Yaz aylarının, Ege’nin, Çeşme’nin ve tabii ki tatilcilerin göz bebeği Alaçatı, tüm sokaklarında ayak izlerinizi bırakmak, tüm evlerinin önünde fotoğraf çektirmek isteyeceğiniz kadar güzel ve renkli. Özellikle yaz aylarında hem festivalleri hem de artan nüfusu ile daha cıvıl cıvıl bir atmosfer sunuyor. Sakin ve sessiz bir tatil tercih edenler ise sonbaharda tenha sokakların tadını doya doya çıkarabilir.

Ülkemizin en popüler tatil yerleri arasında bulunan Alaçatı; sörf yapmaya elverişli havası ve koyları, tarihi taş evleri, renkli kafeleri ile bambaşka tatil zevklerine sahip insanları bile yüzünde tebessüm, hafızasında keyifli anılarla uğurluyor.

Peki Alaçatı’ya gittiğimde mutlaka görmem gereken yerler neresi diye soruyorsanız, birazdan bahsedeceğim yerleri not alabilirsiniz.

Alaçatı Değirmenleri

1800’lü yıllardan bugüne ulaşan, Alaçatı’nın en eski yapıları arasında bulunan yel değirmenleri, yıl boyu rüzgarlı olan kasabanın simgesi konumunda. Merkezde bulunan bir tepede konumlanan yel değirmenlerinin çoğu restore edilmiş, bazılarında restoran ve kafeler işletiliyor. Alaçatı’da mutlaka görmeniz gereken yerlerin başında gelen yel değirmenlerinde gün batımının müthiş manzarasını izleyebilir, beldeyi keşfinize minik bir ara verip yorgunluk kahvenizi içebilirsiniz.

Alaçatı tarihi yel değirmenleri

Alaçatı’nın en eski yapıları arasında bulunan yel değirmenleri, kasabanın simgesi konumunda.

Alaçatı Pazarı

Sadece Alaçatılıların değil Çeşme’de bulunanların da ziyaret ettiği Alaçatı pazarı, cumartesi günleri kuruluyor. Geniş bir alanda kurulan pazarda, sebze meyvelerden tekstil ürünlerine, el yapımı reçellerden baharatlara kadar pek çok ürün satılıyor. Burası aslında bir köy pazarı ve köylülerin kendi bahçelerinde yetiştirip hazırladığı leziz tatlardan almadan dönmek Alaçatı ruhuna biraz ters düşer, benden söylemesi.

Alaçatı pazarı

Alaçatı pazarında sebze, meyve, tekstil dahil aradığınız çoğu şeyi bulabilirsiniz.

Kemalpaşa Caddesi

Alaçatı’da gezilecek yerlerin başında bulunan Kemalpaşa Caddesi, tatiliniz boyunca mutlaka uğramanız gereken yerlerden. İster yürüyüş yapmak ister popüler mekanlar hakkında fikir sahibi olmak, isterseniz de küçüklü büyüklü alışveriş dükkanlarında zaman geçirmek niyetinde olun, bu cadde tüm gezginler için pek çok farklı alternatife sahip.

Yaz aylarında özellikle de akşam saatlerinde kalabalıklaşan caddede eğlence yerleri de bulunuyor. Müzik zevkinize uyan bir mekanda keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Alaçatı Sokakları

Rengarenk cumbalı evlerin süslediği Arnavut kaldırımlı dar sokaklar, nostaljik bir zaman diliminden günümüze yansıyor gibi. Begonvillerle çevrili evlerden mis gibi kokular yayılıyor, beyaz ile mavinin buluşması ise göz kamaştırıyor. Ege’nin kendine has deniz kokan havası tüm sokakları sarıp sarmalıyor. Alaçatı sokaklarında her türlü ihtiyacınızı karşılayabilecek mağazalar bulacak, esnafın sıcak ve güler yüzlü tavrıyla karşılaşacaksınız. Sevimli butikler ve dükkanlarda doyasıya gezebilir, Alaçatı’ya özgü hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz. Yorulduğunuzda ise nefis bir Türk kahvesinin eşlik ettiği Alaçatı kurabiyesi ile mola verebilirsiniz.

Alaçatı'nın begonvillerle çevrili sokakları

Begonvillerle çevrili sokaklarıyla Alaçatı’dan, damla sakızlı kurabiye yemeden dönmeyin.

Pazaryeri Camii / Ayios Kostantines Kilisesi

1874 yılında inşa edilen Ayios Konstantinos Kilisesi, Yuhannis Halopas tarafından yapılmış. Yığma moloz taş tekniğiyle inşa edilen cami, Sakarya Sokak’ta yer alıyor. Pazaryeri Camii, camiye dönüştürülürken kilisenin esasına sadık kalındığı için hoşgörü kültürünün en güzel örneklerinden biri olarak görülüyor. Otomatik perde sistemi ile namaz kılındığı vakitlerde perde kapanıyor. Müslümanların ibadet saatleri sonrasında tekrar ziyarete açılıyor.

