Siz de yılbaşı süslerini sever misiniz?

Peki ya Noel pazarlarını?

Yeni yıla yaklaşırken, her vitrinin parıltı saçtığı ve rengarenk süslendiği günler sizin de içinizdeki neşeyi uyandırıyor mu?

Peki, kimler yeni yılla beraber umut doluyor ve taze kararlar almaya hazırlanıyor?

2020 yaklaşıyor, yılın en ışıltılı zamanları geliyor… Yeninin gücü belki de bilmiyorum ama bu zamanlarda içimde yukarıdakilere benzer birçok soru canlanıyor ve seviyorum içine biraz sihir katılmış cevaplar arasında gezinmeyi.

Avrupa'nın en iyi noel pazarları yılbaşı süslemeleri 2019

Noel ruhunu yansıtan yılbaşı süslemeleri

Benim gibi yeni yıl ruhundan ilham alanlardansanız Noel pazarlarına da bayılırsınız diye düşünüyorum. Mis gibi tarçın kokusunu ve taze zencefilli kurabiye kokusunu içinize çekmeye, göz kamaştıran süslemeler arasında yürürken içinizdeki neşeli çocuğun elinden tutmaya, süslü püslü devasa çam ağaçları ile selfie çekmeye hazır mısınız?

Hadi alışveriş ve seyahat tutkumuzu Noel ruhu ile buluşturalım ve dünyanın dört bir yanında kurulan en güzel Noel pazarlarına doğru yola çıkalım! Pazarlar kasım sonunda kurulmaya başlıyor, seyahatinizi planlamak için geç kalmayın.

Almanya'nın en iyi noel pazarları

Almanya’nın Noel pazarlarından bir görünüş

1- Four Seasons Bosphorus, Beşiktaş, Türkiye

Türkiye’de ilk kez orijinal konseptiyle gerçekleşecek Christmas Market20 – 29 Aralık tarihleri arasında İstanbul’un en güzel lokasyonlarından biri olan İstanbul Boğazı’nda gerçekleşecek. Ünlü sanatçıların performansları, buz pisti, atlı karınca, yılbaşı ruhuna yaşatacak yeme-içme alanları, alışveriş ve eğlence coşkusunu içinizi ısıtarak yaşatacak sempatik Christmas ağaç evleri, dev yılbaşı ağaçları ile 10 gün boyunca birbirinden farklı markalar ile misafirler bir araya getirilecek.

20 – 29 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek Christmas Market’te Yalın, Kalben, Bülent Ortaçgil, Ayhan Sicimoğlu, Defne Samyeli, Can Bonomo ve daha 15 sanatçının daha konserleri ile ziyaretçiler unutulmaz bir deneyim yaşayacak. Christmas Market Four Seasons Bosphorus etkinliğine katılmak için biletinizi hemen almanızı ve bu sene kendi şehrinizde Christmas Market deneyimi yaşamanızı tavsiye ederiz.

Kurulacağı tarih: 20 Aralık – 29 Aralık 2019

Christmas Market

Christmas Market

2- Striezelmarkt, Dresden, Almanya

Almanya Noel pazarları oldukça dikkat çekiyor. Ülkenin pek çok yerinde içinizi ısıtacak yılbaşı manzaraları ile karşılaşmanız mümkün.

Almanya’nın en eski Noel pazarı olarak bilinen Dresden Noel pazarı ise bu yıl 584. kez kurulacak. Dresden Striezlemarkt’ta, Altmarkt Meydanı’nda kurulacak olan pazarda meyveli bir çörek olan stollen’i de mutlaka tatmalısınız.

Kurulacağı tarih: 27 Kasım – 24 Aralık 2019

Avrupa'nın en iyi noel pazarları Dresden noel pazarı

Dresden Noel pazarı

3- Eski Kent Meydanı ve Wenceslas Meydanı, Prag, Çekya

Noel ışıltısı Prag’a öyle yakışıyor ki! Çek Cumhuriyeti’nin başkentinde Orta Çağ tadında bir panayır havası sizi bekliyor.

