sonbaharda gezilecek yerler

Sonbahar yapraklarını izlemeyi sevenler, dönüşen renkleri ilham verici bulanlar, hırkalarını ve şallarını özleyenler, bu mevsimin ruhunu sevenler… Toplanın! Ateş kırmızısı ve altın rengine boyanmış yaprakları izlemek için nereye gideceğinize karar veremediyseniz sizin için birkaç güzel önerimiz olacak. Okumaya devam!

Bu mevsimin en güzel yanlarından biri sadece ağaçları izleyerek büyülenmek olabilir mi? Kesinlikle öyle… Düşen yapraklar eşliğinde keyifli bir yürüyüşe çıkmak huzur verici. Mevsim sonbahara dönünce, doğanın hallerine şahitlik etmek ve bize sunduğu bu romantizmi dolu dolu yaşayabilmek harika. Mümkün olan her fırsatta dikkatinizi doğaya çevirmeyi deneyin ve içinizde canlanan heyecan verici kıpırtının peşinden gidin.

“Sonbaharda yaprak gözetlemek için gidilecek yerler listesi” yapmaya henüz başlamadıysanız, önerilerimize göz atarak ilk rotanıza karar verebilirsiniz!

sonbaharda gezilecek yerler

Yedigöller

Ekim ve kasım aylarında Yedigöller’in büründüğü kızıl ve sarı tonları arasında gezinmek için hemen planınızı yapın. Yedigöller Milli Parkı; Büyük, Küçük, Derin, Serin, Nazlı, Sazlı ve İnce olmak üzere, sahip olduğu irili ufaklı göller ile Türkiye’nin en özel milli parklarından biri.

Şehrin yoğunluğunu geride bırakın ve zihninizi boşaltmak için Yedigöller’de yürüyüş parkurlarının tadını çıkarın. Kamp yapmayı seviyorsanız Yedigöller’de kamp yapmak için de ortam müsait. Ancak havanın soğuk olacağını göz önünde bulundurun ve gelmeden hava durumuna mutlaka bakın. Hazırlıklı olmakta fayda var.

Yedigöller çevresinde bir doğa otelinde kalmak isterseniz, Yedigöller otelleri listesinden size en uygun yeri seçip hızlıca rezervasyon yapabilirsiniz.

sonbaharda gezilecek yerler

Abant

Bolu ve çevresindeki popüler sonbahar rotalarından biri de Abant. Sonbaharın gelişi ile sarı, turuncu, kızıl renklere bürünen yapraklar burada muhteşem bir renk cümbüşü yaratıyor. Doğal güzellikler arasında kaybolmak, Abant Gölü etrafında yürüyüş yapmak ve manzaraya karşı sıcacık bir çay ya da kahve içmek oldukça keyifli olabilir.

Abant’ta hafta sonu tatili planınız varsa, göl kıyısındaki otellerde veya Abant çevresindeki otellerde rezervasyon yaptırabilirsiniz. Gitmeden önce yer ayırtmak için Abant otelleri listesinden kalacağınız yere karar verebilirsiniz.

sonbaharda gezilecek yerler

Atatürk Arboretumu

Tertemiz havası, göleti, yürüyüş yolları ve doğal yaşamı ile İstanbullulara keyifli bir atmosfer sunan Atatürk Arboretumu, Sarıyer’de, Kemerburgaz – Bahçeköy yolu üzerinde bulunuyor. Burası, içerisinde 2000 civarında farklı bitki türü barındıran bir canlı bitki müzesi. Ağaçlarla çevrili bir alanda sonbaharın izleriyle büyülenmemek de mümkün değil tabii ki. Şehirden uzaklaşmadan gürültüsünden kaçmak isteyenlerdenseniz, mevsimin güzelliklerini doya doya yaşamak üzere Atatürk Arboretumu’na gidebilirsiniz. Arboretum yakınlarında kalmak isterseniz Sarıyer otellerinde yer ayırtabilirsiniz.

sonbaharda gezilecek yerler

Küre Dağları Milli Parkı

Kastamonu ve Bartın arasında yer alan Küre Dağları Milli Parkı‘nda sonbaharın güzelliği bir başka hissediliyor. Bitki ve hayvanların güven içerisinde varlığını sürdürebildiği doğal ekosistemlere sahip alanlardan biri olması ile Türkiye’nin ilk, Avrupa’nın ise 13. PAN Park’ı olan Küre Dağları Milli Parkı, hem yerli hem yabancı turistler tarafından sıklıkla ziyaret ediliyor. Bir sonbahar zamanı yolunuz buralara düşerse, mutlaka uğramalı sonbaharın dokunduğu ağaçlar arasında yürüyüş yapmanın tadını çıkarmalısınız.

sonbaharda gezilecek yerler

Suuçtu Tabiat Parkı ve Şelalesi

Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesinde bulunan Suuçtu Şelalesi, her mevsim çok güzel. Ama konu sonbahar olunca çok daha güzel. Yazın şelale kıyısında serinlemeye gelenler, sonbahardaysa kayın, meşe ve çam ağaçlarının dönüşümlerine şahit olmak için burayı ziyaret ediyor. Doğayla iç içe olmanın huzurunu keyifle yaşayacağınız bu alanda yürüyüş yapabilir, piknik alanlarında sevdiklerinizle vakit geçirebilirsiniz.

Şelale ve kızıl renkli yapraklar fotoğraf için eşsiz bir zemin oluşturuyor. Burada birbirinden güzel fotoğraflar çekmeye hazır olun! Buralara kadar gelmişken Ulubat Gölü’nü de Bursa’da gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz. Şehrin merkezinde kalıp keyifli bir tatil yapabilirsiniz. Kalacağınız yere hızlıca karar vermek için Bursa otellerini inceleyebilirsiniz.

sonbaharda gezilecek yerler

Yorumlar