Dört bin yıllık bir geçmişe sahip bu lezzet, Mezopotamya’nın en az tarihi ve doğal güzellikleri kadar insanı kendisine çekiyor. Asırlar boyunca kendini koruyabilen bu eşsiz tadın, ortaya çıkışından, yapılışına kadar birçok hikayeyi bu yazımızda keşfedebilirsin.

Nemrut’un Ateşi

Rivayete göre Kral Nemrut, Hz. İbrahim’i tek tanrıya inandığı için onu daha önce görülmemiş büyüklükteki bir ateşin içinde yakmak ister. Daha fazla odun toplayabilmek için tüm halkın evinde ateş yakmasını yasaklar. Böylece ülkedeki bütün odunları meydanda toplatır.

Çiğ Köfte Ortaya Çıkıyor…

Avdan yeni dönen bir avcı, eve döndüğünde avladığı geyiği hemen pişirmek için ateş yakmaya çalışır. Kralın ateş yakmayı yasakladığını öğrenince bu habere çok üzülür. Avcıyı mutsuz gören karısı, geyiğin budunu alır ve yağsız bir tarafını taşla döve döve ezer. İçine bulgur, biber ve tuz katarak ezdiği eti iyice yoğurur ve böylece çiğ köftenin ortaya çıktığı rivayet edilir.

Eğlencelerin Vaz Geçilmezi

Çiğ köfte özellikle Doğu Anadolu’daki her sofranın olmazsa olmazı. Yoğrulmaya başlandığı zaman kolaylıkla etrafındaki herkesin ilgisini toplayabilen bu tat, eğlenceli gecelerin, düğünlerin ve birçok aktivitenin vazgeçilmez bir parçası.

Bu Tarihi Lezzetin İki Yapılışı Var

Tüm Türkiye’yi saran bu cezbedici lezzetin etli ve etsiz olarak iki yapılışı var. Etsiz çiğ köfte, herkesin tadına aşina olduğu ve kolaylıkla yapılabilen bir çiğ köfte türü. Etli çiğ köftenin yapılışı aynı olsa da, meydana gelebilecek herhangi bir sağlık probleminden dolayı, Sağlık Bakanlığı tarafından satışına müsaade edilmiyor.

Adıyaman’ın sadece kültürel tarihi değil, çiğ köfte ve daha sayılabilecek birçok mutfak lezzeti de ziyaretçilerini binlerce yıl öncesine götürebiliyor. Mezopotamya’nın verimli topraklarından gelen bu cezbedici lezzetleri sen de tatmak istiyorsan eğer hemen bir Adıyaman tatili planlayabilir ve plan yapmaya Adıyaman Otelleri’ni  inceleyerek başlayabilirsin!

Yorumlar