Prag Noel pazarları birbirine yakın iki ana noktada kuruluyor. Prag Eski Şehir Meydanı ve Wenceslas Meydanı… Dev bir noel ağacı çevresinde kurulan süslü ahşap kulübeler arasında gezinmek oldukça keyifli. Buradan yılbaşı hediyesi olarak ahşap oyuncak ya da meşhur Çek kuklaları alabilirsiniz.

Kurulacağı tarih: 30 Kasım 2019 – 6 Ocak 2020

Avrupa'nın en iyi noel pazarları Prag noel pazarı

Prag Noel pazarı, Eski Kent Meydanı

4- Strazburg, Fransa

Avrupa’nın en iyi Noel pazarları arasında bulunan Strazburg Noel pazarı, neredeyse 500 yıldır kuruluyor. Noel zamanlarında sıcak ve otantik bir atmosfer sunan Strazburg’un görkemli Noel ağacı her yıl aynı yerde duruyor, Kleber Meydanı!

İyi yemek, renkli yılbaşı süsleri ve en güzel yılbaşı hediyelikleri için Marché de l’Enfant Jésus, Strazburg Katedrali civarındaki Christkindelsmarik, Alsas Noel pazarı gibi birkaç nokta arasında dolaşabilir bol bol fotoğraf çekerek bu güzel anları ölümsüzleştirebilirsiniz.

Kurulacağı tarih: 22 Kasım – 30 Aralık 2019

Avrupa'nın en iyi noel pazarları Strazburg noel pazarı

Strazburg Noel pazarı

5- Tivoli Bahçeleri, Kopenhag, Danimarka

Kopenhag Noel pazarları turunun en görkemli durağı Tivoli Bahçeleri. Yıl boyu eğlencenin sürdüğü bu park, Noel’de öyle bir ışıltıya bürünüyor ki…

Tivoli Bahçeleri’nde yer alan en iddialı yılbaşı eğlenceleri arasında ışık gösterileri ve buz pateni pistine dönüştürülen donmuş göl geliyor. Danimarka’nın en güzel Noel pazarında olduğunuza göre sıcak elmalı turtalardan mutlaka denemeli ve buradaki atmosferi doya doya yaşamalısınız.

Kurulacağı tarih: 16 Kasım – 5 Ocak 2020

Avrupa'nın en iyi noel pazarları Kopenhag Danimarka

Tivoli Bahçeleri Noel pazarı, Kopenhag

6- Gendarmenmarkt, Berlin, Almanya

Berlin Noel pazarları da Almanya’nın en iyi Noel pazarları arasında bulunuyor. Berlin’in Gendarmenmarkt meydanında yer alan Noel pazarında çok çeşitli Noel hediyelikleri bulabilirsiniz.

Gendarmenmarkt’ta geleneksel el sanatları oldukça dikkat çekiyor. Bu alanda müzik hiç susmuyor, her an bir koroya ya da bir caz konserine denk gelebilirsiniz. Noel pazarları için Berlin Kırmızı Belediye Binası Rotes Rathouse, Alexanderplatz, Spandau, Kurfürstendamm, Charlottenburg Sarayı bahçesi sizi bekliyor.

Kurulacağı tarih: 25 Kasım – 31 Aralık 2019

Avrupa'nın en iyi noel pazarları Berlin Gendarmenmarkt

Gendarmenmarkt, Berlin Noel pazarı

7- Viyana Belediye Binası, Viyana, Avusturya

Avusturya’nın başkenti Viyana’da ilk Noel pazarı 1298 yılında kurulmuş. Bugün ise şehirde 20’den fazla etkinlik alanı bulunuyor. Ancak Viyana Belediye Binası önündeki meydanda kurulan Noel pazarı en güzeli.

Viyana Noel pazarlarını gezerken kendinizi bir peri masalının içinde hissetmeniz mümkün. Çok çeşitli yiyeceklerden tatlılara, hediyeliklerden yılbaşı süslerine kadar birçok şey sunan tezgahlar arasında gezinebilir, buz pateni pistinde anın tadını çıkarabilirsiniz.

