Türkiye’nin meşhuru bol ilerinden biri Denizli… İsmi anılır anılmaz herkesin aklına bu Ege şehrine özgü bir şey mutlaka gelir.

Mesela Denizli deyince senin aklına ilk ne geliyor? Aşağıdaki 5’liden biri olma ihtimali çok yüksek…

Denizli’nin sahip olduğu güzellikler elbette saymakla bitmez. Biz bu yazıda Denizli’nin en meşhur 5 güzelliğini anlatacağız. Sen dilersen listedekileri artırabilir, hatta en yakın zamanda bir Denizli gezisi planlayarak şehrin tüm güzellikleri ile buluşabilirsin.

Evet, liste gelsin!

 

1- Pamukkale Travertenleri

Sadece ülkemizin değil yeryüzünün de nadir güzelliklerinden biri olan Pamukkale Travertenleri, Denzili’nin ikonik değerlerinin başında geliyor. Antik dönemlerden beri varlığını sürdüren bu masalsı, doğa harikası bölge, binlerce yıllık mineral tepkimeler sonucunda oluşmuş.

Pamukkale Travertenleri, Denizli’nin bir diğer kültürel mirası olan Hierapolis Antik Kenti ile yan yana konumlanıyor. Menderes Nehri Vadisi’nde yer alan travertenler, Çaldağı’nın eteklerinden gelen kalsiyum oksitli suyun meydana getirdiği bembeyaz terasları ve kayaların çökmesiyle oluşan doğal termal havuzları ile Roma Dönemi’nden beri önemli bir sağlık ve güzellik merkezi olarak biliniyor.

Dünyada farklı farklı örnekleri olsa da muhteşem güzelliği ile onlar arasından sıyrılan Pamukkale Travertenleri, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde de yer alıyor. Son yıllarda tıpkı Kapadokya’daki gibi Pamukkale’de de balon turları yapılmaya başlandı. Buraya kadar gidersen Pamukkale balon turu yaparak bu büyüleyici güzelliği unutulmaz manzaralar eşliğinde hafızana kazıyabilirsin.

2- Hierapolis Antik Kenti

Travertenlerle başlamışken, hemen yanı başında olduğundan bahsettiğimiz Hierapolis Antik Kenti’ni de listeye alalım. Tıpkı travertenler gibi sadece ülkemizde değil dünya çapında bir üne sahip olan Hierapolis Antik Kenti, travertenlerle beraber UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde bulunuyor.

M.Ö. 190 yılında, Frigyalılar döneminde, Bergama Kralı Eumenes’in kurduğu Hierapolis, arkeolojik kültürde “Kutsal Şehir” olarak tanımlanıyor. Tarih boyunca en iyi şekilde korunmuş antik kentlerden biri olan Hierapolis’te, geç Helenistik ve erken Hristiyanlık dönemine ait kalıntılar yer alıyor.

M.S. 692 yılında bölgede meydana gelen büyük bir deprem sonucunda sütunların yıkılıp bu alanda termal suların birikmesi ile antik kent içerisinde oluşan doğal havuzlar, her yıl dünyanın dört bir yanından ziyaretçiyi ağırlıyor. Mısır Kraliçesi Kelopatra’nın da yüzdüğü rivayet edilen bu doğal havuzlar, antik kalıntılar arasında eşsiz bir atmosferde, termal deneyimi yaşama imkanı sunuyor.

3- Denizli Horozu

Denizli’nin sembolü olarak şehrin meydanını renklendiren heykeli ile çoğu kişi için belki de bu listenin ilk sırası onun olmalıydı… Namı ülke sınırlarını aşmış olan Denizli horozu; çarpıcı rengi, vücut yapısı ve ahenkli ahenkli ötüşü ile dünya üzerindeki özel horoz ırklarından biri olarak kabul ediliyor.

Denizli’de yaşayanların geçmiş yıllardan beri uzun ötüşlü horozlara gösterdikleri özenle oluştuğuna inanılan bu ırk; sürmeli siyah gözleri, koyu gri ya da mor renkli, güçlü bacakları, uzun boynu ve görkemli görüntüsüne son noktayı koyan geniş kuyruğu ile Denizli sınırları içerisinde dolaşırken, karşınıza çıkar çıkmaz tanıyacağınız bir görüntüye sahip.

4- Buldan Bezi

Denizli’nin en eski kültürel miraslarından biri olan Buldan bezi de şehrin meşhurlarından…  İsmini Buldan ilçesinden alan ve yüzlerce yıldır Anadolu’da kullanılan, %100 pamuktan üretilen bu tekstilin tarihinin, Çatalhöyük kalıntıları arasında bulunan bez parçaları dikkate alındığında, M.Ö. 6 binli yıllara kadar uzandığı düşünülüyor.

Türkler Anadolu’ya gelmeden önce bu bölgede yaşayan antik Tripolis halkının dokumacılığı bildiği ve sonrasında bölgenin Selçuklu yönetimine geçmesi ile Türklerin dokumacılığı onlardan öğrendiği biliniyor. Denizli’de günümüze kadar gelen bu zanaat, Osmanlı belgelerinde ise dokuma tekniğinden dolayı “bükülü” ismi ile anılıyor. Buldan bezi 1950’lerden sonra motorlu tezgahların üretime geçmesi ile dünyanın pek çok yerine ihraç edilen bir tekstil ürününe dönüşmüş.

Buldan bezinin özellikleri ise şöyle; %100 pamuktan üretildiği için terletme yapmıyor. Aynı zamanda antialerjik özelliğe de sahip. Dokuma tekniğinden dolayı dayanıklı bir kumaş. Tiril tiril yapısı sayesinde özellikle yaz mevsiminde oldukça rahat giyilebilen kıyafetlerin üretildiği kumaş, kışın da sıcak tutma özelliğine sahip.

5- Denizli Tandır Kebabı

Sadece doğal ve kültürel zenginliği ile değil mutfağı ile de öne çıkan ve Ege coğrafyasının en lezzetli yemeklerini tadabileceğiniz bir şehir olan Denizli, ismini verdiği tandır kebabı ile hem gözleri hem de damakları şenlendiriyor.

Özel ustalar tarafından hazırlanan tandır kebabı için hazırlıklar sabahın erken saatlerinde başlıyor. Taş fırınlarının başına geçen ustalar, ateşi harlarken önceden hazırladıkları etleri şişlere diziyorlar. Tandır ateşinde özenle pişen kebap göz doyurucu bir sunumla Denizli sofralarında yerini alıyor. Turist olarak gidenlerin de tadına bakmadan dönmediği Denizli tandır kebabını yemenin kuralı ise çatal-bıçak kullanmadan, direkt yanında gelen lavaşların arasına koyarak yemek…

Yazının başında da dediğimiz gibi, Denizli’nin saymakla bitmeyen güzelliklerini yerinde keşfetmek istersen, Denizli otellerini inceleyip plan yapmaya başlayabilirsin!

Yorumlar