Beldede Rumlar için yapılan üç kiliseden biri olan Pazaryeri Camii-Ayios Kostantines Kilisesi, farklı dinleri aynı çatı altında buluşturmanın yanı sıra üç nefli bazilikal yapısı ile de ziyaretçilerini kendine hayran bırakıyor.

Alaçatı Ayios Konstantinos Kilisesi

Ayios Konstantinos Kilisesi, hoşgörü kültürünün en güzel örneklerinden biri olarak görülüyor.

Hacı Memiş Sokağı

Farklı konseptlerdeki dükkan ve mağazaları bir araya getiren, Kemalpaşa Caddesi’ne kıyasla daha tenha ve sakin olan Hacı Memiş Sokağı’nda tasarımcılar, antikacılar, seramik ve cam atölyelerinin yanı sıra kafe ve restoranlar da mevcut. Restorasyonların doğal dokuyu bozmamasına özen gösterilen, yüksek sesli müziklerin duyulmadığı, yemeğinizi sokaklara taşan masalarda değil avlularda yiyebileceğiniz her yanından sanat ve tasarım fışkıran Hacı Memiş’i bir ziyaret edin deriz.

Alaçatı Hacı Memiş Sokağı

Hacı Memiş Sokağı’nda tasarımcılar, antikacılar, seramik ve cam atölyeleri ile buram buram sanat kokuyor.

Aya Yorgi Koyu

Alaçatı her ne kadar sert esen rüzgarlarıyla tanınsa da Aya Yorgi Koyu, rüzgardan korunan nadir koylar arasında. Berrak denizinde güneşin tadını çıkarabileceğiniz koyun suyu, diğerlerine oranla daha sıcak. Alaçatı’nın gece hayatıyla tanışmak için de çeşitli mekan alternatiflerine sahip olan Aya Yorgi Koyu’nda, sabahın ilk ışıklarına dek eğlenebilirsiniz.

Alaçatı Aya Yorgi Koyu

Alaçatı’ya gidip Aya Yorgi Koyu’nda denize girmeden dönmek olmaz.

Delikli Koyu

Bembeyaz kayaların çevrelediği masmavi deniziyle Delikli Koy, adını doğa olayları sonucu zamanla aşılan büyük bir kayadaki delik ve o delik sayesinde birbirine bağlanan iki koydan almış. Kamp kurmak isteyenlerin de rahatlıkla tercih edebileceği koy, Alaçatı’ya oranla hem daha sıcak hem de sakin bir suya sahip.

Alaçatı Delikli Koy

Bembeyaz kayalar, masmavi deniz… İşte karşınızda Delikli Koy!

Yumru Koyu

Dünyanın sayılı sörf alanlarından biri olan ve her yıl Dünya Windsurf Şampiyonası’na ev sahipliği yapan Yumru Koyu, profesyonel rüzgar sörfçülerinin yanı sıra sörf eğitimi almak isteyenleri de ağırlıyor. Ünlü isimlerin ders verdiği sörf okullarının da bulunduğu koyda kısa bir eğitim sonrasında sörf yapmayı deneyebilirsiniz.

Dünya Windsurf Şampiyonası’na ev sahipliği yapan Yumru Koyu, Alaçatı

Dünya Windsurf Şampiyonası’na ev sahipliği yapan Yumru Koyu’nda, rüzgar sörfçülerini izlemeyi unutmayın.

Alaçatı Ot Festivali

Her yıl mart ayının sonunda gerçekleştirilen Alaçatı Ot Festivali, bölgenin en ünlü festivali konumunda. Alaçatı’da ve çevresinde yetişen yüzlerce ot türünün tanıtıldığı ve yapılan yemeklerin sergilendiği festivale gösterilen ilgi ise her sene artarak devam ediyor. Festival süresi boyunca çeşitli yarışma ve etkinlikler düzenleniyor. Daha önce hiç gitmediyseniz, bu hem eğlenceli hem de çok lezzetli festivali ajandanıza şimdiden not düşmenizi tavsiye ederim.

Alaçatı’nın festivalleri ve şenlikleri sadece yaz aylarında değil yıl boyunca devam ediyor. Mayıs ve ekim aylarında gerçekleştirilen Bisiklet Şenliği, Çeşme Belediyesi’nin desteğiyle düzenlenen uçurtma tutkunlarının gökyüzünü renklendirdiği Alaçatı Uçurtma Festivali, temmuz ayında gerçekleşen Türkiye’nin en iyi sörfçülerinin rekabetine ortak olabileceğiniz Alaçatı Sörf Şenliği ve şubat ayında gerçekleşen filmseverlerin yoğun ilgi gösterdiği IF AFM Bağımsız Filmler Festivali gibi pek çok eğlenceli aktiviteyle tatilinize renk katabilirsiniz.

Alaçatı Ot Festivali

Her sene düzenlenen Alaçatı Ot Festivali’nde leziz tezgahlar sizi bekliyor.

Alaçatı Ot Festivali Turları’na katılmak için tıklayın…

Cansu Yıldız

Yorumlar