Türkiye’den Vize İstemeyen Güney Amerika Ülkeleri - Botafogo Körfezi, Rio De Janeiro

Rengarenk insanlar, sıcacık dans ritimleri, doğal güzellikler ve dahası ile Güney Amerika, uçsuz bucaksız bir derya… Arjantin, Brezilya, Peru ve diğerleri düşünülünce vizesiz gidilebilecek Güney Amerika ülkeleri gerçekten çok davetkar. Biraz macera arayan, bu toprakları görmek, buradaki zengin kültürle ve harika doğal alanlarla buluşmak isteyen herkes Vizesiz Güney Amerika turlarını incelemeye almıştır sanıyorum. O zaman Türkiye’den vize istemeyen Güney Amerika ülkelerine doğru yola çıkmanın zamanı geldi!

Topraklarının %60’ı Amazon yağmur ormanlarından oluşan Brezilya, Kolombiya’nın boyu 60 metreye uzanan palmiye ağaçları ile ünlü Cocora Vadisi, dünyanın harikaları arasında yer alan Machu Picchu Antik Kenti ile son yılların popüler turistik noktalarından biri haline gelen Peru; toplamda 275 şelale ile Arjantin, Brezilya ve Paraguay ülkelerine yayılmış olan ve dünyanın en büyük şelalesi olarak anılan Iguazu Şelaleleri, Arjantin’in “dünyanın sonu” olarak da bilinen şehri Ushuaia, Rio de Janeiro’nun eşsiz manzarasını seyredebileceğin Sugar Loaf Tepesi…

Vizesiz Güney Amerika Ülkeleri - Punta Negra, Peru

Tüm bu güzelliklere ve hatta daha fazlasına ev sahipliği yapan Güney Amerika’nın havasını mutlaka solumak gerek. Güney Amerika’nın tehlikeli yerleri olduğunu da söylüyorlar ancak gerekli önlemleri alıp rotanı ona göre çizersen ve yola çıkmadan önce ön araştırmalarını yaparsan seni çok mutlu edecek Güney Amerika anıları biriktirebilirsin.

Türkiye’den vize istemeyen ülkeleri liste halinde görmek istersen Vizesiz Ülkeler yazısına göz atabilirsin. Vize derdi olmadan gezme fikri seni heyecanlandırdıysa içinde Güney Amerika rotaları da bulunan vizesiz yurt dışı turlarını da incelemeyi unutma. Vizesiz Güney Amerika ülkeleri hakkında bilgi edinmek istiyorsan okumaya devam et. Şimdiden iyi yolculuklar!

Türkiye’den Vizesiz Gidilebilecek Yerler - Machu Picchu, Cusco, Peru

Güney Amerika’nın “En”leri!

Türkiye’den vize istemeyen Güney Amerika ülkelerini gezerken dünyanın enlerine de şahit olman mümkün. Güney Amerika ülkeleri bu konuda oldukça elverişli…

  • Dünyanın en yüksek şelalesi olan Angel Şelalesi, yerlilerin deyişiyle Kerepakupai Meru Şelalesi Venezuela topraklarında yer alıyor.
  • Dünyanın en uzun sıra dağları olan And Dağları, 8000 km boyunca uzanıyor ve tam 7 Güney Amerika ülkesinden geçiyor.
  • Yeryüzünün en kurak çölü olan Atacama Çölü, Şili sınırları içinde bulunuyor.
  • Dünyanın en geniş yağmur ormanları olan Amazon yağmur ormanları Brezilya, Peru, Kolombiya, Venezuela, Ekvador, Bolivya, Guyana, Surinam ve Fransız Guyanası sınırlarına yayılıyor ve beş buçuk milyon kilometrekarelik bir alana yayılarak dünyanın öne çıkan oksijen kaynaklarından oluyor.
  • Dünyanın en büyük tuz gölü ve dünyanın en düz yeri olan Salar de Uyuni Gölü, Bolivya’nın güneybatısında yer alıyor.
  • Dünyanın en yüksek ticari ve turistik gölü Titikaka Gölü, 3812 m yükseklikte bulunuyor. Peru ve Bolivya sınırlarında yer alan göl, ulaşım ve balıkçılık için kullanılıyor.
  • Dünyanın en yüksekteki başkenti La Paz, Bolivya’nın yönetimsel başkenti ve burası deniz seviyesinden 3.650 metre yükseklikte.

