Anadolu’nun tarih, kültür, lezzet varlığını en cömert şekilde sunan şehirlerinin başında geliyor Hatay… Farklı diller konuşan, farklı inançlara sahip ama aynı göğün altında uyumla yaşayan insanların şehri Hatay, medeniyetler mozaiğinin en güzel renklerini yansıtıyor. İlk görüşte değil, her görüşte aşka inanıyorsanız, Hatay sizi bu duyguyu yaşamaya çağırıyor.

Hatay’da günümüzde Müslüman, Hristiyan ve Musevilik inancına sahip topluluklar halen bir arada yaşıyor. UNESCO, üç semavi inancın aynı anda yaşandığı bu kozmopolit şehri, Barış Kenti ilan etmiş. Farklı dillerin birbirine karıştığı Hatay sokaklarında her adım sizi bir başka güzelliğe götürüyor.

Anadolu’da inşa edilen ilk camilerden olan Habibi Neccar Camii de gibi ilk kiliselerden olan Aziz Pierre Kilisesi de bu şehirde yer alıyor. Siz de Hatay’ın tüm güzellikleriyle hemhal olmak için Hatay Otelleri’nde rezervasyon yapın.

Hatay’a Neden Gitmeli?

Musa Dağı eteğinde ve Asi Nehri kıyısında MÖ 300’lü yıllarda kurulan Hatay, Seleukos Krallığına başkentlik yapmış. Hatay; Roma İmparatorluğu döneminde Roma ve İskenderiye ile birlikte önemli kentlerden biriymiş. 6. Yüzyılda depremlerin yıktığı ama küllerinden doğan kentin her yerinden tarih fışkırıyor.

Arkeoloji ve tarih meraklıları için Hatay eşsiz hazineler saklıyor. Buna en güzel örneklerden biri ise Hatay’da bulunan, dünyanın en büyük tek parça mozaiği… 1.050 metrekare büyüklüğündeki mozaik, The Museum Hotel Antakya’da sergileniyor. MS 4. yüzyıla tarihlenen bu taban mozaiği geometrik desenlerle süslenmiş 9 panelden oluşuyor. Müzede unutulmaz bir gece geçirmek için The Museum Hotel Antakya’da yerinizi ayırtabilirsiniz.

Hatay’da Gezilecek En Güzel 7 Yer

1. Aziz Pierre Kilisesi

Eski adıyla Haç, şimdiki adıyla Habibi Neccar Dağı eteklerinde yer alan Saint Pierre Kilisesi, bir mağaraya inşa edilmiş. Romalılardan kaçan Hristiyanların inşa ettiği bu mağara kilise, oldukça büyük ve geniş. Bu kiliseyi bu kadar özel kılan en önemli etmen ise bazı kaynaklara göre ilk kilise olması. Ayrıca 12 Havari’den Aziz Petrus’un da bu kilisede vaaz verdiği biliniyor. Efes’teki Meryem Ana Evi gibi hac merkezi olan kilisede her yıl 29 Haziran’da Vatikan’dan gelen temsilciler ayin düzenliyor ve bu ayine dünyanın dört bir yanından birçok insan katılıyor.

saint-pierre-kilisesi

2. Habib-i Neccar Camii

MS 636 yılında Hz. Ömer zamanında fethedilen Antakya’da yapılan ilk cami, Habib-i Neccar Camii. Daha sonra Bizans yönetiminde yeniden kiliseye dönüştürülen yapı, Memluk Sultanı Baybars döneminde yeniden cami haline getirilmiş. Hem Hristiyanlar hem de Müslümanlar için büyük önem taşıyan cami, Hatay’da görülecek yerler listesinin en önemli maddelerinden biri.

hatay-habibi-neccar-camii

Habibi Neccar adı nereden geliyor diye merak edenler için rivayet şöyle: MS 40 yıllarında Antakya’ya gelen ilk Hristiyanlar inançlarını insanlara anlatmaya başlamışlar. Onlara ilk inanan ise bir “neccar” yani marangoz olmuş. Pagan inancını terk eden marangoz, Hristiyanlığı yaymaya başlayan Havarileri taşlamak isteyen hakla engel olmaya çalışırken hayatını kaybetmiş.