Kurulacağı tarih: 17 Kasım – 26 Aralık 2019

Avrupa'nın en güzel noel pazarları Viyana noel pazarı

Viyana Noel pazarı

8- Skansen, Stockholm, İsveç

Stokholm’de küçük ve şirin Noel pazarları kuruluyor. Bunların en eskisi şehrin tarihi merkezi Gamla Stan’da kurulan pazar. Bademli ve zencefilli kurabiyeleri ile oldukça leziz tezgahlar sizi bekliyor…

Dikkat çeken bir diğer Stockholm Noel pazarı da Djurgarden Adası’nda bulunan dünyanın en eski açık hava müzesi Skansen’de kuruluyor. Geleneksel hale gelmiş olan bu pazara her hafta sonu gidip İsveç el sanatlarından hediyelikler alabilir,  baharatlı sosislerin, füme hindinin tadına bakabilirsiniz.

Kurulacağı tarih: 30 Kasım – 22 Aralık 2019

Avrupa'nın en güzel noel pazarları Gamla Stan Stockholm noel pazarı

Gamla Stan Noel pazarı, Stockholm

9- Grand Place, Brüksel, Belçika

Belçika çikolatalarının kokusuyla sizi peşinden sürükleyecek bir Noel pazarı… Brüksel Noel pazarı Avrupa’nın en güzel meydanlarından biri olan Grand Place’de kuruluyor.

2 km büyüklüğünde bir alana yayılan pazarda muhteşem lezzetler, buz pateni deneyimi, rengarenk bir atmosfer sizi bekliyor. Bol çikolatalı bir kek olan klaasjest ve yılbaşına yakışır bir lezzet olan zencefilli ekmek speculoos mutlaka denemeniz gereken tatlardan.

Kurulacağı tarih: 29 Kasım 2019 – 5 Ocak 2020

Avrupa'nın en güzel noel pazarları Brüksel noel pazarı

Brüksel Noel pazarı, Grand Place

10- Advent Zagreb, Hırvatistan

Zagreb Noel pazarı Advent Zagreb, Avrupa’nın en iyi Noel pazarları arasında yerini almış durumda. Ban Jelacic Meydanı’nı çevreleyen sokaklara doğru yayılan pazarda renkli ve ışıltılı yılbaşı süsleri, buz pateni pisti, buzdan oyulmuş heykeller, sokak yemekleri satan stantlar, eğlence ve müzik başrolde. Zagreb’de renkli ve görkemli bir Noel akşamı için Zrinjevac Parkı ve Kral Tomislav Meydanı’ndaki Buz Parkı da ziyaret edilmeli.

Kurulacağı tarih: 30 Kasım 2019 – 7 Ocak 2020

Avrupa'nın en güzel noel pazarları Advent Zagreb noel pazarı

Advent Zagreb Noel pazarı

11- Vörösmarty Meydanı, Budapeşte, Macaristan

Macaristan’ın en popüler ve en eski festival pazarı başkent Budapeşte’de gerçekleşiyor. Her yıl Noel zamanı Vörösmarty Meydanı’nda Budapeşte Noel Fuarı ve Kış Festivali şehri şenlendiriyor. Geleneksel Macar yemekleri, ışık gösterileri, canlı müzikler ve halk dansları ile Budapeşte Noel pazarında tam bir panayır havası esiyor.

Kurulacağı tarih: 8 Kasım 2019 – 1 Ocak 2020

Avrupa'nın en güzel noel pazarları Budapeşte Noel pazarı

Budapeşte Noel pazarı

Not: Noel pazarları tarihlerinin değişmesi ihtimaline karşılık seyahatinizi planlamadan önce mutlaka son kontrollerinizi yapın. Şimdiden muhteşem bir yıl diliyorum!

Çağla Açıkgöz Köhserli

Yorumlar