Türkiye’den Vize İstemeyen Güney Amerika Ülkeleri - Iguazú Şelalesi

Güney Amerika’ya Ne Zaman Gidilir?

Dünyanın güney yarımküresinde yer alan Güney Amerika mevsimler ve iklim açısından bizden farklı. Güney Amerika ikliminin biraz zorlu olabildiğini söylemek gerek. Burada çöl iklimi de Akdeniz iklimi de okyanus iklimi de görülebiliyor. Islak ve kuru mevsimleri iyi incelemek ve gitmek istediğin ülkeye göre tarihi belirlemek gerekiyor. Yani Güney Amerika’yı yaz mevsiminde ziyaret etsen bile akşam serin havanın etkisi ile üşüme ihtimalin var. Bavulunu hazırlarken bu bilgiyi mutlaka göz önünde bulundur.

Aralık, ocak ve şubat ayları Güney Amerika’da yaz mevsimi; mart, nisan ve mayıs ayları Güney Amerika’da sonbahar mevsimi; haziran, temmuz ve ağustos ayları Güney Amerika’da kış mevsimi; eylül, ekim ve kasım ayları Güney Amerika’da ilkbahar mevsimi yaşanıyor. Türkiye’de mevsim kışken bambaşka deneyimler ile dolu bir yaz tatili için rotanı Güney Amerika’ya çevirebilirsin.

Yılbaşını yaz ayında, Rio de Janeiro’da kutlamak hiç fena olmaz, öyle değil mi? Sonbaharda ise Buenos Aires ve Arjantin gezilebilir. Şili’deki Atacama Çölü ve Brezilya’da Amazon Yağmur Ormanları kış aylarında ziyaret edilebilir. Güney Amerika’yı ziyaret etmek için en güzel zamanlar genelde ilkbahar ayları sayılır. Bu mevsimde Machu Picchu’yu görmelisin!

Vizesiz Güney Amerika Ülkeleri - Peru, Cusco, Yerel Dans

Vizesiz Güney Amerika Ülkeleri

Dünyanın en sıra dışı manzaralarını görmek için gidebileceğin Güney Amerika ülkeleri Türkiye’de vize istemediği için şanslıyız. Tabii ki yol oldukça uzun ve masraflı ancak göreceklerinin bu kadar zorluğa kesinlikle değeceği aşikar. Eğer bu kadar uzak mesafeye gitmek konusunda kararsız kalıyorsan mutlaka Vizesiz Güney Amerika Turları’nı incele ve bu muhteşem deneyimden kendini mahrum etmemek için yerini hemen ayırt. Peru Bolivya Şili | Uyuni Tuz Gölü Turu, Güney Amerika | Brezilya, Arjantin, Şili Turu, Peru Bolivya Şili Amazonlar | Yılbaşı Turu ve Büyük Güney Amerika | Brezilya, Arjantin, Şili, Praguay, Uruguay Turu ETS ayrıcalıkları ile seni bekliyor.

Türkiye’den vize istemeyen Güney Amerika ülkeleri; Arjantin, Bolivya, Brezilya, Ekvador, Kolombiya, Paraguay, Peru, Şili, Uruguay ve Venezuela olmak üzere 10 ülkeden oluşuyor. Vize almakla uğraşmadan sadece uçak biletini ve kalacağın yeri ayarlayarak yepyeni ülkelere doğru yolculuğa çıkmak seni heyecanlandırıyorsa Güney Amerika ülkelerine doğru yol almak seni mutlu edebilir.

