Bu yıl Türkiye’de en çok merak edilen, hakkında en çok konuşulan, deyim yerindeyse “trend topic” olan turistik yer, Salda Gölü oldu. Bembeyaz kumsalı ve turkuaz sularıyla Maldivler’i anımsatan Salda Gölü, Türkiye’nin Maldivler’i ve Saldivler gibi unvanlarla yıl boyunca rekor sayıda ziyaretçinin akınına uğradı.

Çevresi yemyeşil ormanlarla çevrili Salda Gölü, Türkiye’nin en temiz göllerinden biri. Zengin mineralli suyu, bembeyaz pudra gibi yumuşacık sahili ve göz alıcı turkuaz mavilikleriyle Salda Gölü’ne daha yakından bakmaya ne dersiniz?

Salda Gölü’nün Özelliği Nedir?

Burdur’un Yeşilova ilçesinde yer alan Salda Gölü, bir kapalı havza gölü. Yani akarsular, yer altı suları ve yağışlarla beslenen gölden dışarıya akan bir başka nehir bulunmuyor. Tektonik bir krater içinde oluşan göl, 44 kilometrekarelik bir alana sahip. Derinliği 184 metreye kadar ulaşan Salda Gölü, Türkiye’nin en derin, en büyük ve en temiz göllerinden biri olarak sit alanı ilan edilmiş. Yemyeşil ormanlarla çevrili alüvyal bir arazide bulunan gölün, suyundaki yüksek magnezyum ve soda oranıyla da cilde iyi geldiği söyleniyor.

salda-golu-1

Dünya’da Mars yüzeyi ile aynı jeolojik özellikleri ve mineral yapısını taşıyan iki yerden biri olan Salda Gölü, doğal güzelliğinin yanı sıra Mars’ın bir zamanlar nasıl olduğuyla ilgili ipuçları vermesi ile de bilim insanlarının odağında. Kireçtaşına benzer kayaçlardan oluşan gölün yüzeyinde magnezyum oluşuyor. Magnezyum ise kıyıya beyaz rengini vererek gölün muhteşem renginin ortaya çıkmasına neden oluyor.

Salda Gölü’ne Nasıl Gidilir?

Burdur’un Yeşilova ilçesinde, Yeşilova merkeze 4 km mesafede yer alan Salda Gölü, Burdur merkeze yaklaşık 70 km mesafede yer alıyor.  Antalya ve Isparta’ya çok yakın konumda yer alan Salda Gölü, Antalya’ya yaklaşık 160 km yani araçla yaklaşık 2,5 saat uzaklıkta yer alıyor.

Salda Gölü Isparta arası ise yaklaşık 130 km ve araçla 2 saat kadar sürüyor. Yaz tatili için Antalya’ya gidenlerin yol üzerinde uğradığı Salda Gölü, Isparta’ya lavanta tarlalarını görmeye gelenler için de uğranılan duraklardan biri olarak ziyaretçi sayısını artırdı.

salda-golu-3

Denizli’ye ortalama 100 km uzaklıktaki Salda Gölü’ne Isparta, Burdur ve Denizli üzerinden kolayca ulaşılıyor. İstanbul’dan özel araçla Salda Gölü’ne gitmek isteyenleri ortalama 7 saat 20 dakikalık bir yolculuk bekliyor. Salda Gölü’ne otobüsle gitmek için otobüsle Burdur’a gelerek, Burdur Otogarı’ndan Yeşilova’ya giden otobüslere binebilirsiniz. Yeşilova merkezden ise Salda Gölü’ne taksiyle ulaşabilirsiniz.

Salda Gölü Muğla’ya 158 km mesafede yer alıyor. Araçla 2 saat 15 dakika kadar süren bir yolculukla Bodrum’da tatil yaparken Salda’ya günübirlik bir ziyaret planlayabilirsiniz.

Salda’ya Tatil İçin Ne Zaman Gidilir?

Burdur’da yer alan Salda Gölü’ne gitmek için en ideal dönem havaların soğuk olmadığı aylar. Mayıs ayında başlayan sezon eylül sona kadar devam ediyor. Salda Gölü kıyısında doyasıya vakit geçirebilmek için ılık bahar ayları ve yaz sonu daha uygun bir atmosfer sunuyor.Güneşin tepede olduğu saatlerde göl kenarında vakit geçirecekseniz yanınızda şapka ve şemsiye bulundurmanızı öneriyoruz. Ayrıca kumsalın beyaz rengi güneş ışınlarını daha fazla yansıttığı için göl kenarına inmeden güneş koruyucu kullanmayı ihmal etmeyin. Eğer kış sporlarına ilginiz varsa bu kez kar yağış seviyesini kontrol edip kış aylarında Salda’nın yolunu tutabilirsiniz. Davraz’a ya da Salda kayak merkezine gelmişken Salda Gölü’nün eşsiz manzaralarını da fotoğraflayabilirsiniz.

Salda Gölü’nde Nerede Kalınır?

Maldivleri’i aratmayan bembeyaz plajları ve turkuaz sularıyla Türkiye’nin en ünlü doğal güzellikleri arasına adını yazdıran Salda Gölü, yıl boyunca günübirlik ziyaretçilerin ve kampçıların akınına uğradı. Sit alanı olan Salda Gölü çevresinde kalınacak yerler için genellikle Yeşilova otelleri ve Yeşilova bungalovları farklı bütçelere uygun konaklama alternatifleri sunuyor. Salda Otelleri’nde konaklamak için alternatif sayısı az olsa da ETS’den Salda otel fiyatlarını görüntüleyerek, göl yakınında tatil yapabilirsiniz. Genellikle günübirlik gelen ziyaretçiler, Salda Gölü çevresindeki yakın şehirlerde örneğin Antalya Otelleri’nde, Isparta Otelleri’nde ya da Bodrum Otelleri’nde konaklıyorlar.

salda-golu-kamp

Doğaseverlerin ve kampçılar sıklıkla tercih ettiği konaklama seçenekleri ise Yeşilova Belediyesi Halk Plajı ve Doğanbaba Halk Plajı. Salda Gölü’nde kamp yapabilmek için bu iki alanda çadır kurulmasına izin veriliyor.

