İstanbul’da yaşayanlar için aktivite olanağı saymakla bitmez… Yine de hafta sonuna yaklaştığımızda ya da işler güçler fırsat verdiğinde, gezmeye zaman bulabildiğimiz anlarda ne yapsak diye düşünüyoruz.

Evet; İstanbul restoranları, eğlence durakları, alışveriş olanakları, Boğaz’ı, her biri ayrı bir renk taşıyan hareketli sokakları, caddeleri ve daha pek çok detayı ile günün akışında planlarımızı dolu dolu yapabileceğimiz bir şehir.

Tam da bu noktada hatırlamamız gereken bir şey var; İstanbul tarihi boyunca birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış, her karışında sayısız hikayeler taşıyan efsanevi bir şehir aynı zamanda…

Günlük koşturmacalar arasında yaptığımız hareketli planlara biraz ara verip, zamanı yavaşlatıp ve hatta geriye alıp, bir hafta sonu şehrin tarihi hikayelerine kulak vermeye ne dersin?

Hem İstanbullular hem de şehri ziyarete gelecek olanlar için en güzel aktivitelerden biri İstanbul müzelerini gezmek… Üstelik birbirinden farklı giriş ücretleri olan müzeleri gezmek için tek tek bilet almak yerine yıllık MüzeKart alarak, uygun maliyetle birçok müzeyi gezmek mümkün!

MüzeKart’ı nasıl alabileceğini merak ediyorsan, ihtiyacın olan bilgileri de yazının sonunda senin için paylaştık.

İşte İstanbul’da MüzeKart ile gezebileceğin birbirinden güzel müzeler…

Topkapı Sarayı

Yüzlerce yıldır, Tarihi Yarımada siluetinin en görkemli yapılarından biri olan Topkapı Sarayı, sadece İstanbul’un değil ülkemizin de en çok ziyaret edilen müzelerinden biri… Osmanlı İmparatorluğu’nun en güçlü döneminde, 25 padişahı ağırlamış olan saray, tarihimizin en merak edilen yapılarının başında geliyor.

İmparatorluğun en görkemli zamanlarına ev sahipliği yapsa da mimarisinde sadeliğin ve doğa ile iç içe oluşun öne çıktığı Topkapı sarayı 2021 yılında Dünyanın En Güzel Sarayı seçildi. Schönbrunn, Buckingham Sarayı, Elhamra ve Neuschwanstein gibi dünyanın en ünlü sarayları arasından altın oranlarına en uygun güzelliğe sahip oluşu ile bu unvanı hak eden Topkapı Sarayı’nı MüzeKart ile (Harem bölümü hariç) gezebilirsin.

Ağaçlarla kaplı bahçesi ve Boğaz havasının eşlik edeceği ziyaretinde, geçmişin hikayelerine dalacağın pek çok bölümü gezerken günün nasıl geçtiğini anlamayabilirsin.

Müze Ziyaret Saatleri:
Açılış Saati: 09:00
Kapanış Saati: 18.00
Salı günleri kapalıdır.

Beylerbeyi Sarayı

Anadolu Yakası’nda, tarihi Beylerbeyi semtinin kıyısında, İstanbul Boğazı’nın masmavi sularına nazır inşa edilmiş, görkemli bir yapı Beylerbeyi Sarayı… 1863- 1865 yılları arasında inşa edilen saray, göz alıcı set bahçeleri, görkemli ana binası kadar kendine hayran bırakan köşkleri ve eşsiz manzarası ile 19. Yüzyılın en prestijli yapılarından biri olarak kabul ediliyor.

İlk olarak ahşap mimariyle inşa edilen saray (1808-1839 yılları arasında), , geçirdiği yangın sonrasında Sultan Abdülaziz tarafından yeniden yaptırılmış. Padişahların sayfiye yeri olarak kullandığı saray ayn zamanda yabancı devlet adamlarının da ağırlandığı bir konuk evi olarak planlanmış. Dış cephesi batı mimarisini iç dekorasyonu ise klasik Osmanlı Mimarisi’nin yansıtan saray doğu ile batının buluşmasını

MüzeKart ile gezebileceğin Beylerbeyi Sarayı’nda Mabeyn ve Harem bölümlerinin bulunduğu ana yapı ziyarete açık. Ayrıca günümüze ulaşan köşklerden; Deniz Köşkleri, Mermer Köşk ve Ahır Köşk’ü de görebilir, sarayın bahçesinde ve deniz kıyısında manzaranın tadını çıkarabilirsin.

Müze Ziyaret Saatleri:
Açılış Saati: 09:00
Kapanış Saati: 18.00
Gişe Kapanış Saati: 17.30 

Galata Kulesi

Yine Tarihi Yarımada siluetinin tamamlayıcı, eşsiz bir yapı olan Galata Kulesi, İstanbul manzarasını panoramik olarak seyredebileceğin en doğru yerlerden biri… Dünyanın en eski kuleleri arasında bulunan ve şehrin de simgelerinden biri olan Galata Kulesi 700 yılı aşkın bir geçmişe sahip.