Türkiye’den Vizesiz Gidilebilecek Yerler - Şili, Ahu Tongariki

1. Arjantin

Türkiye’den vizesiz olarak gidebileceğin Güney Amerika ülkelerinden Arjantin’de 90 güne kadar kalabilirsin. Vizesiz Arjantin turunu planlarken ülkenin sevilen noktalarını gezi planına eklemek için güzel bir araştırma yapmalısın. And Dağları ve Atlas Okyanusu eşliğinde uzanan ve muhteşem doğal güzellikleri ile öne çıkan bu ülke, Güney Amerika’nın en turistik yerlerinden. Ülkenin para birimi Arjantin Pesosu ve resmi dili ise İspanyolca…

Arjantin’de gezilecek yerler arasında öne çıkanlar doğanın ihtişamını gözle önüne seren Iguazu Şelalesi, Los Glaciares Milli Parkı içinde yer alan ve heybetli görünümü ile ziyaretçilerini etkileyen El Calafate Perito Moreno Buzulu, Arjantin’in ve dünyanın en güney ucundaki şehir Ushuaia, 7 Göller Yolu, kızıl çölleri ve etkileyici doğası ile Salta, başkent Buenos Aires ve rengarenk evleri ile ünlü La Boca, Recoleta Mezarlığı, La Plata Katedrali, Pilar Kilisesi hayal gücünü artıracak güzellikteki Quebrada de Humahuaca, Arjantin’in en büyük ve Güney Amerika’nın Titikaka Gölü’nden sonra ikinci en büyük gölü olan Laguna Mar Chiquita, Bariloche olarak sayılabilir.

Türkiye’den Vize İstemeyen Güney Amerika Ülkeleri - Arjantin, Iguazu Şelaleleri

2. Bolivya

La Paz, Cochabamba, Santa Cruz ve Potosi gibi önemli şehirlere sahip olan Bolivya’nın yasal başkenti ise Sucre şehri. La Paz da yönetimsel başkent, yasama ve yürütme merkezi olarak öne çıkıyor. Ülkede para birimi olarak Bolivya Bolivianosu kullanılıyor. Çok kültürlü bir yapıya sahip olan ülkenin anayasasında resmi dil olarak tam 36 dil tanımlanmış. İspanyolca, Kayavaya dili, Quechua dili, Aymaraca, Guaraní dili ve diğerleri. Brezilya, Paraguay, Peru, Şili ve Arjantin ile komşu olan Bolivya için Güney amerika’nın saklı cennetlerinden biri denebilir. Bolivya’da Türkiye’den vizesiz olarak gidilebiliyor. Vizesiz Bolivya turu için yola koyulduğunda burada 90 güne kadar kalabilirsin.

Temel İspanyolca bilgisi bu bölgede gezmek için önemli. Çünkü gidenler genellikler İngilizce bilen kişi sayısının az olduğunu söylüyor. Güney Amerika coğrafyası, kültürü ve insanı ile oldukça dikkat çekici ve bu bölgeyi her şeyiyle keşfetmeyi isteyenlerin hayali genel olarak Bolivya, Şili ve Peru taraflarını görmek. Titikaka Gölü, Bolivya’da gezilecek yerlerin başında geliyor. Isla del Sol yani Güneş Adası ile bu göl üzerinde yer alan ve ülkenin mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerinden. Dünyanın en büyük tuz gölü Salar de Uyuni Gölü, Laguna Colorada, Bolivya’nın en popüler tırmanış noktalarından Huayna Potosí Dağı, Yungas Yolu, Madidi National Park, İnka kültüründen önemli kalıntıları barındıran Tiwanaku ve macera arayanların kendini bulduğu The Dead Road (Ölüm Yolu) Bolivya’da gezilecek yerler arasında bulunuyor.

Türkiye’den Vize İstemeyen Güney Amerika Ülkeleri - Bolivya, Salar de Uyuni Gölü

3. Brezilya

Güney Amerika kıtasının en büyük ülkesi Brezilya’ya hoş geldin! Türkiye’den vize istemeyen ülkeler arasında yer alan Brezilya’da 90 güne kadar vizesiz kalabilirsin. Vizesiz Brezilya turuna çıkmak ve ülkede yepyeni şeyler deneyimlemek gerçekten ilgi çekçi görünüyor. Resmi dili Portekizce olan Brezilya’nın para birimi ise Brezilya Reali. Brezilya’nın başkenti Brasília şehri ve ülkenin en büyük şehri ise São Paulo. Ekvador ve Şili dışında kalan tüm Güney Amerika ülkeleri ile komşu olan ülke, uzun bir Atlas Okyanusu kıyısına sahip.

