Japonya’da gezilecek yerler – Yakuşima Adası – Yakusugi Ormanı

Yemyeşil yosun ormanları, eşsiz manzaralar, çok uzun zamandır adanın bekçiliğini yapan yaşlı sedir ağaçları ve adanın sakinleri olan geyikler, maymunlar… Japonya’nın güneyinde yer alan Yakuşima Adası, görülmeye değer masalsı bir dünya sunuyor. Bu ada, kesinlikle hayallerinde yer edecek ve gezilecek yerler listende ilk sıralara yerleşecek kadar güzel bir atmosfere sahip!

Doğanın Büyülü Güzelliğiyle Buluşma Zamanı

Yakuşima, Ösumi Adaları’ndan biri. Yaklaşık 15 bin kişiye ev sahipliği yapan adanın yüzölçümü 500 km². Yakuşima Adası’nın en yüksek noktası 1936 m ile Miyanoura Dağı. 1886 m yüksekliğindeki Nagata Dağı da adayı ziyaret edenlerin dikkatini çekiyor. Buraya ulaşmak biraz zorlu olsa da yol boyunca ve yolun sonunda karşılaşılan manzaralar, bu zorluğu cazip kılıyor.

Japonya’da gezilecek yerler – Yakuşima Adası – Yakusugi Ormanı

Ağaçların ve taşların yosunlarla kaplanmış görüntüsü, yeşilin her tonunu sunuyor. Adada yer alan yürüyüş ve koşu parkurları ile buraların doğası ile bütünleşmek ve birbirinden güzel fotoğraflar çekmek mümkün. Yol boyu karşına çıkacak şelaleler ve akıp giden nehirler de adanın güzelliğine güzellik katıyor.

Muhteşem güzellikleri ile ormangülleri ve Japonya’da “sugi” adıyla anılan endemik Japon sedir çamları, Yakuşima Adası’na hayat veriyor. Ada, 1993 senesinde Dünya Mirası Alanı ilan edilmiş. Adanın bazı bölümlerinde hiçbir ağacın kesilmemiş olduğu düşünülüyor ve bu da doğal vahşi yaşam alanları için oldukça değerli görülüyor. Yakuşima Adası, Japonya’nın ve hatta dünyanın en çok yağış alan yerlerinden biri olarak da dikkat çekiyor.

Japonya’da gezilecek yerler – Yakuşima Adası – Yakusugi Ormanı

Dünyanın En Yaşlı Ağaçlarından Biriyle Tanışmaya Ne Dersin?

Dünyanın en yaşlı ormanlarından biri olarak anılan Yakusugi Ormanı, her yıl yaklaşık 300 bin turisti ağırlıyor. Yakuşima Adası’nda yer alan bu değerli ormanda 2000 yaşından büyük ağaçların olduğu biliniyor. Adanın sembolü olan Jomon Sugi ağacını mutlaka görmelisin. Hayat yıllar boyu akıp devam ederken orada durup tüm yaşamı içine çekmiş ve geçmişi bugüne bağlayan o ağaçlardan biriyle buluşup kucaklaşmayı kim istemez ki!

Shinrin-Yoku, Japonca’da “orman banyosu” anlamına gelen bir kelimeymiş. Düşüncesi bile iyi hissettiriyor değil mi? Japonya Orman Bakanlığı, 1982 senesinde tüm vatandaşlarına doğada düzenli olarak zaman geçirmenin sağlıklı bir yaşam için önemli olduğunu söylemiş ve herkese orman banyosu yapmalarını önermiş. Orman banyosu için Yakuşima Adası’na gitmek güzel olmaz mıydı?

Japonya’da gezilecek yerler – Yakuşima Adası – Yakusugi Ormanı

Miyazaki’nin Esin Kaynağı Olan Bir Düş Ormanı

Hayao Miyazaki yapımı Japon animelerinden biri olan Prenses Mononoke filminde görülen büyüleyici ormanın Yakusugi Ormanı’ndan esinlenildiği düşünülüyor. Japonya’da 12 Temmuz 1997’de ilk olarak gösterilen bu animasyon film, ormanı koruyan doğaüstü yaratıkların doğanın kaynaklarını hızla tüketen insanlarla mücadelesini anlatıyor.

Japonya’da gezilecek yerler – Yakuşima Adası – Yakusugi Ormanı

*Seyahat planı yapmadan önce, ülkelerin pandemi nedeniyle değişen giriş kurallarını incelemeyi unutma.

Yorumlar