Bavuluna özgürlüğünü, heyecanını ve keşfetme tutkunu koyarak tek başına bir Kapadokya turuna çıkmaya hazır mısın? Eğer bu soruya cevabın “Evet” ise Kapadokya seyahatinde mutlaka görmen gereken yerleri öğrenme zamanı geldi! Bu arada çok sorulan bir sorunun cevabını da verelim: Kapadokya tek başına gezilir mi? Kesinlikle evet!

Eski adı “Kapatuka” yani “Güzel atlar ülkesi” olan ve tarihi M.Ö. 7000 yılına kadar uzanan Kapadokya, Nevşehir ilinde yer alıyor. Ancak oldukça geniş bir alanı kapsayan bu masalsı bölgenin bazı bölümleri Kırşehir, Niğde, Aksaray, Yozgat ve Kayseri illerine kadar uzanıyor.

Bölge hakkında verdiğimiz bu kısa bilginin ardından şimdi kemerini bağla; Kapadokya’ya doğru yola çıkıyoruz!

Kapadokya’ya Nasıl Gidilir?

Karar zamanı! Bu seyahate kendi aracınla mı çıkacaksın, araba mı kiralayacaksın yoksa Kapadokya’yı toplu taşıma araçları ile mi keşfedeceksin?

Kapadokya seyahatinin ilk durağı olan Ürgüp’e Türkiye’nin dört bir yanından otobüs seferleri yapılıyor. Ayrıca bölgenin tamamında toplu taşıma ile seyahat edilebiliyor. Yalnızca seferler erken saatlerde sona erdiği için zamanlama konusunda dikkatli olman gerekeceğini hatırlatalım.

Kapadokya Kaç Günde Gezilir?

Her bir noktası adeta açık hava müzesi niteliğinde olan ve doğasıyla gören herkesi kendine hayran bırakan Kapadokya’yı gezmek için 4-5 günlük bir seyahat rotası çıkarmanı öneririz. Eğer zamanın kısıtlı ise iyi bir planlama yaparak 2-3 günde de bölgeyi büyük oranda gezmen mümkün.

Kapadokya’ya Ne Zaman Gidilir?

Bir yanı badem ve kayısı ağaçlarıyla; diğer yanı gelincik çiçekleriyle dolu vadilerde yürürken adeta büyüleneceğin Kapadokya’yı gezmek için en uygun zaman dilimi Nisan, Mayıs, Eylül ve Ekim ayları. Hava durumunun ılıman olduğu bu tarihler, Kapadokya’yı gezmek için en doğru zaman. Kapadokya’ya nasıl gidilir, Kapadokya’ya ne zaman gidilir gibi sorulara cevap verdiğimize göre şimdi Kapadokya’da görülecek yerler ile devam edelim.

Kapadokya’da ilk adres: Göreme Açık Hava Müzesi

Kapadokya’da gezilecek yerler listesinin başında yer alan Göreme Açık Hava Müzesi aslında eski bir yerleşim bölgesi. M.S. 4. yüzyılda ilk Hristiyanlık dönemlerinde, insanların yerleşmek için seçtikleri bu bölgede milyonlarca yıllık peri bacalarının içlerini oyarak 6 adet kilise, 2 adet manastır ve kendi yaşam alanlarını inşa etmesiyle vadinin hikayesi başlamış. Görülmeye kesinlikle değer olan bu müzeyi, MüzeKart ile ziyaret edebilirsin.

Avanos’un Çömlekleri ve Dünyanın En İlginç Müzelerinden Olan Saç Müzesi

Kızılırmak’ın getirdiği killerin zanaatkarların elinde muhteşem sanat eserlerine dönüştüğü Avanos, Kapadokya seyahatinde mutlaka uğraman gereken bir yer. Eğer sen de killere şekil vererek kendi çömleğini yapmak istersen bazı atölyelerde bu macerayı deneyimleyebilirsin. Avanos’ta bulunan ve dünyanın en ilginç 10 müzesinden biri seçilen Saç Müzesi’ni de görmeden geçmemelisin.

Ürgüp

Bu seyahatte sadece tek bir yeri görecek olsan o yer Ürgüp olurdu. Her biri eşsiz şekliyle dünyada tek olan binlerce peri bacası, bu doğa harikalarının içine kurulmuş taş oteller, bölge halkının ellerinde hayat bulan birbirinden güzel hediyelik eşyalar, Kapadokya’nın kendine özgü lezzetlerini keşfedeceğin restoranlar ve dahası… Seyahatinin en az bir gününü burada geçirmelisin. Ürgüp’e geldiğinde Aşıklar Tepesi’ne çıkarak hafızandan asla silinmeyecek olan eşsiz Kapadokya manzarasına da tanıklık etmelisin.

Çavuşin Köyü

Kapadokya’ya gelip de bölgenin en eski köylerinden olan Çavuşin Köyü’ne uğramamak olmaz. Bu köye geldiğinde misafirperver halkın güler yüzüyle karşılanırsın. Köyün üst kısmında, dev bir kaya oyularak oluşturulmuş yerleşim alanlarını görerek tarihin tozlu sayfalarında bir tura çıkabilirsin. Ayrıca Çavuşin Köyü’nde bulunan ve Kapadokya’nın en eski kiliselerinden olan St. John the Baptist Kilisesi’ni de mutlaka ziyaret etmelisin.

Yürüyüş, ATV ve Balon Turları

Oldukça geniş bir alana yayılmış olan Kapadokya bölgesini keşfetmek için seyahatinin bir gününde mutlaka bir yürüyüş ya da ATV turuna katılmalısın. Peri bacalarının etrafında yapacağın bu turlar sana kendini sanki bir film sahnesinde başrolü canlandırıyormuş gibi hissettirecek. Yürüyüş için Kızıl Vadi, Aşk Vadisi ve Güvercinlik Vadisi sana önerebileceğimiz adresler. Tabii ki tüm dünyada Kapadokya’nın hatta Türkiye’nin simgesi haline gelmiş olan balon turunu da Kapadokya’da yapılacaklar listene ekleyebilirsin.

Derinkuyu ve Kaymaklı Yeraltı Şehirleri

İşte dünyada eşi benzeri olmayan yeraltı şehirlerinden ikisi! Tarihi yaklaşık 4000 yıl öncesine kadar uzanan bu şehirler aslında düşman işgalinden korunmak için inşa edilmiş. Bölgede bulunan 200’ü aşkın sayıdaki yeraltı şehri 10.000’i aşkın sayıda insana ev sahipliği yaparken hayvanların korunması için de bir sığınak görevi görüyormuş. Şaraplar, tahıllar ve yemekler için bir depo olarak da kullanılan bu yeraltı dünyasında havalandırma borularından yeraltı sularına kadar tüm detaylar incelikle düşünülmüş. Bu yeraltı dünyasını keşfetmek, sana daha önce tatmadığın duygular hissettirecek.

Ihlara Vadisi

Ürgüp’ten yaklaşık 1,5 saatlik bir yolculuk ile ulaşılan ve Aksaray şehri sınırları içerisinde bulunan Ihlara Vadisi’ni eğer zamanın yeterliyse mutlaka görmelisin. 18 kilometre uzunluğunda, 150 metre derinliğinde ve 200 metre genişliğinde olan Ihlara Vadisi, diğer kanyonlardan farklı olarak geçmişte onlarca medeniyete ev sahipliği yapmış ve günümüzde hala dünyanın en büyük kanyonu olma özelliğini taşıyor. Dünyanın en önemli kültür ve medeniyet merkezlerinden biri olan vadi, her yıl milyonlarca turiste ev sahipliği yapıyor.

Yorumlar