Salda Gölü Çevresinde Gezilecek Yerler

Salda Gölü Tabiat parkı içinde yer alan Salda Gölü, Antalya’da veya Muğla çevresinde tatil yaparken mutlaka uğramanız gereken yerlerden biri. Doğal bir sit alanı olan gölün çevresinde yapılabilecekler kısıtlı. Bu yüzden Salda Gölü’ne bir gününüzü ayırmanız yeterli oluyor. Ancak haberler iyi… Salda Gölü konum olarak oldukça merkezi bir noktada yer alıyor. Salda Gölü’nü görmek için yola çıkmışken yol üzerinde görebileceğiniz çok sayıda güzellik var, bunlardan bazıları:

Burdur’daki Tarihi Yapılar

Osmanlı Dönemi’nde kalma birçok tarihi yapı, Burdur Merkez’de tarih meraklılarını bekliyor. Özellikle 17. yüzyıldan kalma Bakibey Konağı ve Taş Oda ile Burdur Arkeoloji Müzesi’ne ev sahipliği yapan Pirkulzade Medresesi görülmeye değer. Ayrıca Hamitoğulları Beyliği Dönemi’nden kalma Ulu Cami şehrin en eski yapılarından biri olarak dikkat çekiyor.

Salda Kayak Merkezi

Salda Gölü’ne 20 dakika uzaklıktaki Salda Kayak Merkezi, Türkiye’nin en ünlü kayak noktalarından biri olarak tanınmasa da 100 santimetreyi bulan kar kalınlığıyla alternatif bir kış sporu noktası. Farklı seviyelere hitap eden beş pistin yer aldığı kayak merkezinde ekipman kiralamak ve kayak dersi almak da mümkün.

Burdur Lavanta Tarlaları

Salda Gölü’ne kadar gelmişken Burdur Lavanta Deresi’ndeki uçsuz bucaksız lavanta tarlalarını tatil planınıza mutlaka ekleyin. Mor bir denizi andıran tarlaların arasına kahvaltı edebileceğiniz birçok mekan var. Güne lavanta kokuları eşliğinde harika bir kahvaltıyla başlayın. Göz alıcı lavanta tarlalarında bolca fotoğraf çekinmeyi unutmayın. Ayrıca parfümlere hammadde olan lavanta yağından, lavanta sabunlarından ve kurutulmuş lavanta taçlardan da satın alabilirsiniz.

lavanta-tarlasi-burdur

Eğirdir Gölü

Türkiye’nin dördüncü büyük gölü olan Eğirdir Gölü, Isparta’daki en popüler tatil rotaları arasında yer alıyor. Isparta şehir merkezine yarım saat mesafedeki gölde muhteşem bir doğa manzarası eşliğinde balık yemek, hatta yaz aylarında yüzmek mümkün.  Ayrıca yöre halkından Isparta’nın alametifarikası olan gül yağı ve Isparta halıları satın alabilirsiniz.

Isparta’nın son yıllarda kış aylarında da popüler bir tatil rotası haline gelmesini sağlayan Davraz Kayak Merkezi, şehir merkezinden 26 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Süleyman Demirel Havalimanı’na sadece 50 kilometre uzaklıkta olması da Davraz’ı hafta sonu tatili için ideal bir nokta haline getiriyor.

Davraz Kayak Merkezi

Eğer kış aylarında Isparta ve Burdur çevresini keşfe çıktıysanız Salda Gölü’ne yakın konumdaki Davraz Kayak Merkezi’ne de uğramalısınız. Isparta’nın son yıllarda kış aylarında da popüler bir tatil rotası haline gelmesini sağlayan Davraz Kayak Merkezi, şehir merkezinden 26 km uzaklıkta yer alıyor. Her seviyeye uygun 13 kayak pisti bulunan Davraz Kayak Merkezi, hafta sonu kayak severlerin akınına uğruyor.

Sagalassos Antik Kenti

Burdur Ağlasun’da yer alan Sagalassos Antik Kenti, Anadolu coğrafyasının en iyi korunmuş antik kentlerinden biri. Büyük İskender’in fethetmekte zorlandığı kent, deniz seviyesinden 1.750 metre yüksekte yer alıyor. Kartal yuvasını andıran kent, binlerce yıldır suyu akan Antoninler Çeşmesi, agoraları, Roma hamamları, Macellum yapısı, kütüphanesi ve yaklaşık 9 bin kişilik tiyatrosuyla göz kamaştırıyor.

İnsuyu Mağarası

Türkiye’de turizme açılan ilk mağara olan İnsuyu Mağarası, Burdur merkeze 10 km mesafede bulunuyor. Doğanın eliyle dantel gibi işlenen bu mağara, 597 metre uzunluğa ve 80 metreye ulaşan genişliğe sahip.  Mağara, her biri sanat eserine benzeyen dikitleri ve sarkıtları, pırıl pırıl suyu ve gizemli havasıyla görenleri kendine hayran bırakıyor.

Yorumlar