Bir dağın zirvesi, bir denizin kenarı veya bir tarlanın ortası… Anadolu topraklarında nerde olursan ol, karşına nefes kesici bir doğal atmosfer mutlaka çıkar. Çankırı, muhteşem doğası, zengin termal kaynakları, yüzyıllık kültürel değerleri ve daha fazlasıyla adeta Anadolu’nun kendisi! Bu eşsiz Anadolu atmosferini yaşamak için Çankırı’da harika bir gezi planı yapmaya ne dersin?

Alpsarı Göleti Heyecan Verici Bir Güzelliğe Sahip

Çankırı gezine harika bir doğal atmosferle başlayarak, tatilin vermiş olduğu heyecan ve enerjiyi kolaylıkla yakalayabilirsin. Muazzam bitki örtüsünün yanına bir de çevre düzenlemeleri eklenince; yürüyüş, piknik gibi aktiviteler yapabilir, bir deniz bisikleti veya tekne kiralayarak gölün keyfini de doyasıya çıkarma fırsatı bulabilirsin.

Çankırı Kalesi’nin Manzarası Görülmeye Değer

Heybetli dağların arasında etrafına bakınca Çankırı’ya bir kez daha hayran olmamak elde değil. Gündüz ayrı gece ayrı manzaralara ev sahipliği yapan kalede, ağaçların ve çiçeklerin arasında vakit geçirebileceğin birçok yer bulunuyor. Çankırı Kalesi’nde gezinirken, Çankırı Fatihi Emir Karatekin Bey Türbesi’ni de ziyaret etmeyi ihmal etmemelisin.

Çankırı Evleri Tarihe Tanıklık Ediyor

Bu topraklara daha önce birçok medeniyetin ev sahipliği yapmış olması, Çankırı’yı kültürel açıdan oldukça farklılaştırıyor. Çankırı Evleri, bu kültürel mirasın en güzel örnekleri arasında yer alıyor. Evlerin girişi, salonu ve odaları Türk ev kültürü açısından birçok önemli detayı ortaya çıkıyor. Bu tarihi evleri ziyaret edip, sokaklarında zaman yolculuğuna çıkabilirsin.

Çankırı’nın Bambaşka Bir Yüzü: Ilgaz Kayak Merkezi

2587 metre yüksekliğindeki dağın içine kurulan bu tesis, Çankırı’yı kış aylarında da ziyaret etmek isteyenler için harika bir fırsat sunuyor. Yılın altı ayı karla kaplı olan bu dağ, kış sporları için oldukça elverişli. Ilgaz Milli Parkı’nın muhteşem atmosferinde kayak yapmak, tatiline farklılık katmak isteyenler için iyi bir fikir olabilir.

Çankırı Sofrasının Lezzeti Bir Başka

Yörenin sofrasında tipik Anadolu mutfağı ürünleri ağır basıyor olsa da; yaren güveci, bamya aşı, ince ekmek muskası ve höşmerim lezzetleriyle bu mutfak ön plana çıkıyor. Bunun yanı sıra; tuz, kızılcık, kiraz, kavun ve küpecik peyniri gibi Çankırı yöresinin mutfağına zenginlik katan ürünlerin de tadına mutlaka bakmalısın.

Çankırı, doğal güzelliklerini ve tarihi dokusunu günümüze kadar koruyarak gelebilen ender şehirlerimizde biri… Sen de bu güzellikleri keşfetmek için bir Çankırı’ya gitmek istersen, Çankırı Otelleri’ni inceleyerek seyahatini planlayabilirsin.

Yorumlar