Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin sunduğu güzellikler Siirt’te seni bekliyor. Doğası, tarihi ve lezzetli yemekleriyle öne çıkan Siirt’te, Mezopotamya’nın bambaşka bir yönünü keşfedebilirsin. Siirt’i yakından tanımak istersen ziyaret edebileceğin birkaç rotayı bu yazımızda senin için listeledik!

Botan Kanyonu (Rasıl Hacar)

Botan Kanyonu (Rasıl Hacar)

Siirt’te gezilecek yerlerin başında yer alan Botan Kanyonu, harika doğal manzaralar sunuyor. Derinliği yaklaşık 370 metre olan kanyonun içinden Uluçay Nehri geçiyor. Nehrin sunduğu muhteşem manzaraya tanık olmak için kanyondaki seyir tepelerine mutlaka çıkmalısın. Siirt’in kuzeydoğusunda yer alan bölge, şehir merkezine 4 km’lik bir uzaklıkta kalıyor. Eski çağlarda ev olarak kullanılan mağaralar, kanyonun kenarında dik bir şekilde duran ve adına atlama taşı denilen uzun bir kaya parçası, kanyonda gezebileceğin diğer yerler arasında bulunuyor.

Ulu Camii

Ulu Camii

Siirt’te ziyaret edilmesi gereken bir diğer yer ise Ulu Camii… Şehrin merkezinde yer alan bu cami, Osmanlı döneminde inşa edilmiş. Caminin içerisinde yer alan tarihi mihrap ve minber, üzerindeki süslemeler ile dikkat çekiyor.

Tillo Kalesi ve Cam Seyir Terası

Tillo Kalesi ve Cam Seyir Terası

Siirt’te etkileyici bir manzarayla karşılaşabileceğin bir yer daha! Osmanlı döneminde inşa edilen Tillo Kalesi, 2016 yılında içine cam teras yapılarak turizme açılmış. Vadiden 1.100 m yükseklikte kalan cam terasın, 7 m uzunluğu ve 5 m genişliği bulunuyor. Seyir terasını haftanın her günü, 09.00 – 17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsin.

Sağlarca Kaplıcası

Siirt’in Eruh ilçesinde yer alan Sağlarca Kaplıcası, şehir merkezine 17 km uzaklıkta kalıyor. Botan Kanyonu’ndaki bir mağarada konumlanan kaplıca suyunun sıcaklığı 26 dereceyi buluyor. İçerisinde birçok yararlı minarelin yer aldığı kaplıca suyunda; kalsiyum, klor, sodyum, sülfat, bikarbonat ve hidrojen-sülfür bulunuyor. PH değerleri ortalama 6,4 olan kaplıca suyuna girip, kendini zihnen ve bedenen yenileyebilirsin.

Perde pilavı

Siirt’te Ne Yenir?

Türk mutfağının zengin yemek kültüründen birçok lezzeti Siirt’te keşfedebilirsin. Birçok damak tadına hitap eden lezzetlerle öne çıkan Siirt mutfağında; büryan kebabı, perde pilavı, Siirt kitel ve ismeket köfte gibi damak çatlatan lezzetler seni bekliyor. Listeye bir de tatlı eklemek istersen, aside tatlısını mutlaka denemelisin. Bazı yörelerde Antep ve Şam fıstığı olarak bilinen fıstık türünün, Siirt’te de yetiştiğini unutmadan söyleyelim. Siirt fıstığının en önemli özelliğiyse diğer çeşitlerine göre daha az yağ içermesi.

Siirt; zengin tarihi, kültürel mirası, doğal güzellikleri ve lezzetli yemekleri ile keşfedilmeyi bekleyen bir şehir… Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin bu tarihi şehrinde unutulmaz bir gezi deneyimi yaşamak için ETS ile yerini hemen ayırtabilirsin. Seyahatini planlamaya Siirt Otelleri’ni  inceleyerek başla.

Yorumlar