Urartulardan Osmanlılara kadar bütün medeniyetlerin en özel yerleşim yerlerinden biri olan Bitlis’te; kale, medrese, köprü ve kervansaraylar ile binlerce yıllık tarihi mirasın en somut örnekleri bulunuyor. Doğal güzelliklerinin de en az tarihi kadar çekici olan bu şehrin tüm güzellikleri insanı hayrete düşürüyor. Doğu Anadolu’nun en eski şehirlerinden bir tanesi olan Bitlis; tarihi ve doğasının büyüleyici atmosferiyle birlikte seni bekliyor.

Her Mevsim Değişen Bir Şehir

Doğu Anadolu’ya has doğal ve kültürel güzelliklerin hepsini içinde barındıran bu kadim şark coğrafyasında, kış mevsiminde yağan yoğun kar yağışı kayak ve birçok kış sporunu yapabilme imkanı sunuyor.

Bahar gelince eriyen karın altında gizlenen muhteşem Bitlis doğası, kendini yavaş yavaş göstermeye başladığında, Van Gölü ve çevresi adeta bir renk cümbüşüne dönüşür ve dağların arasında kalan ova, bu masalsı diyarın güzelliklerini ortaya çıkarır. Şimdi güzel bir Bitlis gezisi planı için nereden başlayabileceğine bakalım!

Büyük İskender’in Alamadığı Kale: Bitlis Kalesi

Şehrin en gözde tarihi eserlerinden biri olan bu kalenin hikayesi bir hayli ilginç. Anlatılana göre, Büyük İskender Bitlis’te ordusunun başında sefere çıkmaya hazırlanırken komutanı Bedlis’ten kendisinin bile feth edemeyeceği bir kale yapmasını istiyor.

Bedlis bir kaya bloğunun üzerine feth edilmesi çok zor bir kaleyi büyük uğraşlar sonucunda tamamlar. Büyük İskender seferden döndüğünde kaleyi fethetmek için yoğun çaba sarf etse de istediğini elde edemez ve kaleyi Komutan Bedlis’e bırakır…  Büyük İskender’in zapt edemediği Bitlis Kalesi, bugün hala ayakta ve tüm ihtişamıyla seni bekliyor.

Tatvan’da Görülmeye Değer Çok Şey Var

Bölgenin en önemli turistik yerlerinden biri olan Tatvan’da, gezilecek epey bir yer var. Nemrut Krater Gölü bunlardan biri. Başlı başına bir doğa harikası olan bu göl, Türkiye’nin en büyük, dünyanın ise ikinci büyük krater gölü. Tatvan, Nemrut Kayak Merkezi ile ziyaretçilerini kışın da ağırlayabilir. Her anı dolu dolu geçecek Tatvan’ gezinde,  güneşin doğuşunu Van Gölü manzarasıyla birlikte karşılayarak, unutulmaz bir tatil anı yaşayabilirsin.

Ahlat Selçuklu Mezarlığı Tarihin İzleriyle Dolu

Dünyanın en büyük Türk-İslam Mezarlığı olarak bilinen  Selçuk Mezarlığı, adeta bir açık hava müzesi. Urartulardan başlayarak, birçok medeniyetin izlerini burada keşfedebilirsin. Taşların üstlerindeki hayranlık verici kabartmalar ve süslemeler, birçok turistin ilgisini çekiyor.

Bitlis Mutfağı En Doyurucu Mutfaklardan Biri

Yemek kültürü olarak bir hayli zenginliğe sahip Bitlis’te; büryan kebabı, çorti aşı ve içli köfte, gibi tadı damağında kalacak birçok yemek bulunuyor. Alışık olmayan bünyeler için biraz ağır bir mutfak olsa da, Bitlis’te benzersiz tatlar keşfedeceğin garanti…

Doğal ve tarihi güzellikleri ayrı bir yana, keşfedilmeyi bekleyen daha birçok yer ve eser Bitlis’te seni bekliyor. Sen de bu benzersiz atmosferde bir Bitlis tatili planlamak istersen, plan yapmaya Bitlis Oteleri’ni inceleyerek başlayabilirsin!

 

Yorumlar