Brezilya deyince akla güzel bir doğa, etkileyici şehirler, Brezilya sahilleri, samba, karnaval ve futbol geliyor. Brezilya’da gezilecek yerler saymakla bitecek gibi değil ama biz yine de akla ilk gelenleri sıralayalım. Tanrı Kent Rio De Janeiro’da gezilecek yerler arasında Kurtarıcı İsa Heykeli, Corcovado Tepesi, Copacabana Plajı, Leme Plajı, Barra Plajı ve Maracana Stadyumu öne çıkıyor. Rio de Janeiro şehrini baştanbaşa izlemek için teleferik ile Kesme Şeker Dağı’nın zirvesine çıkabilirsin. Yolun buralara düşecekse renkli bir şölene dönüşen Rio Karnavalı’na dahil olmayı da ihmal etme.  Sao Paulo, Porto Alegre, Salvador Da Bahia, Iguazu Şelaleleri’nin Brezilya’daki bölümüne ev sahipliği yapan Foz do Iguaçu, Roraima Dağı, Chapada Diamantina Ulusal Parkı ve Porto De Galinhas Brezilya’da görmen gereken diğer yerlerden.

Türkiye’den Vize İstemeyen Güney Amerika Ülkeleri - Brezilya, Kesme Şeker Dağı

4. Ekvador

Türkiye’den vizesiz gidilebilecek ülkelerden bir diğeri Ekvador. Güney Amerika kıtasındaki Ekvador’un başkenti Quito ve en büyük şehri ise Guayaquil. Para birimi olarak ABD Doları kullanan Ekvador’un resmi dili İspanyolca. Macera, kültür ve doğa gibi pek çok güzelliği bir arada bulabileceğin Ekvador plajları, Amazon havzası ve And Dağları arasında unutulmaz anlar yaşayabileceğin bir ülke. Üstelik Türkiye’den vizesiz Ekvador turuna çıktığında 90 güne kadar turist olarak gezebiliyorsun. Yağmursuz ve sıcak günlerde rahat rahat gezeyim diyorsan yaz aylarında ülkeye giriş yapmalısın. Amazon Yağmur Ormanları’nın yağmurlu dönemlerine denk gelmek istiyorsan ekim sonrası dönemlerde gelebilirsin.

Ekvador’a bağlı ve 19 adadan oluşan takımadaları Galapagos Adaları, Ekvador’da gezilecek yerler arasında öne çıkıyor. Burada dev kaplumbağalar gibi farklı canlılar yaşıyor ve Charles Darwin’in evrim teorisi konusunda buradan ilham aldığı söyleniyor. Başkent Quito, renkli pazarları ile dikkat çeken Otavalo, şenlikli festivallere ev sahipliği yapan Cuenca, Quilotoa Krater Gölü, Ekvador’un Pasifik Okyanusu’ndaki kıyısı Salinas, Tungurahua’da volkanlar ile çevrilmiş olan ve doğal termal imkanları ile öne çıkan Banos Ekvador’da görmen gereken diğer yerlerden. Unutmadan şunu da söyleyeyim ki dünyaca ünlü “dünyanın sonundaki salıncak” da Banos’ta yer alıyor.

Türkiye’den Vize İstemeyen Güney Amerika Ülkeleri - Ekvador, Galapagos Adaları

5. Kolombiya

Kolombiya, Türkiye vatandaşlarından vize istemeyen ülkelerden biri… Vizesiz Kolombiya’ya girmek isteyenler için 180 gün içinde 90 gün ikamet izni bulunuyor. Ancak her girişte 30 gün ikamet etme hakkı var ve bu şekilde 90 güne kadar tamamlanabiliyor. Kolombiya para birimi olarak Kolombiya Pesosu kullanıyor. Başkenti Bogota olan Kolombiya’nın resmi dili anayasal olarak İspanyolca ve diğer 68 Kolombiya dili olarak belirlenmiş.

