Her mevsimin ayrı bir tadı, rengi ve hatta kokusu vardır. Uzun yaz tatillerini arkada bıraktık diye içimizi bir hüzün kaplasa da İstanbul’a sadece birkaç saatlik mesafede bulunan tatil yerleri, kısa ama enerjimizi yerine getirecek, doğayla ve tarihle dolu dinlenme seçeneklerini önümüze sunuyor. Sonbahar ve kış aylarının yoğun temposundan kafamızı kaldırıp, bu mevsimlerin tamamen kendilerine özgü keyfini doya doya çıkarabileceğimiz kaçış noktaları, özellikle hafta sonu yapılan günübirlik turlarla rahatlıkla ziyaret edilebilir.

Sultanların Şehri Edirne’nin Zaman Tünelinden Geçin

Tunca ve Meriç boylarında gezinti, Selimiye’de Mimar Sinan izleri, Kırkpınar güreşleri, Darüşşifa’da su sesiyle terapi ve tabii ki meşhur Edirne ciğeri… Daha şehre yaklaşırken uzaklardan bizi karşılayan ve Mimar Sinan’ın “ustalık eserim” olarak tanımladığı Selimiye Camii’nde başlayan Edirne’nin tarihi yolculuğu, matematiksel bir dehayı barındıran ve her birine ayrı yoldan çıkılan Üç Şerefeli Camii’nin ardından Bizans Dönemi’nden kalma Saat Kulesi’ne kadar uzanıyor. Edirne’de Osmanlı Sarayı’ndan kalan tarihi tatlılardan biri olan badem ezmesinin tadı damağınızda, Meriç Nehri kıyılarında yapacağınız gezinti sırasında temiz hava başınızı döndürse de, deva-i misk, yani her derde deva olan mis kokulu helvalar sizi tekrar kendinize getirecektir. Dönmeden önce tarihi Ali Paşa Çarşısı’ndan edinebileceğiniz meyve sabunları ve Edirne bebeklerinden yanınızda getirmeyi de unutmayın.

selimiye camii 825x600


Bursa’da Tarihi Okuyun

Bursa için “antik şehir” tanımını kullansak çok da yanılmış sayılmayız. İlk yerleşimlerin M.Ö. 12. Yüzyıla kadar uzandığı Bursa, İstanbul’dan sonra en çok tarihi eseri taşıyan şehirdir. İznik konseyinin toplandığı ve Mimar Sinan tarafından camiye dönüştürülmüş olan Cami-i Atik (Ayasofya Kilisesi), Evliya Çelebi’nin deyimiyle “Bursa’nın Ayasofyası” olan 650 yıllık Ulu Camii, çini kaplamalarıyla meşhur, Mehmed Çelebi döneminde hükümet konağı olarak da kullanılan görkemli Yeşil Camii ve Bursa’nın her tarafından görülebilen, şehrin sembolü haline gelmiş Yeşil Türbe ilk olarak ziyaret edilmesi gereken yerlerden.

bursa yesil camii

Sapanca ve Maşukiye’nin Güzellikleriyle Tanışın

Şehre oldukça yakın olmalarına rağmen, bir kere sınırlarından içeri girince bambaşka bir dünyada olduğunuzu hissettirecek sakin bir yer arıyorsanız bu yerler Sapanca ve Maşukiye olacaktır. Göl üzerinde yapacağınız bisiklet turları sırasında uzaklarda yükselen dağların sudaki yansımalarıyla dinginleşen ruhunuz, Maşukiye’de yapacağınız lezzetli köy kahvaltısıyla ihtiyaç duyduğu huzuru bulacak. Günü tamamladığınızda ise buraların hiç bozulmamasını dileyeceksiniz.

sapanca golu


Abant’ta Nostaljik Gezintiye Çıkın

Bolu Tabiat Parkı’nın içerisinde, nilüfer çiçekleri ile süslü, çam ve köknar ağaçlarıyla çevrili bir doğa harikası Abant Gölü’nün her mevsimde ayrı bir tadı vardır. Dinlenmek ve keyifli bir gün geçirmek için sakin bir atmosfer sunan Abant’ta kış aylarında buz tutan yüzeyi üzerinde kayıp, sonbaharda göl kenarında balık tutabilirsiniz.

abant golu

Yorumlar