igdirda-gezilecek-yerler-tepe

Ağrı Dağı’nın eteğinde, Aras Nehri kıyısında uzanan Iğdır, Türkiye’nin en doğusunda; Ermenistan ile komşu olan sınır şehrimiz. Tarih boyu 7 bin yılı aşkın süredir birçok medeniyete yuva olan Iğdır’da, bu medeniyetlerin izlerini sürmek bambaşka bir deneyim…

Iğdır, ovaları ve düzlük alanları ile Doğu Anadolu’nun sert karasal ikliminden daha az etkilendiği için bölgenin en verimli tarım alanlarından biri. Lezzetli ve sulu Iğdır kayısısı için düzenlenen şenlikler, şehrin festival havasını yaşayabileceğiniz özel günlerin başında geliyor. Bahar aylarında rengarenk bir tabloya dönüşen Iğdır ovaları ve yaylaları, doğaseverler için muhteşem bir tatil adresi sunuyor.

Anadolu’daki ilk uygarlıklardan günümüze daima yerleşimin görüldüğü Iğdır’ın adı ise Oğuz Han’ın torunu olduğu düşünülen İğdir Bey’den geliyor.

Iğdır’ın ilk sakinleri, bölgeye Milattan Önce 5000’li yıllarda yerleşen Hurriler’di. Ardından Mittaniler, Hititler, Asurlular, Kimmerler, Medler, Persler, Sümerliler ve Subailer gibi toplulukların da yerleştiği şehir pek çok kez el değiştirdi. Ancak Iğdır’a tarihi çehresini kalıcı olarak kazandıran medeniyet ise Urartular oldu. Selçuklular, Karakoyunlular, Akkoyunlular, Safeviler ve Osmanlıların ardından, kısa bir süre Rusların egemenliğinde kalan şehir, sonra Türkiye Cumhuriyeti topraklarına katıldı. Türkiye’nin sonradan il olan ilçelerinden biri olan Iğdır, 1992 yılında Kars’tan ayrılarak il oldu.

Ağrı Dağı’nın heybetli manzarası eşliğinde Iğdır’ın tarihi ve doğal güzellikleri sizi unutulmaz bir Doğu Anadolu gezisine çağırıyor. Birbirinden konforlu ve zevkinize uygun Iğdır Otelleri’nde yerinizi ayırtarak şehri keşfedin.

I. Iğdır’da Gezilecek Tarihi ve Turistik Yerler

Ejder Kervansarayı

Asya’dan gelen İpek Yolu kervanların geçiş noktasında bulunan Iğdır ve çevresinde birçok kervansaray yer alıyor. Bu kervansarayların en tanınmışı ise Ejder Kervansarayı. Iğdır’a yaklaşık 15 km uzaklıkta Harmandöven Köyü’nde bulunan kervansaray;  12. yüzyılda Surmari Emri Şerafettin Ejder tarafından yaptırılmış. Batum, Tiflis, Bakü, Şirvan, Divin ve Ani şehirlerine uğradıktan sonra Iğdır’a gelen kervanların konakladığı kervansaray, şehrin Selçuklu döneminden kalma en önemli yapılardan biri.

igdirda-gezilecek-yerler-ejder-kervansarayi

Koç Başı Mezar Taşları

Iğdır’da hüküm sürmüş Karakoyunlulardan kalma mezar taşları, koç başı figürleriyle dikkat çekiyor. Eski bir Türk geleneğine göre genç yaşta ölenlerin ve kahramanların mezar taşları be şekilde dikiliyordu. Iğdır’daki birçok tarihi mezarlıkta rastlanan koç başlı heykellerinin en iyi korunan örneklerini, Karakoyunlu ilçesinde konumlanan Karakoyunlu Açık Hava Müzesi’nde görebilirsiniz.

Karakale Harabesi

Iğdır merkez yaklaşık 10 km mesafede yer alan Karakale Harabesi’nin Urartular döneminden beri savunma amacıyla kullanıldığı sanılıyor. Selçuklular Dönemi’nde, 12. yüzyılda elden geçirilen ve yeniden inşa edilen yapıdan günümüze surların bir kısmı ve iki büyük kule ulaşabilmiş. Surların arasında büyük bir yerleşim alanının olduğu tahmin edilen alanda yapılan kazılarda Urartu ve eski Tunç Çağından kalma birçok seramik örneği çıkarılmış. Iğdır’ın Ermenistan sınırına yakın Tuzluca ilçesinde yer alan Karakale Harabesi, dönemde oldukça işlek bir noktada yer alıyormuş. Hem bir kale hem de ticaret merkezi olarak kullanılan Karakale Harabesi’nin tarihteki ilk fuar yeri olduğu düşünülüyor.