Kolombiya’da göreceğin pek çok güzel manzara var. Bunların başında da muhteşem bir doğa ile iç içe olan Las Lajas Tapınağı geliyor. Görkemli bir mimariye sahip olan tapınak hac yeri olarak görülüyor. Ekvador’da gezilecek yerler arasında öne çıkanlardan biri de muhteşem doğal güzelliği ile Tayrona Doğal Ulusal Parkı. Bu park alanını keşfettikten sonra Cabo San Juan ve La Piscina gibi plajlarda yüzmenin de tadını çıkarabilirsin. Bogota’da yer alan La Candelaria bölgesini, Monserrate Tepesi’ni, Cartagena’daki Castillo de San Felipe de Barajas’ı, Tatacoa Çölü’nü, El Peñol taşını, Cundinamarca’daki Zipaquirá Tuz Katedrali’ni, Karayip Denizi’nde yer alan San Andrés Adası’nı, antik bir kent ve arkeolojik bir bölge olan etkileyici Ciudad Perdida’yı ve Rosario Adaları’nı Kolombiya’da görülecek yerler listene ekleyebilirsin.

Türkiye’den Vize İstemeyen Güney Amerika Ülkeleri - Kolombiya, Bogota, La Candelaria

6. Paraguay

Güney Amerika’nın dikkat çeken ülkelerinden Paraguay, ekonomik bir seyahat planı yapmak isteyenler tarafından tercih ediliyor. Türkiye vatandaşlarından vize istemeyen ülkeler arasında yer alan Paraguay para birimi olarak Paraguay Guaranísi kullanıyor. Başkenti Asuncion şehri olan Paraguay’ın resmi dilleri İspanyolca ve Guarani dili olarak belirlenmiş. Vizesiz Paraguay seyahati planlamak istersen 90 güne kadar ülke sınırları içinde kalabilirsin.

Paraguay’da gezilecek yerler arasında eski bir Cizvit şehri olarak UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren La Santísima Trinidad de Paraná (Trinidad Harabeleri), Encarnación şehri, başkent Asuncion’un sembollerinden Paraguay Ulusal Kahramanlar Anıtı, Monday’s Falls, San Jose Plajı ve Itapua şehrinde yer alan Jesús de Tavarangue Harabeleri sayılabilir.

Türkiye’den Vize İstemeyen Güney Amerika Ülkeleri - Paraguay, Trinidad Harabeleri

7. Peru

Vizesiz Peru turu yapma fikri seni de heyecanlandırıyor değil mi? İnka Uygarlığının izlerini taşıyan Machu Picchu Antik Kenti, And Dağları’nın görkemi, muhteşem doğası ve zengin kültürü ile dikkat çeken Peru, Güney Amerika’nın batısında kalıyor. Başkenti Lima olan Peru’nun resmi dili İspanyolca. Peru para birimi ise Nuevo Sol. Amazon Nehri’nin doğduğu topraklara doğru yola çıkmak isteyenler için Peru tüm güzelliğini gözler önüne seriyor ve tüm ziyaretçilerini sıra dışı maceralara atılmaya davet ediyor. Türkiye’den vizesiz gidilecek ülkeler arasında öne çıkan Peru’ya gittiğin zaman son 180 gün içindeki ikamet süresi toplam 90 günü aşmamak kaydıyla vizeden muaf olabilirsin.

Peru’da Amazon Nehri’nde tekne gezintisi yapmayı, İnka Uygarlığı‘nın başkenti Cusco’yu ziyaret etmeyi, Machu Picchu’nun mistik atmosferine kendini bırakmayı ve burada doğa ile iç içe olmanın tadını çıkarmayı ihmal etme. Peru’da gezilecek yerler arasında Ollantaytambo Antik Kenti, Kutsal İnka Vadisi ya da Urubamba Vadisi, Sacsayhuamán, Colca Kanyonu, Güneş Tapınağı, Peru’nun başkenti Lima, Puno, Titikaka Gölü, Uros Adaları, Cocalmayo Kaplıcaları ve Huayna Picchu sayılabilir.

