Isparta, denizden uzak ama yeşil ve maviye yakın eşsiz bir şehir… Göller Yöresi’nin eşsiz doğal güzelliklerini tarihin zengin mirasıyla buluşturan Isparta’nın alametifarikası ise gül ve lavanta tarlaları… Isparta’nın gül bahçelerinde baş döndüren çiçek kokularını içinize çekmek,  muhteşem göl manzaralarını seyretmek için yaz mevsimi yılın en güzel zamanı!

Dopdolu bir tatil hayal ediyorsanız, Isparta’nın Roma ve Bizans döneminden kalma antik kentlerinde tarihe ve sanata dokunmak size iyi gelecek. Ayrıca Lavanta Vadisi’nde mor bir denize karışmak ve Isparta plajlarında yüzmenin tadını çıkarmak için Isparta Otelleri’nde yerinizi şimdiden alın.

Lavanta Vadisi

Son yıllarda Isparta’da namı gül bahçelerini geride bırakan uçsuz bucaksız lavanta tarlalarını mutlaka tatil planınıza ekleyin. Lavanta Vadisi’nde mis gibi lavanta kokuları eşliğinde kahvaltı edebileceğiniz birçok mekan var.

isparta'da-gezilecek-yerler-lavanta-bahcesi

Mor bir nehir gibi uzanan lavanta tarlalarında bolca yürüyüş yapın, salıncaklara binin ve bol bol fotoğraf çekin. Lavanta tarlalarını görmek için en güzel zaman ise hasat öncesi temmuz ayı. Hatta Lavantaların hasada yakın zamanda rengi griye döndüğü için haziran ayında giderseniz daha güzel manzaralar görebilirsiniz. Ayrıca parfümlere hammadde olan lavanta yağından, lavanta sabunlarından ve kurutulmuş lavanta taçlardan da satın alabilirsiniz.

Eğirdir Gölü

Türkiye’nin en büyük ikinci tatlı su gölü olan Eğirdir Gölü, Isparta’da gezilecek yerler listesinin ilk sıralarında yer alıyor. Isparta şehir merkezine yarım saat mesafedeki gölde muhteşem bir doğa manzarası eşliğinde balık yemek, hatta yaz aylarında yüzmek mümkün.  Eğridir Gölü kıyısında yer alan Altınkum Plajı’ndan göle girerek yüzmenin tadını çıkarabilirsiniz. Isparta’da yüzülecek bir diğer adres olan Bedre Köyü Plajı da şezlong, duş, soyunma kabini gibi olanaklarıyla yazın Eğridir Gölü’nde serinlemek isteyenlerin adresi oluyor. Gölde yetişen levrek, siraz, çapak gibi leziz balıklarla da kendinize bir ziyafet çekebilirsiniz.

isparta'da-gezilecek-yerler-egridir-golu

Gün içinde güneş ışıklarına göre farklı renklere büründüğü için “yedi renkli göl” olarak da anılan gölde iki küçük adacık bulunuyor. Eğridir Gölü içinde yer alan Can Ada ve Yeşilada, zamanla göl suyunun azalması ile karaya yollarla bağlanan iki adacıkta piknik yapabilirsiniz. Yeşilada’ya yolunuz düşerse 14. yüzyıldan kalma Aya Stefanos Kilisesi’ni de ziyaret edebilirsiniz.

Davraz Kayak Merkezi

Isparta seyahatiniz kış aylarına denk geliyorsa şanslısınız. Çünkü Isparta’da kayak yapabileceğiniz muhteşem bir kayak merkezi var. Davraz Kayak Merkezi, son yıllarda Isparta ve çevresindeki illerden gelen kayakçılarla dolup taşıyor. Hatta Antalya tatili yaparken Isparta’ya gelip, günübirlik kayak tatili yapanlara bile rastlayabilirsiniz.

isparta'da-gezilecek-yerler-davraz

Isparta’nın son yıllarda kış aylarında da popüler bir tatil rotası haline gelmesini sağlayan Davraz Kayak Merkezi, şehir merkezinden 26 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Isparta merkeze sadece yarım saat uzaklıktaki Davraz Kayak Merkezi’nde farklı seviyelere uygun 13 kayak pisti var. Süleyman Demirel Havalimanı’na sadece 50 kilometre uzaklıkta olması da Davraz’ı hafta sonu kayak tatili için iyi bir seçenek haline getiriyor.