Şehit Türkler Anıtı ve Müzesi

Birinci Dünya Savaşı yıllarında Iğdır’da yaşanan çatışmalarda hayatını kaybedenlerin anısına inşa edilen anıt, Türkiye’nin en yüksek anıtı olma özelliğini taşıyor.

igdirda-gezilecek-yerler-sehitler-aniti

Iğdır merkezde yer alan anıt ve müze, 35 metre yüksekliğindeki 5 adet dev kılıçtan oluşuyor. Yeşil bir alan içinde yer alan anıtın altında müze yer alıyor.

II. Iğdır’da Gezilecek Doğal Güzellikler

Ağrı Dağı Milli Parkı

Düz ovalar üzerine kurulu Iğdır’ın neredeyse her yerinden Türkiye’nin en yüksek dağı olan Ağrı Dağı’nı görmek mümkün. Ancak eşsiz doğa manzaraları ile Ağrı Dağı manzarasını buluşturmak için 87 hektar büyüklüğündeki Ağrı Dağı Milli Parkı’nı ziyaret etmelisiniz.

igdirda-gezilecek-yerler-agri-dagi

Büyük Ağrı ve Küçük Ağrı Dağı zirveleri, Meteor Çukuru ve Türkiye’nin en büyük buzulunu burada rahatça görebilirsiniz. Marco Polo’nun kimse tırmanamaz dediği Ağrı Dağı’nın zirvesine 9 Ekim 1829’da ilk ayak basan   Prof. Frederik Von Parat olmuş. Günümüzde ise Ağrı Dağı’na tırmanış için bazı prosedürlere uymak gerekiyor.

Tuzluca Tuz Mağaraları

Iğdır’da yoğun bir biçimde kaya tuzu üretimi gerçekleşiyor. Şehrin en yoğun tuz kaynakları ise isminden anlaşılacağı gibi Tuzluca’da yer alan tuz mağaralarından geliyor. Görsel açıdan oldukça etkileyici mağaralardan günde 60 ton tuz çıkarılabiliyor hatta mağaraların Türkiye’nin 100 yıllık tuz ihtiyacına cevap verebilecek kapasitede oldukları belirlenmiş.

Meteor Çukuru

Dünyanın en büyük 2. göktaşı çukurunun Iğdır’da olduğunu biliyor muydunuz? 1892’de şehre bir göktaşının düşmesiyle oluşan Meteor Çukuru, Iğdır’da görülecek yerlerin başında geliyor. Şehir merkezine 42 km uzaklıkta, Korhan Yaylası’ndaki meteor çukuru, 35 metre genişliğe ve 60 metre derinliğe sahip.

Tuzluca Gökkuşağı Tepeleri

Doğanın mucizelerini bağrında saklayan Iğdır köylerinden Çıyrıklı, Tuzluca’da bölgenin volkanik yapısının tüm nimetlerini gözler önüne seriyor. Volkanik kayaçlardan meydana gelen tepeler, rengarenk bir gökkuşağını andırıyor ve muhteşem fotoğraflara fon oluyor.

igdirda-gezilecek-yerler-gokkusagi-tepeleri

Kızılın en güzel tonları yansıtan tepelerde gün doğumu izlemek muhteşem bir deneyim.

İrem Bağları

Iğdır’da ismi gibi cennet yeşili olan İrem Bağları, şehrin en görülesi yerlerinden biri. Volkanik arazilerde yetişen üzümlerin ne kadar lezzetli ve bereketli olduğu bilinen bir gerçek. Bu yüzden İrem bağlarında yetişen üzümlerin tadına bakmayı sakın unutmayın.

Balıklı Göl

Türkiye’nin en yüksek gölü olan Balıklı Göl, deniz seviyesinden 2.241 metre yükseklikte yer alıyor. Çevresinde uzun doğa yürüyüşleri yapabileceğiniz gölde yetişen alabalıkların lezzetine doyum olmuyor. Göl çevresinde yer alan mesire alanında piknik yapabilir, temiz havanın ve manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Yorumlar