Türkiye’den Vize İstemeyen Güney Amerika Ülkeleri - Peru, Yöresel El İşi

8. Şili

Adının Aymara dilinde “dünyanın son bulduğu diyar” anlamına gelen Chilli kelimesinden geldiği düşünülen Şili; Peru, Bolivya, Arjantin ve Büyük Okyanus ile çevrili bir Güney Amerika ülkesi. Muhteşem doğası, buzulları ve çölleri ile dikkat çeken Şili’nin başkenti Santiago şehri. Para birimi olarak Şili Pesosu kullanan Şili’nin resmi dili İspanyolca. Vizesiz Şili turu yapmak isteyen Türk vatandaşları ülkeye 90 güne kadar vizeden muaf olarak girebiliyor.

Dünyanın en kurak sıcak çölü olan Atacama Çölü, El Tatio Gayzeri, Valle de la Luna, Los Lagos bölgesinde yer alan Chiloé Adası, kayak merkezi Valle Nevado, San Cristóbal Tepesi, Güney Amerika’nın en güney ucu kabul edilen Horn Burnu, Rapa Nui Milli Parkı’ndaki beyaz bir mercan kumsalı Anakena, Ahu Tongariki, Grey Glacier buzulu ve Torres del Paine Ulusal Parkı’ndaki buzullarla beslenen Grey Lake Şili’de gezilecek yerler arasında bulunuyor.

Türkiye’den Vize İstemeyen Güney Amerika Ülkeleri - Şili, Torres del Paine Ulusal Parkı

9. Uruguay

Uruguay, Güney Amerika’nın güneyinde yer alıyor. Uruguay’ın başkenti Montevideo, aynı zamanda ülkenin en büyük şehri ve ülke nüfusunun yoğun olarak yaşadığı yer. Uruguay’ın resmi dili İspanyolca ve para birimi ise Uruguay Pesosu. Yerlilere ait Guarani dilinde Uruguay, “Boyalı Kuşlar Irmağı” anlamına geliyor. Vizesiz Uruguay’a gittiğinde 90 güne kadar vizeden muaf olursun. Rüzgarlı bir iklime sahip olan ülkede lagün ve kumullar oluşuyor. Rüzgar sörfü de ülkede oldukça yaygın. Atlas Okyanusu kıyısındaki Uruguay plajlarını keşfetmek de güzel olabilir.

Uruguay’da gezilecek yerler olarak Rio de Plata bölgesi, Punta Ballena, Colonia del Sacramento, La Paloma, başkent Montevideo, Pocitos Plajı, Ciudad Vieja, Punta del Este, Palacio Salvo, Salto, doğal güzelliği ile öne çıkan Santa Teresa Ulusal Parkı ve La Barra sıralanabilir.

Türkiye’den Vize İstemeyen Güney Amerika Ülkeleri - Uruguay, Santa Teresa Ulusal Parkı

10. Venezuela

Vizesiz gidilecek Güney Amerika ülkeleri arasında yer alan Venezuela, 9 bölge içinde 23 eyalet ve başkent bölgelerine ayrılmış. Başkenti Karakas şehri olan Venezuela’nın resmi dili İspanyolca ve para birimi ise Venezuela Bolivarı. Türkiye’den vizesiz Venezuela turuna çıktığında 90 güne kadar turist olarak gezebilirsin.

Tropikal iklimi, yağmur ormanları ve doğal güzellikleri ile dikkat çeken Venezuela’da gezilecek yerler arasında öne çıkanlar dünyanın en yüksek çağlayanı Angel Şelalesi, muhteşem doğası ile büyüleyen Canaima Ulusal Parkı, Auyán-tepui, El Ávila Milli Parkı, Morrocoy Milli Parkı, Mochima Ulusal Parkı, Gran Roque Adası ve Médanos de Coro Ulusal Parkı olarak sayılabilir.

Türkiye’den Vize İstemeyen Güney Amerika Ülkeleri - Venezuela, Angel Şelalesi

Çağla Açıkgöz Köhserli

Yorumlar