Adada Antik Kenti

Anadolu coğrafyasının en iyi korunmuş antik kentlerinden biri olan Adada Antik Kenti’nin geçmişi Milattan Önce 1. yüzyıla dek uzanıyor. Roma Dönemi’nde büyük önem taşıyan antik kentte 4 ayrı tapınak, forum, kilise ve amfitiyatro yer alıyor. Büyük kısmı günümüze iyi biçimde ulaşan yapıların en dikkat çekici olanı ise Kral Yolu denebilir. Aziz Paul’ün üzerinden geçtiği düşünülen ve bu nedenle Hristiyanlık inancı açısından önem taşıyan Kral Yolu, Türkiye’nin işaretli en uzun ikinci yürüyüş yolu aynı zamanda.

isparta'da-gezilecek-yerler-adada-antik-kenti

İri ve düzgün taşlarla döşemiş yolun üzerinden yürürken muhteşem kareler yakalayabilir, eşsiz kanyon manzarasını seyredebilirsiniz. Yol Boyunca Aziz Paul işaretlerini takip ederek Sağrak Köyü’ne ulaşabilirsiniz.

Aksu Zindan Mağarası

Isparta Aksu’da gezilecek yerlerin en önemlisi, görenleri büyüleyen Zindan Mağarası… İçi tamamen aydınlatılan mağarada doğanın eliyle işlenmiş sarkıt ve dikitler, akmataş ve damlataş yapılarını görebilirsiniz. Magnezyum ve kalsiyum bakımından zengin bir yer altı deresinin aktığı mağarada renkli kristal yapılanmalar görenleri kendine hayran bırakıyor.

isparta'da-gezilecek-yerler-aksu-zindan-magarasi

Doğanın sanat eserlerini aratmayacak güzellikte işlediği mağaranın girişinde Tanrı Eurymedon’un başı ile iki yanında yunus motifi ve kanatlı uçan erkek motifleri gibi ilginç desenlere sahip mozaikler de yer alıyor.

Kovada Gölü Milli Parkı

Göl manzarası eşliğinde bisiklet turuna ne dersiniz? Kovada Gölü Milli Parkı Türkiye’nin en güzel bisiklet rotalarından birine ev sahipliği yapıyor. Isparta şehir merkezinden, Eğridir’e doğru başlayan güzergah göl kıyısından devam ediyor.

isparta'da-gezilecek-yerler-kovada

Oldukça sığ olan Kovada Gölü, etrafındaki yaban hayatın zenginliğiyle ünlü. Kazlar, ördekler, mekeler ve karabataklar ve daha birçok hayvanı göl çevresinde yaşıyor. Şanslıysanız atmaca, kartal, doğan gibi yabani kuşları da yakından görebilirsiniz.

Kovada’nın başka nesi meşhur derseniz, Türkiye’nin en büyük elma üreticilerinden bir kısmı burada yer alıyor. Elma bahçeleri, elma depoları ve meyve suyu fabrikaları burada yer alıyor.

Yazılıkaya Kanyon Tabiat Parkı

Isparta Sütçüler’e yarım saat mesafede, Çandar köyü’nde yer alan Yazılıkaya Kanyonu, tabiatı en güzel halini tarihle buluşturuyor. Kanyonun kaya duvarlarında Bizans Dönemi’nden kalma yazıtlar, görenleri yüzlerce yıl öncesne götürüyor. Yazılıkaya Kanyonu, adını ünlü düşünür Epküros’un Hür İnsan şiirinin kazılı olduğu yazıttan alıyor.

isparta'da-gezilecek-yerler-yazilikaya-kanyon

Türkiye’deki en güzel hiking rotalarından biri olan Yazılıkaya Kanyonu, zengin bir floraya ve faunaya sahip. Kanyon boyunca Göksu Çayı’nın eşsiz rengi ve sesi size eşlik ediyor. Keyifli geçen yürüyüşün sonunda suyun kaynağı ile buluşuyorsunuz.

Yorumlar