Kule, Bizans İmparatorluğu döneminde, Galata’nın Ceneviz kolonisi olduğu zamanlarda, Galata surlarının bir parçası olarak Cenevizliler tarafından inşa edilmiş. Osmanlı İmparatorluğu’nda kule bir süre zindan olarak kullanılmış sonrasında ise yangın gözetleme kulesine çevrilmiş. Günümüzde ise müze ziyarete açık olan ve MüzeKart ile gezebileceğin Galata Kulesi’nde; tarihöncesi dönemlerden günümüze İstanbul’un tüm dönemlerine ait eserler sergileniyor.

Müze Ziyaret Saatleri:
Açılış Saati: 08:30
Kapanış Saati: 00:00
Gişe Kapanış Saati: 23:00

İstanbul Arkeoloji Müzeleri

İstanbul’un tarihi merkezi Sultanahmet’te bulunan İstanbul Arkeoloji Müzeleri, ev sahipliği yaptıkları eserlerle dünyanın en büyük koleksiyonlarından birine sahip müzeler arasında yer alıyor. Her yıl yerli ve yabancı sayısız misafiri ağırlayan müzeler, 3 ana birimden oluşan bir müzeler kompleksi aslında… İstanbul Arkeoloji Müzeleri, Türkiye’nin ilk müzesi olarak biliniyor.

MüzeKart ile gezilebilen İstanbul Arkeoloji Müzeleri, dünyanın en büyük tarihi eser koleksiyonlarından birini barındırıyor. Sultanahmet’te konumlanan müze, her yıl milyonlarca ziyaretçiyi ağırlıyor. Müze içindeki 3 ana birimden biri, aynı zamanda kompleksin en eski yapısı olan, Türk çini ve seramik örneklerinin bulunduğu Çinili Köşk (1452). Eski Şark Eserleri Müzesi olarak adlandırılan diğer bina ise Osman Hamdi Bey tarafından 1883 yılında güzel sanatlar akademisi olarak hayata geçirilmiş, günümüzde ise Anadolu, Mezopotamya, İslamiyet öncesi Mısır ve Arap Yarımadası’dan eserler sergileniyor. Kompleksin bir diğer birimi olan Arkeoloji Müzesi ise inşa edildiği dönemde dünyanın sayılı müze yapılarından biri olarak tanımlanıyor.

Müze Ziyaret Saatleri:
Açılış Saati: 09.00
Kapanış Saati: 18.30
Gişe Kapanış Saati: 18.00

Rumeli Hisarı

İstanbul Boğazı’nın en dikkat çeken yapılarından biri olan Rumeli Hisarı bir Orta Çağ yapısı olarak görkemli bir görselliğe sahip. Fatih sultan Mehmet’in İstanbul Boğazı’ndan geçen gemileri kontrol etmek için yaptırdığı hisarın yapımına 1452 yılında başlanmış. Fetihten sonraki dönemde bir süre devlet hapishanesi olan yapı, 1746 yılında gerçekleşen yangında tahrip olmuş ve Sultan 3. Selim zamanında yeniden tamir edilmiş. 1968 yılında ise müzeye dönüştürülmüş.

Orta Çağ’dan günümüze kalan Rumeli Hisarı, görkemli kulelerinin dışında, çam fıstığı, erguvan gibi ağaçları ve yabani bitki örtüsü ile İstanbul Manzarası’nı güzelleştiren bir bahçeye de sahip. Fetih sürecinde kullanılan gülleler, II. Beyazıd ve Geç Osmanlı dönemlerine ait toplar, Doğu roma İmparatorluğu’na ait taş eserler ve Haliç zincirini kapsayan koleksiyonu ile seni bekliyor. MüzeKart’ın varsa Rumeli Hisarı’nı keşfe çıkabilir, 3 seyir terasından İstanbul2un nefes kesen manzaralarını seyre dalabilirsin.

Müze Ziyaret Saatleri:
Açılış Saati: 09.00
Kapanış Saati: 17.00
Pazartesi günleri kapalıdır.

MüzeKart Nedir ve Nasıl Alınır?

MüzeKart, T.C. Kültür ve turizm Bakanlığı ile Milli Saraylar’a bağlı 300’den fazla müze ve ören yerini bir yıl boyunca sınırsız gezebileceğin bir kart. Her biri ayrı ayrı ücretlere sahip olan müzeleri, MüzeKart üyeliği ile ücretsiz gezme şansına sahip olabilirsin.

Müze Kart’ın 2021 yılı satış fiyatı Türk vatandaşları için 60 TL olarak belirlenmiş. Satın aldığın günden itibaren 1 yıl boyunca geçerli olan MüzeKart ile sadece İstanbul’da değil Türkiye’deki pek çok müze ve örenyerini gezmek mümkün.

İstanbul’daki MüzeKart satış noktalarını öğrenmek ve detaylı bilgi edinmek için muze.gov.tr adresini ziyaret edebilirsin.

* Müze ziyaret saatleri yazının yazıldığı tarih için geçerlidir. Güncel ziyaret saatlerine müze müdürlüklerinin web sitelerinden ulaşabilirsin.

 

Yorumlar