer alır. Muhtemelen Yeni Zelanda’da çekildiği de yaygın bir bilgi. Eşsiz doğası, dik yamaçları ve kayaları, yemyeşil bitki örtüsüyle Yeni Zelanda, bu efsanevi filme çok ayrı bir tat kattı. Tabii Yüzüklerin Efendisi dendiğinde akla ilk gelen yerlerden biri, filmdeki adıyla hobbit köyü Shire. Ayrıca Mangawhero Nehri, Whakapapa Kayak Alanı, Hobiton, Putangirua Zirvesi, Aorangi Parkı da Yeni Zelanda’da bulunan ve bu kült filme renk katan yerlerden bazıları. Özellikle Hobbiton, o zamanki halini koruyor ve her yıl çok sayıda turiste ev sahipliği yapıyor.

Harry Potter

İlk filmi 2001 yılında seyirciyle buluşan Harry Potter serisi, 8 filmiyle birlikte günümüzde halen çok sevilenler arasında yer alıyor. İlk yıllarında, deyim yerindeyse ortalığı kasıp kavuran film, ilerleyen zamanlarda, yeni çıkan filmlerle birlikte kitlesini genişletti. Birçok farklı sahneyle akıllarda yer edinen serinin en bilinen sahneleri, Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’nda çekildi. Bu okulun canlandırıldığı mekan ise İngiltere’nin en ünlü şehirlerinden biri olan Oxford’da yer alan Christ Church College.

Forrest Gump

Listemizdeki kült filmlerden biri de Forrest Gump. Birçok farklı sahne ve etkileyici anlar barındıran filmde, akla gelen ilk mekanlardan biri, başrol oyuncusunun oturduğu o bank ve yer aldığı Chippewa Square. ABD’nin Georgie eyaletine bağlı Savannah’da bulunan ünlü meydan, unutulmaz filmin iz bırakan sahnelerine ev sahipliği yaptı. Ayrıca o meşhur bank da şehrin tarih müzesinde yer alıyor.

Hayalet Avcıları (Ghostbusters)

1984 ve 1989’da çekilen iki film ile izleyiciye “Merhaba” diyen Hayal Avcılar, o dönemi adeta kasıp kavurdu. Hatta günümüzde filmin uyarlamaları da çekildi. Bu tatlı hayalet filminin en ikonik yeri de haliyle ekibin bulunduğu itfaiye binası. New York merkezde bulunan Hook & Ladder Company 8 Firehouse, normalde de itfaiye binası olarak kullanılıyor ve filmin hayranları tarafından da halen ziyaret ediliyor.

Inception

Deyim yerindeyse izleyenlerin “Aklını alan” bu bilim kurgu filmi, vizyona girdiği günden itibaren adından sıkça söz ettirdi. Filmde, akılda kalan birden fazla mekan olsa da bunların içinde en ikonik olanı, Japonya’nın Kyoto şehrindeki Nijo Tapınağı’nda çekilen sahneler.

Operasyon (Argo), 007 James Bond Skyfall

Bu iki aksiyon filminin ortak noktası İstanbul… Ödüllü Argo ile aksiyon film tutkunlarının sevdiği film serisi 007 James Bond’un İstanbul’un farklı yerlerinde pek çok sahnesi olsa da izleyicide iz bırakan sahnelerin birçoğu tarihi Kapalıçarşı’da çekildi.

Kumsal (The Beach)

1999 yapımı Kumsal, sürükleyici konusunun yanı sıra büyüleyici atmosferiyle de dikkat çekmişti. Adı üstünde filmin birçoğu kumsalda geçerken en az film kadar iz bırakan bu mekan, Tayland’daki takım adalarından biri olan Ko Phi Phi Le. Kristal gibi kumsalı, turkuaz sularıyla bu plaj, yıllar geçse de unutulacak gibi değil…

Sosyete Polisi (Beverly Hills Cop), Cehennem Silahı (Lethal Weapon), Pretty Woman (Özel Bir Kadın)

Kendi dönemlerine damga vuran bu 3 filmin de ortak yanı, Hollywood, Los Angeles’ta çekilmiş olması. ABD sineması deyince akla gelen Hollywood’un o renkli atmosferi, cadde ve sokakları, bu filmlerle birlikte seyirciye hissettirildi.

Yorumlar