Yemyeşil doğal manzaralara sahip milli parklarıyla ziyaretçilerini büyüleyen Bolu’da, bu defa bembeyaz bir görüntü ile buluşmaya ne dersin? Bolu’nun travertenleri olarak anılan Akkayalar bölgesi, doğa ile içe içe olmak isteyenler için harika bir fırsat sunuyor.

Suyun içindeki karbon gazının ayrılmasıyla oluşan kireç, kayaların üzerinde birikerek bembeyaz bir manzara ortaya çıkarıyor. Bu doğa harikası yerde neler yapabileceğine yakından bakalım!

Piknik İçin Harika Bir Yer!

Huzur dolu bir doğanın içinde dinlenmek, eğlenmek veya piknik yapmak için de Akkayalar’ı tercih edebilirsin. Mesire alanında belirli bir bölgeye konulan ahşap masalar ziyaretçilere piknik ve mangal imkanı tanıyor.

Seyir zevkini ikiye katlayan yaklaşık 250 metre uzunluğundaki travertenler eşliğinde keyif dolu anlar yaşayabilirsin. Geziye biraz heyecan katmak istiyorsan, travertenlerin altında gizlenen mağaraları görmelisin.

Yemyeşil Bir Manzarada Havuz Keyfi Seni Bekliyor!

Ağaçlar arasındaki beyaz görüntüsüyle hemen dikkat çeken Akkayalar, içerisinde bulunan havuzuyla ziyaretçilerine serinleme imkanı sunuyor. Bölgede bulunan bir işletmeye bağlı olan havuzda giriş ücreti mevcut. Doğal kaynak suyuyla dolan havuzun içerisindeki su daima yenileniyor. Kalsiyum ve mineral bakımından zengin olan sular ile kendini yenileyebilir ve havuz başında dinlenirken yemyeşil manzaranın tadını çıkarabilirsin.

Yakın Çevredeki Turistik Yerleri Keşfedebilirsin!

Akkayalar bölgesi yakınlarındaki diğer doğal güzellikleri de görmeye ne dersin? Doğaseverler için pek çok seçenek sunan Bolu’da, yemyeşil manzaraların tadını bisiklet turu ve kamp gibi aktivitelerle çıkarabilirsin! Yedigöller Milli Parkı, Abant Gölü ve Bolu Müzesi bölgede gezip görebileceğin yerlerden birkaçı…

Bolu Akkaya Travertenleri Nerede?

İstanbul’a ve Ankara’ya yakın konumda olması nedeniyle günübirlik gezi fırsatı sunan Akkayalar, Mudurnu yolu üzerinde bulunuyor. Mudurnu’nun Çepni Köyü’ne bağlı olan bölge, Bolu şehir merkezine 10 km uzaklıkta kalıyor.

Akkayalar’ı ve Bolu’nun diğer doğal güzelliklerini daha yakından tanımak istersen, Bolu Otelleri arasından seçimini yapıp, seyahatini planlayabilirsin!

Yorumlar