Perslerin, Hititlerin, Asurluların ve daha birçok medeniyetin ortak mirasıdır Adıyaman…

Mezopotamya uygarlıklarının bu kadim şehirde bıraktığı her bir iz, Anadolu tarihine parlak bir ışık tutuyor. Tarih meraklılarını bekleyen bu güzide eserler, ziyaretçilerini zamanda bir yolculuğa çıkarıyor.

Binlerce yıldır insanların bu bölgede yaşamayı tercih etmesinin en önemli sebebi, insanın yaşamına yaşam katan  benzersiz doğal atmosferi…  Dört mevsimin ayrı ayrı güzelliklerinin bulunduğu bu şehirde, baharın getirdiği rengarenk çiçeklerin arasında mükemmel bir Adıyaman turu yapmak iyi bir tercih olabilir. Gezilmesi ve görülmesi gereken o kadar çok yer var ki, Adıyaman gezini tamamlamak için birkaç güne ihtiyacın olacak. Bu uzun gezi listesine, nereden başlayabileceğine birlikte bakalım…

Nemrut Dağı

Güneşi Nemrut Dağı’nda karşılamak…

Nemrut Dağı, Adıyaman’ın Kâhta ilçesinde yer alıyor. UNESCO Dünya Mirasları listesine 1987 yılında giren bu doğa harikası, 1988’de Milli Park olarak koruma altına alınmış. Dağ üzerindeki harabeler, heykeller ve yazıtlar Kommagene Krallığına ait. Geç Helenistik döneminin izlerini taşıyan bu efsanevi dağ, Apollo’nun, Herakles’in, Zeus’un ve Kommagene tanrıçası Fortuna’nın heykellerini üstünde taşıyor. Gizemle dolu bu tarihi yeri özellikle gün doğumunda mutlaka ziyaret etmelisin.

Gerger Kanyonu

Adıyaman’da tatiline ufak bir macera katmak istersen, Gerger Kanyonu’nda rafting yapmak iyi bir fikir olabilir. Daha sakin bir plan tercih edersen, kanyon sana sandalla gezme imkanın da sunuyor. Ayrıca kanyonda, muhteşem gün batımı eşliğinde çayını yudumlayarak doğanın tadını da çıkarabilirsin.

Çat Barajı

Mevsimine göre yer değiştiren yüzen adalar, Adıyaman doğasının hayret verici güzelliklerinden biri. Kış aylarında suyun ortasında yer alan, yazın suların çekilmesiyle birlikte karaya doğru yaklaşan bu yüze yakın ada, kartpostallık görüntüleri ile ziyaretçilerini etkiliyor. Bu küçük adaları gezi programına katarak, doğanın mucizesine tanık olabilirsin.

Adıyaman Müzesi

Mezopotamya’nın kalbi olan bölgede bulunan; Helenistik ve Roma dönemine ait heykel, yazıt, mozaik gibi arkeolojik eserlerin yanı sıra bölgenin yerel kültürünü gözler önüne seren etnografik eserleri de bu müzede keşfedebilirsin. Ayrıca Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait birçok cam eserler ve süs eşyaları da yakın tarih meraklıları için bir fırsat sunuyor.

Adıyaman Mutfağı

Adıyaman mutfak kültürü bulunduğu bölgenin önde gelen mutfaklarından biri… Çiğ köfteden besni tavasına, tevenk sarmasından dövmeçe uzanan zengin bir menüye sahip.  Et, kurubaklagil ve patlıcan ağırlıklı mutfak, çeşit çeşit baharatları ile ziyaretçilerine benzersiz bir ziyafet sunuyor.

Anadolu medeniyetlerinin en önemli yerleşim yerlerinden biri olan Adıyaman, kültürel tarihi ve benzersiz doğası ile ziyaretçilerini binlerce yıl öncesine götürüyor. Sen de Anadolu’nun gizemli tarihini yakından keşfetmek için hemen bir Adıyaman tatili planlamak istersen, plan yapmaya Adıyaman Otelleri’ni inceleyerek başlayabilirsin!

Yorumlar