3. Çevlik Plajı

Türkiye’nin en uzun kumsalı da Hatay, Samandağ’da yer alan Çevlik Plajı. Tam 14 km uzunluğundaki plaj, Akdeniz kıyısında denize girilebilecek en güzel yerlerden biri. Üstelik Çevlik Plajı, Titus Tüneli’ne de oldukça yakın.

hatay-cevlik-plaji

4. Titus Tüneli

Roma İmparatoru Vespasianus emriyle yaptırılan Titus Tüneli, dünyanın insan eliyle yapılmış en uzun tüneli. 830 metre uzunluğundaki tünelin genişliği 6 metre, yüksekliği ise 7 metre. Değirmendere Çayı’nın yönünün değiştirilmesi için yapılan tünel sayesinde Seleukia Piere’nin yani krallığın başkentinin sellerden korunması sağlanmış. Aynı zamanda nehrin taşıdığı alüvyonların da limanı doldurmasının önüne geçilmiş. Ne yazık ki imparatorun ömrü, tünelin bitişini görmeye vefa etmemiş. Tünel, kendisinden sonra tahta geçen Titus döneminde tamamlandığı için Titus Tüneli adını almış.

hatay-titus-tuneli

5. Beşikli Mağara

Titus Tüneli’nin doğusunda yer alan Beşikli Mağara, Türkiye’deki kaya mezarlarının en dikkat çekici örneklerinden biri. İçinde kime ait olduğu tam olarak bilinmeyen 93 mezar yatağı bulunuyor. Romalı soyluların ve ailelerinin yattığı düşünülen mezarlar, beşiği andırdığı için mağaraya bu isim verilmiş. Tamamen taş oyması olan mezarlar, sanat eseri gibi incelikle işlenmiş.

hatay-besikli-magara

6. Hatay Arkeoloji Müzesi

Dünyanın en büyük mozaik müzesi Hatay’da yer alıyor. Hatay Arkeoloji Müzesi, sizi bugünden yüzyıllar öncesine ışınlayacak bir yolculuğun kapısı açıyor. Dünyanın en sıra dışı arkeolojik eserlerini bulabileceğiniz müzede, toplam alanı 3 bin metrekareyi aşan mozaikler sergileniyor. Geometrik desenler, mitolojik öyküler, doğa manzaraları… Her biri birer sanat eseri olan mozaiklere her gün bir yenisi ekleniyor.

hatay-mozaik-muzesi

Müzede yalnızca mozaikler yok elbette. Fosiller, iskeletler, el yazmaları, tabletler, mühür, sikke ve daha nice arkeolojik bulgu yer alıyor. Müzenin en ilgi çekici eseri ise hiç kuşkusuz Hitit kralına ait 3 bin yıllık heykel. Kocaman açılmış gözleri, bir elinde üretimi simgeleyen başak, bir elinde ülkesini korumayı simgeleyen mızrak tutan Kral II. Şuppiluliuma, ülkesini kıtlıktan kurtaran kral olarak biliniyor.

7. Antakya Çarşı ve Eski Antakya Evleri

Hatay’ın kalbi sayılan Antakya’da nostaljik bir yürüyüş yapmak, şehri daha yakından tanımanızda büyük fayda sağlayacak. Arnavut kaldırımlı sokaklardan geçip, avlu içindeki İki katlı taş evler arasında keyifli bir yürüyüş yapabilir, kendinizi buranın yerlisi gibi hissedebilirsiniz. Hatay’ın yöresel yemeklerinin tadına bakıp, hediyelikler alabileceğiniz Uzun Çarşı da buraya yürüme mesafesinde yer alıyor. Uzun Çarşı’da keyifle alışveriş yaptıktan sonra yine Antakya merkezde yer alan Ulu Cami’yi görebilir, oradan Büyük Antakya Parkı’na uzanabilirsiniz.

antakya-evleri

Hatay’ı keşfetmeye karar verdiyseniz, şehri hakkıyla gezmek için en az 3 gününüzü ayırmanızda fayda var. Bu muhteşem şehrin eşsiz lezzetleri ise bambaşka bir yazının konusu. Özellikle bahar aylarında hafta sonu tatili planı yapıyorsanız, Hatay’ı gezilecek yerler listenize mutlaka dahil edin. Hatta Hatay uçak biletinizi şimdiden alın, kendinize unutulmaz bir tatil hediye edin.

Yorumlar